Afganistan Vize Başvurusu

Afganistan Vize Başvurusu

Nedir? : Herhangi bir yakın ziyareti ya da ticaret haricinde, tamamen kültürel amaçlarla yapılacak seyahatler için vatandaşlarımızın Afganistan turistik vizesi olması gerekmektedir.

Afganistan Vize Dilekçe Örneği

Kaç günlük alınabilir? :Bu vize ile ülkede 30 gün kalabilir, gerekli olan durumlarda talep ederek süreyi 30 gün daha uzatabilirsiniz.

Nereye başvurulur? : Dış temsilciliklere şahsen ya da vize merkezimiz aracılığıyla başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? :

Afganistan vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Islak imzalı vize talebi dilekçesi>>> visacenter.com.tr/vize-basvurusu-dilekce-yazisi
  • Eskimemiş pasaport
  • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
  • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri ya da kefil olan kişiden davetiye)
  • Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu
  • Adres ve evli kadınlar için bekârlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Afganistan vizesi gerekli evraklar  ile daha fazla bilgiye ulaşmak için  Afganistan Vizesi  bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvurunuz esnasında sizden biometrik veri kaydı için parmak izinin alınması istenmemektedir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru için herhangi bir aksamayla karşılaşmamanız adına 2 hafta öncesi uygun görülür.

Ne kadar sürede çıkar? : Genelde 7 ila 10 gün arasında başvurunuz sonuca ulaştırılır.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezi ya da dış temsilcilikler ile iletişime geçerek çalışma ve gün saatleri öğrenilebilir.

Afganistan Vize Başvurusu

Afganistan Vize Başvurusu

Afganistan Ticari Vize İşlemleri

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli olara verilen Afganistan ticari vizeile 90 güne kadar ülkede faaliyet gösterebilirsiniz.

Nedir? :  Ticari amaçlarla ya da işi nedeniyle Afganistan’a seyahat edeceklerin Afganistan ticari vizetemin etmesi gerekmektedir.

Nereye başvurulur? : Afganistan ticari vize işlemleri için şahsi olarak dış temsilciliklerle görüşebilir ya da vize merkezimizi ziyaret edebilirisiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye, Afganistan’ın bu vize kategorisinde zorunlu tuttuğu belgeler arasındadır. Davetiyenin kişilerin kimlik bilgilerini, seyahatin amacını ve tarihlerini, sponsor tarafın bilgilerini gösterecek şekilde hazırlanması istenir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Afganistan ticari vizesi için turist vizesi için sunduğunuz kimlik bilgilerini kapsayan evraklara ek olarak şirket izni ve davetiye sunmanız gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu ön gördüğünüz seyahat gününden 2 hafta önce yapmış olmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Dış temsilciliklere iletişim bilgilerinden ulaşabilir ya da kendi yakınınızdaki vize merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Afganistan ziyaret vizesiyabancı uyruklu vatandaşlara ülkede bulunan aile üyesi ya da arkadaşları ziyaret imkanı tanır.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize kapsamında ülkede en fazla 30 gün kalınabilir.

Nereye Başvurulur? : Afganistan vize başvurusu için gerekli belgeler ile şahsen Konsolosluklar ile görüşülmesi ya da yetkili bir  vize merkezine danışılması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Turistik amaçlı seyahatlerinizde istenen standart verilere ek olarak yakınınızdan davetiye temin etmeniz gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Afganistan ziyaret vizesi alanların sunacağı davetiye, tarafların kimlik ve pasaport bilgilerini, maddi olarak kaynakları ve seyahatin süresini belirtmelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Yaklaşık olarak seyahat etmeyi planladığınız günden 2 hafta öncesinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezi ile iletişime geçerek çalışma saatleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Afganistan Transit Vize İşlemleri

Nedir? :Üçüncü bir ülkeye erişim için Afganistan üzerinden aktarma yapacak kişilerin Afganistan transit vizekapsamında değerlendirilmesi gerekir.

