Gambiya Vizesi Gerekli İşlemler

Gambiya Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Yalnızca kültürel amaçlı kısa süreli olarak Gambiya seyahati gerçekleştirecek olanların Gambiya turistik vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kapı vizesi almanız halinde 72 saate kadar ülkede kalabilirsiniz. Ancak kapı vizesi sebebiyle seyahatinizde bir sorun oluşmaması adına, seyahat öncesi turist vizesi almanız daha mantıklı olacaktır. Bu vizenin geçerliliği ise 90 güne kadardır.

Nereye başvurulur? : Gambiya vize başvurusu için saat 9.00-17.00 arasında Konsolosluk yetkililerine belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Şahsen başvuru yapmak yerine yetkili vize merkezlerinden de başvurunuz için destek alabilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir? : Gambiya vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
  • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere maaş bordroları, son 3 aya dönük ve en az 3000 lira barındıran aktif banka hesabının hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
  • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
  • Sarıhumma aşı kartı
  • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvurular şahsen gerçekleştirilmek zorunda olmayıp posta yoluyla belgeleri vize merkezine gönderebilirsiniz. Haliyle parmak izinizin alınması da zorunlu tutulmamaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Daha erken sonuçlanması beklense de tedbir olarak 1 hafta öncesinden başvuru yapmanız uygun görülmektedir.

Ne kadar sürede çıkar? : Başvuruların genelde 3 ila 5 iş günü içerisinde sonucu açıklanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma saatleri içerisinde yetkililere direkt ulaşabilir ya da vize merkezleri ile iletişime geçerek uygun saatleri öğrenebilirsiniz.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Ticari işler yürütme amacıyla Gambiya’da çalışan ya da şirket sahibi olarak bulunması gerekenlerin Gambiya ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Gambiya’da kısa süre kalma hakkı sağlayan bu vize 90 güne kadar geçerlilikle verilir.

Nereye başvurulur? : Gambiya ticari vize işlemleri için Konsolosluğa şahsen başvuruda bulunabilir ya da belgelerinizi vize merkezi aracılığıyla iletebilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Sunmanız istenen davetiye içerisinde Gambiya’da ev sahipliği yapacak olan firmanın bilgileri, davet edilenin unvan, görev ve bilgileri, seyahatim kapsamı ve tarihleri ile seyahat sponsoru olan kaynak açıkça ifade edilmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Gambiya ticari vizesi için standart kimlik verilerinin haricinde Gambiya’daki firmadan gelen davetiyenin sunulması yeterli olacaktır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu seyahatinizin 1 hafta öncesinde gerçekleştirmeniz uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma saatlerinde Konsolosluğa direkt olarak başvurabilir ya da vize merkezine belge teslim etmek için dilediğiniz yetkili kurumu arayarak randevu alabilirsiniz.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Herhangi bir yakınını ziyaret etmek amacıyla Gambiya seyahati yapacak vatandaşlardan Gambiya vizesi alması istenmekte ve ziyaret kategorisinde değerlendirilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Ziyaret vizesi kapsamında 90 güne kadar ülkede ikame edilebilir.

Nereye Başvurulur? : Gambiya vize başvurusu için gerekli belgeler Konsolosluğa ya da vize başvuru merkezlerine ulaşarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Gambiya’da bulunan yakının davetiyesi, standart bilgi evraklarına eklenmelidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Gambiya ziyaret vizesi için istenen davetiye tarafların kimlik ve iletişim bilgilerini, yakınlık derecelerini ve sponsor kişinin finansal bilgilerini göstermelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapmak isteyenlere seyahatinden 1 hafta öncesinde işlemlerini tamamlamaları önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğa çalışma saatlerinde randevu olmaksızın erişmeniz mümkün olduğu gibi vize merkezinden destek almak için arayarak uygun randevu saatlerini öğrenebilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Çalışma, eğitim, evlilik gibi farklı amaçlarla uzun süreli ülkede bulunacak vatandaşlarımız Gambiya oturum izni almalıdır.

 Kaç günlük alınabilir? : İzin kapsamında en az 90 gün süreyle ülkede bulunabilirsiniz. Ancak seyahat amacı ve finansal belgelere bağlı olarak bu sürenin ne kadar uzun olabileceği değişkenlik göstermektedir.

Nereye Başvurulur? : Gambiya oturum izni başvurusu için direkt olarak Konsoloslukla görüşme sağlanması şarttır. Ancak vize merkezi ile iletişime geçerek öncesinde destek alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni talebinizin nedenlerine bağlı olarak göstermeniz istenen evraklar değişecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapılması için seyahatten 1 ay öncesinde belge teslimi önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkilileri ile görüşme sağlayarak belge iletilmesi için uygun saat ve tarihler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gambiya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Gambiya vize reddi alınmasının farklı sebepleri olabilir. Yetkililerin sunulan evraklarda eksik ya da hata görmesi, vize süresinin dolmasının ardından ülkeye geri dönüşün kanıtlanamamış olması, finansal gücün seyahat için yeterli görülmemesi gibi nedenlerden vize reddiyle karşılaşılabilir.

İtiraz Hakkı

Evrakların doğruluğundan emin olup yeni bir değerlendirme yapılmasını talep etmek için yetkililere dilekçe yoluyla ulaşabilirsiniz.

İtiraz Şekli

Başvurduğunuz vize kapsamında ne gibi itiraz haklarınız olduğunu Konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Gambiya vize reddi alan başvuru sahiplerine herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Gambiya Vize Ücretleri

Vize ücretleri başvurulan vize kategorisine ve dönemin kur değerine göre değiştiğinden, güncel fiyatları başvuru döneminizde yetkililerden öğrenmeniz önerilir.

Konsolosluklar

Ankara Büyükelçiliği ve İzmir Fahri Konsolosluğu Gambiya adına ülkemizde gerekli hizmetleri sağlayan dış temsilciliklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu