Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya’ya seyahat etmek istiyorsanız öncelikle vize başvurusu doldurmak zorundasınız. Konsolosluk tarafından sunulan Romanya vize başvuru formu – visa center için online sistem üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru formuna İngilizce ve Türkçe olarak doldurmak mümkündür. Konsolosluğun sizden istediği bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız. İmzanız hem pasaportta hem de başvuru formunda birebir olmalıdır.

Romanya Vize Başvuru İşlemleri

Romanya vize başvurusu için gerekli olan evraklar;

 • Başvuru formu
 • Pasaport
 • BİOMETRİK fotoğraf
 • Gelir belgesi
 • Uçak biletleri (gidiş ve dönüş)
 • Kimlik
 • Sağlık sigortası

Romanya vize başvurusu için gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak yetkili personellere verdiğiniz taktir de gerekli incelemeler yapılarak başvuru onayı ve ya iptali yapılacaktır. Romanya vize başvurusu – visa center yaklaşık olarak 8 ila 10 iş günü içerisinde açıklanır.

Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya Yolcu-Bilgi-Formu

Romanya ziyaretinde bulunmak için vize başvurusunda bulunmalısınız. Romanya Konsolosluğunun hazırladığı başvuru formu online olarak erişime açıktır. Romanya başvuru formu Türkçe ve İngilizce olarak doldurulmaktadır.

Kişisel bilgiler ve seyahat amacınızı yazarak konsolosluğun istediği bilgileri sağlamış olursunuz. Başvuru formunu doldururken en alt sağda yer alan imzanız pasaportunuzda yer alan imzanız ile aynı olmalıdır.

Formda 35×45 boyutundaki fotoğrafınızda yer almalıdır. Başvuru formları Romanya Konsolosluklarından, resmi internet sitesinden veya yetki verilen vize merkezlerinden sağlanabilmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya Vize Başvuru Formu

Romanya Schengen vizesine üye ülkeler arasında yer almadığı için, Romanya Büyükelçiliği’nin belirlediği şartlar doğrultusunda vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvuru formunu doldururken kişisel bilgileriniz sorulmaktadır. Bu bilgilerin doğru ve net bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

Romanya’ya gitmek isteyen bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarının mutlaka vize alması gerekmektedir. Romanya vize başvuru formunda seyahat amacına bağlı olarak vize türü belirtilmelidir.

Romanya Turist Vizesi, Romanya Ticari Vizesi, Romanya Ziyaret Vizesi, Romanya Nakliye Vizesi, Spor vizesi ya da transit vize türlerinden amaca uygun olanı seçilmelidir. Seçilen vize türüne bağlı olarak istenen evraklarda Romanya Konsolosluğu tarafında ek belgeler istenebilir. Ayrıca vize ücreti de vize türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Romanya Vizesi Formu için İstenen Belgeler

Romanya vizesi alabilmek için tamamladığınız belgeler yetkili kişiler tarafından incelenmekte ve kişisel bilgilerinizin doğruluğu teyit edilmektedir.

Bu yüzden evraklarınızın hepsini eksiksiz ve doğru bilgileri içeren belgeler ile tamamlamanız gerekmektedir. Tamamlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Romanya Vizesi Başvuru Formu
 • Vize talep dilekçesi (Seyahat amacınızı belirten dilekçe İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bu yüzden dilekçe yazımı ile ilgili vize uzmanlarından yardım alabilirsiniz.)
 • Pasaport (Seyahat süresinin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli olması gereklidir.10 yıldan eski ve yırtılamamış olmalıdır. Pasaport 2 adet boş sayfa içermelidir.)
 • Fotoğraf (Biyometrik olarak çekilmiş 2 adet fotoğraf gerekmektedir.)
 • Finans Durum Belgesi (Son 3 aylık gelirinizin banka dökümleri istenmektedir.)
 • Seyahat rezervasyonlarınızı gösteren belgeler ve gidiş – dönüş uçak biletleriniz
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Yurt dışı seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminat içeren bir seyahat sigortanız olmalıdır.)
 • Vize ücreti dekontu
 • Şahsi banka hesabınızın seyahate gitmeden önceki 3 aylık bilgileri
 • Son olarak nüfus kayıt örneğinizin Romanya vize belgeleri arasına eklenmesi gerekmektedir.
Romanya vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/romanya-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Romanya Vizesi Ne kadar Sürede Çıkıyor?

Romanya vize başvurusunda evraklarınızın eksiksiz bir şekilde toplanması ve yanlış bilgiler içermemesi durumunda başvuru sonuçlarınız ortalama 10 iş gününde çıkacaktır. Bu süre Romanya Konsolosluğuna bağlı sebeplerden uzayabilmektedir.

Romanya vizesi için olumlu sonuç almanız ülkeye kesin olarak gidebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Romanya’ya girişiniz sırasında havaalanında bulunan sınır görevlileri tarafından evraklarınız tekrar kontrol edilecektir.

Romanya vize başvurusu nasıl yapılır?
Vize başvurusu yapmak isteyen kişiler evisa.mae.ro sitesine girmelidir.
Romanya konsolosluğu vize veriyor mu?
Evet, başvuruları sonuçlandırma yetkisi olan kurumlar konsolosluklardır.
Romanya vize başvurusu ne zaman başlıyor?
Romanya’ya gitmek isteyen kişiler en erken 90 gün, en geç 45 gün önceden yetkili makamlara başvuru yapmalıdır.
ROMANYAVİZE DİLEKÇE VE BAŞVURU FORMLARI
Vize Dilekçe Örnekleri Aşağıdaki Gibidir.
Tabloda listelenen formları indirerek lütfen bizimle 0850 307 96 81 numaradan ücretsiz iletişime geçiniz.
ROMANYA TİCARİ BELGELER ROMANYA TURİSTİK BELGELER
Romanya Vize Başvuru Formu 1 – wordicon Ticari Vize Genel Başvuru Evrakları Romanya Vize Başvuru Formu 1 – wordicon Turistik Vize Genel Başvuru Evrakları
Romanya Vize Başvuru Formu 1 – wordicon Ticari Vize Başvuru Dilekçesi Romanya Vize Başvuru Formu 1 – wordiconTürkçe Dilekçe Listesi
Romanya Vize Başvuru Formu 1 – wordicon İngilizce Başvuru Dilekçesi Romanya Vize Başvuru Formu 6 – jpg Vize İçin Gerekli Evraklar
Vize almak istediğiniz ülke için Vize Rejim Tablosuna bakınız.
Duyuru! Pasaportunuzu kullanabilmeniz için geçerlilik süreniz, seyahat süreniz artı 6 ay olmalıdır. E-Pasaport sitesinden de bilgi alabilirsiniz.
Oyla! post