Kaç günlük alınabilir? : Afganistan transit vize alanlara aktarma yolculuğu için süre tanınır.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için yetkili vize merkezleri yolculara yardımcı olmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Afganistan transit vize için gerekli evraklar standart evraklara ek olarak aktarma seyahatine dair ispatlayıcı nitelikte rezervasyon ya da bilet şeklindedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu aktarma yolculuğundan önceki 15 günlük süreç içerisinde tamamlamış olmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili vize aracı kurumları ile irtibata geçilmesi yoluyla uygun randevu dönemleri öğrenilebilir.

Afganistan Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Ülkenin tüm haklarından faydalanılması adına Afganistan vatandaşlığı için kriterlerin değerlendirilmesi sürecidir.

Kaç günlük alınabilir? : Afganistan vatandaşlığı alanların hakları yaşam boyu geçerlilik sağlar.

Nereye Başvurulur? : Kişilerin ilgili belgelerle direkt dış temsilciliklerle görüşme sağlaması gerekir. Destek almak ve danışmak için vize merkezlerine başvurulabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Afganistan vatandaşlık başvurusu evlilik, doğum, aile birleşimi gibi hangi kriter üzerinden başvuru yapacağınıza göre değişen bir şekilde belge gerektirir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : İstenen oturum izni süresinin tamamlanmasının ardından başvurular kabul edilecektir. Bu süre evlilik durumuna, yatırımlara vb. göre değişmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için kendi bölgenizdeki Afganistan temsilciliği ile irtibata geçmeniz gerekir.

Afganistan Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Turistik seyahatler için tanınan kısa sürenin dışında, çalışma ya da eğitim gibi amaçlarla ülkede uzun süre kalmayı talep edenlerin Afganistan oturum iznialması gerekir.

 Kaç günlük alınabilir? : Afganistan oturum izni en az 90 gün süreyle verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Afganistan oturum izni başvurusu için öncelikle Türkiye’deki temsilciliklerden sahip olduğunuz vizenin süresini onaylatma başvurusu yapmanız gerekir. Süreç için vize merkezlerinden destek alınabilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni talep etme nedeni olarak öne süreceğiniz duruma göre evraklarınız değişkenlik gösterecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu seyahat etmeyi düşündüğünüz tarihten 1 ila 3 ay öncesinde gerçekleştirmenizi öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Dış temsilcilik yetkililerinden iletişim bilgileri üzerinden randevu konusunda hizmet vermelerini talep edebilirsiniz.

Afganistan Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Talep edilen evrakların istenen şekilde düzenlenmemesi durumunda Afganistan vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun diğer yaygın görülen nedenleri ise ülkenin kendi iç durumundan dolayı girişleri sınırlandırması, sizin önceki seyahatlerinizde hatalı davranışlarınızın tespit edilmesi, ülkenize geri dönüş teminatı verememenizdir.

İtiraz Hakkı

Kişilerin vize reddi alması halinde bir yanlış değerlendirme olduğunu düşünmesiyle birlikte bazı itiraz hakları doğabilmektedir. Vize kategorisine göre değişen bu haklar için Büyükelçilik sitesi kontrol edilebilir.

Ücret İadesi var mı?

Uygulanan hizmetler ya da ödenen vize harcı için ücret iadesi söz konusu değildir.

Afganistan Vize Ücretleri

Vize merkezine hizmeti için ödemeniz gereken ücret ya da vize harç bedeli dönemsel olarak ve başvuru yaptığınız kategoriye göre değişir. Bu konuda en doğru bilgileri almak için başvuru tarihinin yaklaştığı dönemde ilgili kuruma ulaşmanız önerilir.

Konsolosluklar

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu, Afganistan Ankara Büyükelçiliği ülkemizdeki Afganistan dış temsilcilikleri olmaktadır.

