Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Vize Başvuru Formu

Dünyanın popüler ülkelerinden biri olan Rusya’ya gitmek için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Rusya vize başvuru formu – visa center ile Rusya’ya gitmek için vize başvurusu yapmanız gerekir. Vize başvuru formunda yer alan bilgileri kesinlikle doğru bir şekilde doldurmanız gerekir. Bu bilgilerin eksik olması, başvurunuzun reddedilmesine ya da vize başvurunuzun uzamasına neden olabilir.

Rusya Vize Başvuru İşlemleri

Bunun için işlemlerinizi kısa sürede tamamlamak için başvuru formunu dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekir. Sizden talep edilen evrakları da tamamlayarak gerekli görevlilere teslim etmeniz gerekir. Bu evraklarda herhangi bir eksikliğin olması, işlemlerinizi olumsuz etkiler. Bu bakımdan başvuru formunu doğru bir şekilde doldurup teslim etmeniz gerekir.

Rusya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Rusya Yolcu Bilgi Formu

Eylül 2019 tarihi itibari ile Rusya, Hususi ve Hizmet pasaport sahiplerini 30 günü geçmeyecek seyahatlerinde vize işlemlerinden muaf tutmaktadır.

Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Rusya’ya gidebilmek için vize almaları gerekmektedir.

Diplomatik pasaporta sahip olan vatandaşlar ise, 3 ayı geçmeyen Rusya ziyaretlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilmektedir. Vize başvuruları Türkiye’de yer alan Rusya Konsoloslukları aracılığı ile yapılmaktadır.

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya Vizesi İçin Form

Rusya vizesine başvuru yapmadan önce ilk olarak başvuru formunuzu doldurmanız gerekmektedir. Rusya Konsolosluğu tarafından hazırlanan başvuru formunda kişisel bilgileriniz sorulmaktadır.

Bu bilgilerin tamamının doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Bilgilerinizin doğruluğu vize alma işlemleriniz açısından oldukça önemlidir. Yanlış verdiğiniz bilgiler vize alma sürenizi uzatabilmekte hatta vize sonucunuz olumsuz sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Başvuru formunda kimlik bilgileriniz, seyahat etme nedeniniz, gidiş ve dönüş tarihiniz, mesleğiniz ve çalıştığınız kurum, size ulaşabilecekleri iletişim adresleriniz ve gitmek istediğiniz şehir Rusya Konsolosluğu tarafından sorulmaktadır.

Rusya Vize Türleri

Vize başvuru formunda özellikle seyahat amacınızı belirtmeniz gerekmektedir. Seyahat amacınız ile birlikte vize türünüzü seçmelisiniz. Seçilen vize türü, Rusya Konsolosluğu tarafından istenen belgeler haricinde ekstra belge istenmesine sebep olacaktır.

Rusya Turist Vizesi, Rusya Ticari Vizesi, Rusya Teknik Vizesi, Rusya Özel Vizesi, Rusya Çalışma Vizesi, Rusya Transit Vizesi ve Rusya Özel Ziyaret Vizesi türlerinden seyahat amacına en uygun olanı seçilmelidir. Aynı şekilde vize türüne bağlı olarak vize ücreti de değişkenlik göstermektedir.

Rusya Vize Belgeleri

Aşağıda listelenen belgeler her türlü Rusya vize türünde istenen belgelerdir. Seçeceğiniz vize türüne göre farklı belgeler istenebilmektedir.

  • Rusya vize başvuru formu (Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş, fotoğraf ve imzalanmış olmalıdır.)
  • Nüfus cüzdan fotokopisi
  • 35×45 mm ölçülere sahip fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf. Fotoğrafların arka planı beyaz olmalıdır. )
  • Pasaport (Seyahat süresinin bitiminden itibaren 6 ay geçerliliği olması zorunludur.)

Rusya vize başvuru aşamalarını tamamladıktan sonra konsolosluk başvuru sonuçlarını ortalama 15 gün içinde açıklamaktadır. Bu süre evraklarınızın durumu ve konsolosluktan kaynaklanan durumlardan dolayı değişiklik gösterebilmektedir.

Rusya vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/rusya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Rusya vize başvurusu nereye yapılır?

Rusya için vize başvuruları görev alanına göre konsolosluklara ya da büyükelçiliklere yapılmaktadır ayrıca yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri de hizmet vermektedir.

Rusya vize başvurusu nasıl yapılır?

Vize başvurusu yapmak için öncelikle Rusya vize başvuru formunu doldurmak gerekir, talep edilen evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınarak işlem süreci tamamlanır.

Rusya vize işlemleri ne zaman başlayacak?

Rusya Federasyonu tarafından Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerde vatandaşlara vize ve oturma izni gibi hizmetler veriliyor.

Oyla! post