Hindistan Aile Birleşimi

Hindistan Aile Birleşimi Vizesi

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak hem teknolojik hem ekonomik alanda büyük bir gelişmişlik yakalamış olan Hindistan’da bugün birçok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının eşi veya ailesi yerleşik olarak yaşamaktadır.

Hatta bazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan vatandaşı olan veya Hindistan’da sürekli oturma izni bulunan kişiler ile evlilikleri bulunmaktadır. Bu durumda bulunan kişilerin Hindistan aile birleşimi gerçekleştirmesi için Türkiye’de bulunan Hindistan Konsolosluğu üzerinden randevu almak ile birlikte Hindistan aile birleşimi vizesi talep etmesi gerekir.

 

Hindistan aile birleşimi için Hindistan konsolosluğu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından belirli evraklar talep edilmektedir. Bu kapsamda;

  • Standartlara bağlı şekilde 3,5*4,5 santimetre boyutlarında, en az son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve daha önce başka nokta da kullanılmamış 2 adet biometrik fotoğraf,
  • En az 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunan pasaport, (pasaportun herhangi bir hasar görmemiş olması, yırtık ve yıpranma bulunmaması, tüm sayfalarının işlenmemiş olması ve tüm fotokopisinin alınmış olması gerekir.)
  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus müdürlüklerinden alınmış tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi,
  • Güncel bir şekilde aileye has olarak ikamet yerini bildiren belge ile birlikte önlü arkalı kimlik fotokopisi,
  • Nüfus müdürlüğünden alınmış uluslararası evlenme kayıt örneği belgesi, (belge yabancı uyruklu eşi olan kişinin bilgilerini de içermelidir)
  • Hindistan’da yaşayan akraba, eş veya kardeş gibi kişilerin Hindistan vatandaşı olduğuna dair doğum belgesi,
  • Başvuran kişinin daha önceden yapmış olduğu evliliklere dair ölüm ilanı veya boşanma kararı belgeleri,
  • Hindistan Konsolosluğu’na teslim edilecek şekilde Hintçe dil seviyesinin yeterli konumda bulunduğunu gösteren belge,
  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus müdürlüğünden alınmış uluslararası doğum kayıt örneği belgesi,
  • Hindistan’da evlilik gerçekleştirmek isteyen kişilerin nüfus müdürlüğünden temin edecekleri uluslararası evlenme ehliyeti belgesi gerekmektedir.

  Hindistan Aile Birlesimi

Tüm bu belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Hindistan Konsolosluğu üzerinden başvuru sağlanarak, en az 2 en fazla 5 ay gibi bir süre içerisinde başvuru sonuçları beklenir. Bazı konularda Hindistan Konsolosluğu ek belgeler veya görüşme talep edebilir. Hazırlanan tüm belgeler Hintçe tercüme edilmiş olmalıdır.

Hindistan  vize işlemleri için en güncel bilgilere  visacenter.com.tr/hindistan-vize-basvurusu/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
Başa dön tuşu
whatsapp
× Hindistan Vizesi