Afganistan konsolosluk iletişim adresleri için https://www.visacenter.com.tr/afganistan-konsoloslugu/  bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Afganistan Vizesi Önemli Notlar 2023

Afganistan İslam Cumhuriyeti, 35 milyonu geçen nüfusu ile büyük bir Orta Asya ya da Orta Doğu ülkesidir. Başkent Kabil, İslam coğrafyası içinde önemli bir turizm üssü durumundadır.

Afganistan’ a Vizesiz Girilir Mi?

Diplomatik ya da siyah pasaport sahipleri Afganistan ziyaretlerinde vizeden muaftır. Bunun dışında kalan tüm pasaport hamilleri, Afganistan’ ı ancak vize ile ziyaret edebilir.Afganistan ziyaretlerinde süre, turistik vize için en fazla 30 gün olarak belirlenmiştir. Diğer vize türleri için seyahat tarihi 90 güne kadar çıkabilmektedir.

Afganistan  Vizesi Türleri Nelerdir?

Afganistan vize türlerinde başvuru sahibinin ülkeyi ziyaret nedeni belirleyici olmaktadır. Afganistan turistik vize,Afganistan ticari vize, Afganistan aile ziyareti vizesi başlıca vize türlerindendir.

Afganistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Afganistan vize işlemleri genel olarak hızlıca ve çoğunlukla 1 hafta içinde sonuca bağlanmaktadır. Afganistan vizesi almak isteyenler, seyahat tarihlerini netleştirdikten sonra belgelerini hazırlayrak vize tarihinden en az 15 gün önce başvurusunda bulunmalıdır. Afganistan vize başvuruları, konsolosluktan randevu alınarak gerçekleştirilebilmektedir ve randevuda vize başvuru formu doldurulur.

Afganistan  Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Afganistan vize başvurusu avrakları içinde en önemlisi vize başvuru formudur. Form, başvuru sahibinin seyahat planına ve evraklarına uygun eksiksiz, gerçek beyanla doldurulmalıdır. Afganistan vize başvuruları için kullanılacak pasaport en fazla 10 yıllık olmalı ve son iki sayfası ise boş bulunmalıdır.

Ayrıca Afganistan vizesi için başvuru dosyasında bulunacak pasaportun vizenin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olması istenmektedir. Afganistan vizesi için hazırlanan evrak dosyasında son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, ikametgah belgesi, kimlik fotokopisi, nüfus kaydı da bulunmalıdır. Ayrıca Afganistan vize başvurularında H1 ve N1 virüsü taşınmadığına dair doktor raporu da istemektedir.

Afganistan vize başvuru evrakları, ülkeye seyahat nedeni ve kişinin durumuna göre değişiklikler gösterir. Çalışanlar Afganistan vizesi başvurularında SGK dökümü, 3 aylık maaş dökümü gibi belgeleri de ibraz etmek zorundadır.
Afganistan vizesi hakkında daha fazla bilgi için tarafımıza https://www.visacenter.com.tr/iletisim/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Afganistan’ a  Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Hindistan, Çin, Endonezya, Tacikistan ve İran vatandaşları en fazla 30 gün Afganistan da serbest dolaşım hakkına sahiptir.

Afganistan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Afganistan sınır kapısı harcı 2023 ücreti 35 Amerikan Doları’ dır. Afganistan vize ücreti 100 Dolar’ dır.

Afganistan vizesi nasıl alınır?
Kişilerin pasaportlarının kendi ülkelerine geri dönüşlerinden sonra 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir, Afganistan vize başvurusu için gerekli olan form doldurulmalıdır. Bu formların yetkili mercilere yollanmasıyla vize alınabilmektedir.
Afganistan iş vizesi kaç gün içinde alınır?
Afganistan iş vizesinin alınma süresi yaklaşık 7 iş günüdür.
Afgan pasaportu ne kadar?
Afgan pasaportu almak isteyen kişiler 10.000 Afgani’yi zorunlu olarak ödemelidir.

Afganistan Vize Başvurusu Videosu; 

Afganistan Vizesi

,

 

Oyla! post