Slovakya Konsolosluğu

Slovakya Konsolosluğu

SLOVAK CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Kançılarya: Atatürk Bulvarı No. 245, 06692 Kavaklıdere, Ankara
Telefon: 467 50 75 – 76
Faks: 468 26 89
E-Posta: [email protected]
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma: 08.00 – 16.00 Vize bölümü: Pazartesi-Cuma: 10.00 – 12.00

Slovakya Aile Birleşimi

SLOVAK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Kançılarya: Bambu Sok. No: 6, 3 Levent, 34330 İstanbul
Telefon: (212) 317 94 30 , 317 94 31
Faks: (212) 317 94 29
E-Posta: [email protected]
Görev Bölgesi: Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

Slovakya Konsolosluğu

Slovakya Konsolosluğu

Slovakya konsolosluğu – visa center Türkiye’den Slovakya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuracakları merkezdir. Türkiye’de Slovakya Konsolosluğu, İstanbul’un Avrupa yakasındadır. Slovakya, Schengen Bölgesi’ne dahildir. İlk olarak yapılması gereken şey, konsolosluğa başvuruda bulunmaktır. Seyahat edilmek isteniyorsa, seyahat amacını bildiren ve tarihlerin yer aldığı bir belge teslim edilmelidir.

Beraberinde bazı gerekli evraklar istenmektedir. Pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf ve diğer belgeler eksik olmaksızın teslim edilmelidir. Aile birleşimi için gidilecek ise, bunun için de gerekeli olan başka evraklar vardır. Tüm belgeler teslim edildikten sonra başvuru sonucu için belli bir süre geçtikten sonra açıklama, ilgili kişiye bildirilir. Vize reddi oluşmaması için istenen tüm belgeler doğru bilgileri içermelidir.

Slovakya Başkonsolosluğu İstanbul

Slovakya Başkonsolosluğu Türkiye’deki Slovakya vatandaşlarını, T.C. vatandaşlarını ve Türkiye’de oturma izni olan yabancı vatandaşların vize işlemleri, vatandaşlık işlemleri, oturma izni gibi resmi işlerin yapıldığı kurumdur.

Slovakya Vizesi

Slovakya Cumhuriyeti Schengen Bölgesi’ne dahil üye ülkeler arasındadır. Kişiler Slovakya Schengen Vizesi sahibi olduklarında seyahatleri Slovakya’dan başlamak şartıyla diğer Schengen ülkelerine bu vize ile seyahat edebilirler.

Schengen vizesi seyahat edilen üye ülkelerde en fazla 90 gün konaklama şansı vardır.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Yunanistan, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Almanya, İtalya, Letonya, İzlanda, Lüksemburg, Litvanya, Estonya, Hollanda, Finlandiya, Macaristan, Avusturya, Norveç, Malta, Belçika, Fransa ve Çek Cumhuriyeti  schengen vizesi ile gidebileceğiniz belli başlı ülkeler arasında yer almaktadır.

Slovakya Konsolosluğu İletişim

Türkiye’den ulaşmak isteyen kişiler konsolosluktan herhangi bir bilgi almak için için iletişim numarasını arayabilirler. Slovakya başkonsolosluğu iletişim numarası (0212) 317 94 30 ‘dur.

Gerekirse e- posta adresleri olan [email protected] adresine e- posta atılabilir.

Slovakya Konsolosluğu Nerede

Konsolosluğun bulunduğu ile İstanbul’da olmakla birlikte Avrupa yakasının Levent ilçesindedir. Ayrıca kuruma ulaşım sağlanabilecek altı adet otobüs hattı bulunmaktadır.

Slovakya Vatandaşlığı

Slovak vatandaşı olma üç şekilde olabilir; birincisi doğum ile Slovak vatandaşı olma, ikincisi seçme yoluyla Slovak vatandaşı olma, üçüncüsü takdir yoluyla Slovak vatandaşı olmadır.

Burada bizim için önemli olan Takdir yolu ile Slovak vatandaşı olma hakkıdır. Bunun için gerekli bazı şartlar vardır.

  1. Yasal olarak en az 8 yıl Slovakya’da oturmuş olma
  2. 60 yaşından büyük ise 12 yıl oturmuş olma
  3. Sabıka kaydının temiz olması
  4. Hem kendi hem ailesi için yeterli konuta sahip olma

Bu şartlar sağlandıktan sonra anayasaya bağlı kalacağına dair dilekçe yazılmalıdır. Sonra da Slovakya bilgi testi yapılır.  Sonrasında Slovak Vatandaşlığına alınma belgesine sahip olunursa vatandaşlık hakkı kazanılmış demektir.

Slovakya ya vize var mı?

Slovakya Büyükelçiliği ve İstanbul başkonsolosluğundan yapılan vize işlemleri de bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarına 180 günde 90 gün geçerli vize verilmektedir.

Slovakya Konsolosluğu ne zaman açılacak?

İstanbul’da bulunan Slovakya Başkonsolosluğu hafta içi her gün resmi çalışma saatlerinde hizmet vermektedir.

Slovakya ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Ülkeye Bulgaristan üzerinden karayolu ile gitme şansı da bulunmaktadır.

Oyla! post