Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023

Yurt dışına seyahat için vize ve pasaport işlemlerinin kusursuz bir şekilde yapılmış olması gerekiyor. Eğer gideceğiniz ülke Slovakya ise başvuru evraklarına aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz. Slovakya vizesi için gerekli evrak listesi 2023 – Visa Center başlığı altında bulunan belgeleri en yakın Slovakya Konsolosluğu’na teslim edip başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için gereken evraklar tüm detaylarıyla aşağıda yer alıyor. Evrakların doğru ve eksiksiz olması için en güncel paylaşımlara yer veriyoruz. Ev hanımı, işçi, emekli, çalışan veya öğrenci olup Slovakya’ya gitmek istiyorsanız aşağıdaki belgelerle başvuru yapmalısınız. Vize başvuru merkezi ile işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlamak için firmamızdan 7/24 danışmanlık alabilirsiniz.

Slovakya Vize Evrak Listesi 2023

Slovakya’ya düzenlenmesi planlanan seyahatler bakımından vize alınması gerekmektedir. Slovakya vizesi almak üzere hazırlanması gereken Slovakya vize evrakları şu şekildedir:

Slovakya Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi
Slovakya Vizesi Icin Gerekli Evrak Listesi
 • Pasaport,
 • Önceden Kullanılan Pasaport Fotokopisi ( Varsa ),
 • Banka Hesap Dökümüne İlişkin Belge,
 • Slovakya Vize Başvuru Formu,
 • Kimlik Fotokopisi,
 • 2 Adet Fotoğraf,
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
 • Vize Talep Dilekçesi,
 • Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Bilgileri,
 • Ulaşım, Gidiş – Geliş Biletleri ve Rezervasyon Bilgileri,
 • Mesleki Belgeler ( Emekliler, öğrenciler, çalışanlar, çiftçiler… )

Yukarıdaki belgeler, her vize türüne ilişkin başvurularda istenen standart belgelerdir. Slovakya vize evrakları, başvurulacak vizenin türüne, süresine ve kişinin özelliklerine göre farklılık arz etmektedir.

Dolayısıyla aşağıda ayrıntılı şekilde inceleneceği üzere, Slovakya vize evraklarına ilişkin detaylı açıklamalar şöyledir:

 • Pasaport

Kişinin uluslar arası anlamda kimliği niteliğinde olan pasaport, Slovakya vize evraklarının başında gelmektedir. Uluslar arası yolculuklarda pasaport kişinin yanından ayırmaması gereken önemli bir belgedir. Vizeden muaf tutulmuş olan bölgelere yapılacak girişlerde dahi pasaport aranmaktadır. Vize evrakları arasında konulacak olan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir.

10 yıldan daha eski olan pasaportlar ile yapılacak vize başvuruları dikkate alınmamaktadır. Pasaportun, Slovakya seyahatinin ardından 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Slovakya vizesinin pasaporta işlenebilmesi için en az 2 sayfa boş alanın da bulunması gerekmektedir.

Geçerlilik tarihi, boş sayfa gibi konularda sorun oluşturabilecek pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportun aşırı yıpranmış, sayfalarının yırtılmış olması yolculuk boyunca sıkıntı yaratabilecek bir konudur. Herhangi bir soruna mahal vermemek adına yıpranmış pasaportun yenilenmesinde fayda bulunmaktadır.

 • Önceden Kullanılan Pasaport Fotokopisi ( Varsa )

Kişinin önceden kullanmış olduğu eski pasaportunun olması durumunda, belirli yerlerinin fotokopisinin de Slovakya vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Eski pasaportta, kişinin bilgilerinin yer aldığı bölüm ile eskiden alınmış vizelerin işlendiği sayfaların fotokopisinin çekilmesi gerekmektedir. İlgili fotokopilerinin de başvuru dosyasına eklenmesinde fayda bulunmaktadır.

 • Banka Hesap Dökümüne İlişkin Belge

Kişinin banka hesap dökümüne ilişkin belgelerin de Slovakya vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Banka hesap dökümü belgeleri, son 3 aya ilişkin hareketleri kapsamalıdır.

 • Slovakya Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formları her vize başvurusu açısından önemli bir konumdadır. Slovakya vize evrakları arasındaki vize başvuru formu, titizlikle doldurulması gereken bir belgedir. Slovakya vize başvuru formunu doldururken, yanlış bilgi vermemeye özen gösterilmelidir.

Eksik ya da yanlış bilgi verilmiş ise, vize başvurusunun sonuçlanma süresi gecikebilecek ve hatta olumsuz sonuçlanabilecektir. Vize başvuru formundaki iletişim bilgi ve adreslerinin de doğru bir şekilde verildiğinden emin olunmalıdır. Konsolosluk görevlilerinin, vize başvurusunun değerlendirilmesi esnasında kişiye ulaşması gerekebilmektedir.

Dolayısıyla başvuru formunda verilen iletişim bilgilerinin, e-posta ve telefon numaralarının güncel olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Slovakya vize başvuru formu, bölümlerden oluşmaktadır. Her bir bölümde kişinin gidiş amacından süresine kadar pek çok konuda bilgi alınmaktadır. Bu anlamda başvuru formundaki her soruya doğru bir şekilde yanıt verilmeli ve eksik – cevaplanmamış bölüm bırakılmamalıdır.

Vize başvuru formunun doldurulmasının ardından 37. bölümde formun alt kısmında belirtilen bölgeye kişinin imza atması gerekmektedir. İmzasız başvuru formu dikkate alınamayacaktır. Başvuru sahibinin reşit olmaması durumunda imza, anne – babası ya da yasal temsilcisi tarafından atılmalıdır.

