Bangladeş Vize Başvurusu

Bangladeş Vize Başvurusu

Bangladeş vizesi, T.C. sınırları içerisine ait Umuma pasaporta (bordo) sahip olan vatandaşlar Bangladeş vizesine yetkili merciler tarafından tabi tutulmaktadır.

BANGLADEŞ Vize Dilekçe Örneği

Bunun yanı sıra diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşların vize işlemleri ise, her iki ülke arasında yapılmış olan vize muafiyet anlaşması gereğince 3 aya kadar vize muafiyeti ile konaklama hakkına sahiptir.

Ayrıca belirtilmesi gereken bir konu ise, ülkeye yapılacak olan seyahatlerin havayolu ile yapılma tavsiyesidir. Nedeni ise; yetersiz altyapı nedeni ile karayolu ile yapılacak seyahatlerin kişi açısından zorlu geçecek olmasıdır. Başvuru sahibinin kesinlikle göz önünde bulundurması gereken bir konudur.

Bangladeş Ticari Vize Başvurusu

Bangladeş ticari vize başvurusu, başvuru sahiplerinin ticari nedenler doğrultusunda yapacak olduğu bir vize kategorisidir. Fuar, kongre ve seminer türünde yapılacak olan her seyahat ticari vize kategorisi içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra Bangladeş ticari vize başvurusu için başvuruda bulunacak olan kişiler şahsen müracaat yapmak zorunda değildir.

Bangladeş Turistik Vize Başvurusu

Bangladeş turistik vize başvurusu, turistik seyahatler nedeni ile alınması gereken bir vize türüdür. Ancak Bangladeş turistik vizesinin alınabilmesi için yerine getirilmesi talep edilen bazı vize koşulları bulunmaktadır. Yine ticari vize başvurusunda olduğu gibi kişilerin şahsen turistik vize başvurusu nedeni ile merkeze gitmesine gerek yoktur.
 
Bangladeş Vize Başvurusu

Bangladeş Vize Başvurusu

Bangladeş’e Vizesiz Girilir Mi?

Hizmet, hususi ya da diplomatik pasaport sahiplerinin 90 güne kadar Bangladeş’ i vizesiz ziyaret hakkı vardır. Ancak bordo pasaport sahipleri Bangladeş ziyaretlerini ancak vize ile gerçekleştirebilirler.

Bangladeş Vizesi Türleri Nelerdir?

Bangladeş vizesi başvuru sahibinin ülkeyi ziyaret amacına göre türlere ayrılmaktadır:

Bangladeş turistik vize

Bangladeş ticari vize

Bangladeş aile ziyareti vizesi

Bangladeş çalışma vizesi

Bangladeş ikamet vizesi

Bangladeş öğrenci vizesi

Bangladeş Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bangladeş seyahatleri için gerekli olan Bangladeş vize başvuruları Bangladeş Başkonsolosluğu, Bangladeş Büyükselçiliği ya da konsolosluğun resmi olarak görevlendirdiği başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir.  Bangladeş vize başvuruları öncesinde başvuru sahibi seyahat planını ortaya çıakrtmalıdır. Konsolosluk tarafından yayımlanmış başvuru formu özenle ve seyahat planına uygun olarak doldurulmalıdır.

Bangladeş Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Bangladeş vizesibaşvurularında en önemli evrakalrdan biri başvuru formudur. Başvuru formu, başvuru sahibinin evraklarına uygun olarak ve gerçek beyanla doldurulmalıdır.

Bangladeş vize başvurularında Bangladeş vize talep dilekçesi İngilizce olarak doldurulmalıdır. Bunun yanında temel olarak şu belgeler dosyada bulunmalıdır:

  • Pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf
  • En az 4000 Tl. bakiye olduğunu gösterir  banka hesabı belgeleri
  • Son 3 ay için alınmış banka hesap dökümü
  • Bangladeş uzak ve konaklama rezervasyonu

Bu belgelere başvuru sahibinin durumuna ve vize türüne göre eklemeler yapılmalıdır. Bangladeş’ te eğitim imkanlarından yararlancak öğrenciler, öğrenci belgesinin yanısıra eğitim masraflarının karşılanacağını temin eden sponsor bilgilerini evrak dosyasında bulundurmalıdır.

Bangladeş vizesi güncel evrak listesi için visacenter.com.tr/banglades-vizesi-icin-gerekli-evrak-listesi/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bangladeş Vize Reddi

Nedenleri Nedir:

Başvuru formlarının eksik ve yanlış doldurulması

Seyahat amacının belirtilmemesi

Seyahat masraflarının karşılanabileceğine dair yeterli gösterge bulunmaması

Banka hesabında yüklü miktarda nakit bulunması

Vize bitim süresi sonunda ikamet edilen ülkeye dönüş için yeterli kanıt bulunmaması

İtiraz Hakkı: Bangladeş Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz edilebilir.

İtiraz Şekli: Bangladeş Konsolosluğu’na yazılı olarak itiraz edilebilir. Bangladeş Konsolosluğu vize başvuru sayısına sınırlama getirmektedir. Vize başvurusunun reddedilmesi durumunda evraklar kontrol edilerek tekrar başvuruda bulunulabilir.

Ücret İadesi Var mı: Yok

Merak Edilen sorular

Bangladeş’ e Hangi Ülke Vatandaşları Vizesiz Girebilir?

Bangladeş, aralarında  Fiji, Gine, Kenya, Tanzanya , Tonga,  Zambiya’ nın da bulunduğu bazı ülkelerden vize istememektedir.

Bangladeş Vizesi Nereden Alınır?

Bangladeş vizesi konsolosluktan, büyükelçilikten ya da bu işlemler için aracılık yapması adına yetki sahibi edilmiş vize merkezlerinden veya firmalara müracaat ederek sahip olabilmektedir. Ancak başvuru sahibinin vize süreç değerlendirilmesi açısından karar yetkisi sadece konsolosluğa aittir. Aracı olan merkez ya da firmalar karara müdahale etme yetkisine sahip olmamak ile birlikte, karar verme yetkisine de sahip değildir.

Bangladeş Vizesi Sık Sorulan Sorular

Bangladeş vizesi nasıl alınır?

Bangladeş Konsolosluğu müracaat gerçekleştiği takdirde Bangladeş vizesi alınabilir.

Bangladeş vizesi kaç günde çıkar?

Bangladeş  vize işlemleri yaklaşık 2 hafta içerisinde tamamlanır.

Bangladeş Türkiye'den vize istiyor mu?

Bangladeş vize istediği ülkeler içerisinde Türkiye’de bulunur.

 

Oyla! post