Pakistan Vize Başvuru Formu

Pakistan Vize Başvuru Formu

Türkiye ile Pakistan arasında yapılan seyahat anlaşmalarına göre vize alınması gerekiyor. Türk vatandaşlarından, hususi, hizmet ve diplomatik pasaportu olanlar, vize başvurusu yapmadan seyahatlerini 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde yapabileceklerdir.

Pakistan Vize Başvuru İşlemleri

Pakistan vize başvuru formu – visa center bordo pasaport sahipleri tarafından doldurulmalı, Ankara ve İstanbul Büyükelçiliklerine başvuru yapılmalıdır. Türkiye’nin farklı illerinde bulunan ve yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine de başvurular yapılabiliyor. Pakistan vizesi için şu belgeleri eksiksiz hazırlamalısınız.

 • Pakistan vize başvuru formu,
 • İki adet fotoğraf,
 • Son iki sayfası boş pasaport,
 • Uluslararası seyahat sigortası,

Umuma mahsus pasaportu olanlar, vize türüne göre evrak çeşitlerini eksiksiz ve güncel olarak hazırlamalıdır.

Pakistan Vize Başvuru Formu

Pakistan Vize Başvuru Formu

Pakistan Vize Formu

Pakistan Yolcu-Bilgi-Formu

Pakistan’a gitmek isteyen vatandaşlar için Türkiye ve Pakistan arasında olan vize anlaşması dolayısıyla vize başvurusu yapılmalıdır. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport sahipleri Pakistan seyahate etmek için vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur. Bu pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır.

Ancak Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Pakistan seyahatleri için Pakistan vize başvurusu yapmalıdır. Pakistan vize başvurusu için Pakistan’ın İstanbul ve Ankara Büyükelçilikleri ile iletişime geçilmelidir. Aynı zamanda Pakistan Büyükelçiliklerinin yetki verdiği vize merkezleri de tercih edilebilir. Pakistan vize başvuru formu uluslararası kabul edilen bir belge hükmü taşır. Bu yüzden başvuru formu doldurulurken dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir.

Başvuru formunda sizden istenen bilgilerin tamamını doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir. Yanlış bilgiler ile doldurulan form Konsolosluk tarafından olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Başvuru formuna girilen bilgiler ile Pakistan Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerdeki bilgileriniz birebir aynı olmalıdır. Birbirini desteklemeyen ve çelişkili bilgiler vermeniz vize başvuru sonucunuzun olumsuz olmasına sebep olacaktır.

Bununla birlikte cezai işlem uygulanması da konsolosluğun karar vereceği bir durum olacaktır. Çünkü yalan ve sahte bilgiler ile doldurulan belgeler birer suç teşkil etmektedir. Pakistan’ın belirlediği kısa süreli vize kategorilerinden birini başvurunuz sırasında seçmeniz gerekmektedir. Bunlar ticari vize, turistik vize ve ziyaret vizesi olarak belirlenmiştir.

Pakistan seyahatinizden en az bir ay önce vize işlemleri için başvuru yapmanızı öneririz. Çünkü Pakistan’ın acil vize verme uygulaması bulunmamaktadır. Vize başvurunuzu önceden yapmanız, seyahatinizi kesinleştirmenize yardımcı olacaktır.

 

 Pakistan Vize Formu Ek Gereken Evraklar

 • İki tane boş sayfası bulunan ve seyahatinizden sonra ki 6 ay boyunca geçerliliğini koruyan pasaportunuz
 • Pakistan vize başvuru formu
 • İki adet renkli fotoğrafınız
 • Pasaportunuzda ki bilgileriniz ile aynı bilgileri taşıyan nüfus cüzdanınız
 • Seyahat nedeniniz ne olursa olsun Pakistan vizesi için bir davetiye mektubunuzun olması gerekmektedir.
 • Uluslararası seyahat sağlık sigortanızı gösteren belgeleriniz
 • Seyahat edeceğiniz tarihler için yapılmış uçak ve otel rezervasyon bilgileriniz de evraklar arasına eklenmelidir.

Pakistan Vize başvuru sonucu tüm evraklarınızın ve bilgilerinizin doğru olması durumunda 1 veya 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Ancak başvurunuzun sonuçlanması dönemsel yoğunluk ve resmi tatiller gibi sebepler yüzünden ortalama olarak 1 ay içinde de sonuçlanabilmektedir.

Pakistan vizesi güncel evrak listesi için https://www.visacenter.com.tr/pakistan-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
Pakistan vizesi nasıl alınır?
Gerekli koşulların ve evrakların toparlanmasıyla birlikte bu kişiler gerekli mevkilere başvuru yapabilmektedir.
Pakistan vize başvuru ücreti ne kadar?
Fiyatlar ülkeye gidiş süresine öre değişmekle birlikte, 1 yıldan az sürecek turistik geziler için alınan vizelerin ücreti 37,5 Dolar’dır.
Pakistan için vize gerekli mi?
Normal pasaporta sahip olan kişilerin vize alması zorunludur.
Oyla! post