 • Kimlik Fotokopisi

Slovakya vize evrakları bakımından, kimliğin hem ön hem arka tarafının fotokopisinin çekilmiş olduğuna dikkat edilmelidir. TC kimlik numarası bulunmayan kimliklere ilişkin fotokopiler kabul edilmemektedir.

 • 2 Adet Fotoğraf

Fotoğraflar, biyometrik nitelikte olmak zorundadır. Ek olarak boyut ya da arka fon rengi gibi hususlara değinmeye gerek olmayıp biyometrik fotoğrafların boyutu ve arka fon rengi standarttır. Slovakya vize evrakları arasında olan fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel nitelikte olması gerekmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aile üyelerini ve adres bilgilerini içermesi gerekmektedir.

 • Vize Talep Dilekçesi,

Vize talep dilekçesi vizeye başvuru yapan kişi tarafından bizzat hazırlanmalı ve imzalanmalıdır. Çalışanlar için şirketler ya da çalıştığı kurum tarafından verilen vize talep dilekçelerinin ise imzaya yetkili kişiler tarafından ıslak imzalı olması ve kaşeli olması gerekmektedir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat sağlık sigortası diğer Schengen vizelerinde olduğu gibi Slovakya vizesi almak için de geçerlidir. Seyahat sağlık sigortası, esas itibariyle seyahat sırasında meydana gelebilecek acil durumlara ilişkin masrafların giderilmesi ve mağduriyetler yaşanmaması adına istenmektedir. Seyahat sağlık sigortasının seyahat süresinin tümünü kapsaması gerekmektedir. Teminat anlamında seyahat sağlık sigortasının en az 30 bin TL teminatı bulunması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu sigorta, tüm Schengen bölgesi ülkeleri içerisinde geçerli olmalıdır.

 • Konaklamaya İlişkin Rezervasyon Bilgileri

Slovakya vize evrakları arasında konaklamaya ilişkin rezervasyonlar da yer almaktadır. Slovakya Schengen vizesi almaya hak kazanabilmek adına mutlaka ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyonların yaptırılması gerekmektedir. Konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgilerinde; otel adı, adresi, iletişim bilgileri de bulunmalıdır.

 • Ulaşım, Gidiş – Geliş Biletleri ve Rezervasyon Bilgileri

Gidiş – geliş rezervasyonlarının yaptırılmış olması ya da biletlerin alınmış olması vize almak açısından önemlidir. Slovakya’nın ardından diğer Schengen bölgesi ülkelerine geçiş yapılacak olması durumunda, buna ilişkin ulaşım ve konaklama bilgilerinin de yer alması gerekmektedir. Gidiş geliş rezervasyon bilgileri, tercih edilecek araca göre farklılık arz etmektedir. Uçak ile seyahat edecek kişilerin PNR kodlu rezervasyon bilgilerini eklemesi gerekmektedir. Gemi ile seyahat edecek kişiler ise gidilecek rotaya ilişkin bilgileri eklemelidir. Konaklamaya ilişkin rezervasyon tarihleri ile ulaşıma dair bilgilerin uyumlu olması gerekmektedir. Kişinin özel aracıyla seyahat edecek olması durumunda; araca ilişkin yeşil sigortanın ve uluslar arası ehliyet belgesinin de başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

 • Mesleki Belgeler

Slovakya vize başvurusunda, hazırlanması gereken standart Slovakya vize evraklarının yanı sıra kişinin mesleğine ilişkin belgeler de yer almaktadır.

 • Emekliler

Emeklilerin, Slovakya vize evrakları arasına emekli olduklarına ilişkin belgeleri de eklemesi gerekmektedir. Bu belgeler; e-devletten alınabilen emeklilik belgesi ya da emekli maaşının işlem gördüğü bankadan alınan onaylı belge olabilmektedir.

 • Öğrenciler

Slovakya Schengen vizesi almak isteyen öğrenciler, başvuru evrakları arasına e-devletten ya da öğrenim gördükleri okuldan alabildikleri öğrenci belgesini de eklemelidir.

 • Çalışanlar

Çalışanların, vize başvuru evrakları arasına SGK işe giriş bildirgesini, SGK hizmet dökümünü, maaş bordrosunu ve işyerinden izin belgesini eklemesi gerekmektedir.

 • Çiftçiler

Çiftçilik yapan kişilerin Slovakya vize evrakları arasına, bağlı oldukları ziraat odasından alabildikleri çiftçilik belgesini eklemesi gerekmektedir. Ayrıca varsa, üzerlerine kayıtlı araçların ve hayvanların bilgilerinin de sunulmasında fayda bulunmaktadır.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 1 – slovakya vize evraklari

Slovakya Vize Ücreti

Slovakya vize ücreti, vize başvuruna ilişkin işlemler adına Konsolosluk ya da Büyükelçilik tarafından tahsil edilmektedir. Konsolosluk harcı ve dış sağlayıcı harcı bağlamında, Slovakya vize ücreti miktarları şöyledir:

 • Turist Vizesi: 100 Euro
 • Ziyaret Vizesi: 100 Euro
 • Ticari Vize: 100 Euro
 • Öğrenci Vizesi: 100 Euro
 • 0 – 12 Yaş Arası: 20 Euro

Slovakya vize ücreti, zaman içerisinde yetkili kurumlarca güncellenmektedir. Dolayısıyla güncel miktarlar hakkında net bilgiler elde etmek adına başvuru sırasında Konsolosluk ile iletişime geçilmelidir.

Slovakya vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için https://www.visacenter.com.tr/slovakya-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Slovakya Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 2023 2 – SLOVAKYA VIZE IOCRETI

Oyla! post