Pakistan Vize Başvuru Formu

Pakistan Formu Vizesi

Pakistan’a gitmek isteyen vatandaşlar için Türkiye ve Pakistan arasında olan vize anlaşması dolayısıyla vize başvurusu yapılmalıdır. Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport sahipleri Pakistan seyahate etmek için vize başvurusu yapmalarına gerek yoktur.

Bu pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla vizeden muaftır. Ancak Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Pakistan seyahatleri için Pakistan vize başvurusu yapmalıdır.

Pakistan vize başvurusu için Pakistan’ın İstanbul ve Ankara Büyükelçilikleri ile iletişime geçilmelidir. Aynı zamanda Pakistan Büyükelçiliklerinin yetki verdiği vize merkezleri de tercih edilebilir.

Pakistan vize başvuru formu uluslararası kabul edilen bir belge hükmü taşır. Bu yüzden başvuru formu doldurulurken dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Başvuru formunda sizden istenen bilgilerin tamamını doğru bilgiler ile doldurmanız gerekmektedir.

Yanlış bilgiler ile doldurulan form Konsolosluk tarafından olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Başvuru formuna girilen bilgiler ile Pakistan Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerdeki bilgileriniz birebir aynı olmalıdır.

Birbirini desteklemeyen ve çelişkili bilgiler vermeniz vize başvuru sonucunuzun olumsuz olmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte cezai işlem uygulanması da konsolosluğun karar vereceği bir durum olacaktır. Çünkü yalan ve sahte bilgiler ile doldurulan belgeler birer suç teşkil etmektedir.

Pakistan’ın belirlediği kısa süreli vize kategorilerinden birini başvurunuz sırasında seçmeniz gerekmektedir. Bunlar ticari vize, turistik vize ve ziyaret vizesi olarak belirlenmiştir.

Pakistan seyahatinizden en az bir ay önce vize işlemleri için başvuru yapmanızı öneririz. Çünkü Pakistan’ın acil vize verme uygulaması bulunmamaktadır. Vize başvurunuzu önceden yapmanız, seyahatinizi kesinleştirmenize yardımcı olacaktır.

 Pakistan Vizesi Alırken Gereken Evraklar

  • İki tane boş sayfası bulunan ve seyahatinizden sonra ki 6 ay boyunca geçerliliğini koruyan pasaportunuz
  • Pakistan vize başvuru formu
  • İki adet renkli fotoğrafınız
  • Pasaportunuzda ki bilgileriniz ile aynı bilgileri taşıyan nüfus cüzdanınız
  • Seyahat nedeniniz ne olursa olsun Pakistan vizesi için bir davetiye mektubunuzun olması gerekmektedir.
  • Uluslararası seyahat sağlık sigortanızı gösteren belgeleriniz
  • Seyahat edeceğiniz tarihler için yapılmış uçak ve otel rezervasyon bilgileriniz de evraklar arasına eklenmelidir.

Pakistan Vize başvuru sonucu tüm evraklarınızın ve bilgilerinizin doğru olması durumunda 1 veya 2 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Ancak başvurunuzun sonuçlanması dönemsel yoğunluk ve resmi tatiller gibi sebepler yüzünden ortalama olarak 1 ay içinde de sonuçlanabilmektedir.