Azerbeycan Konsolosluğu

Azerbeycan Konsolosluğu

Türkiye’nin kardeş ülkesi olan Azerbaycan’a 90 güne kadar olan ziyaretlerde vize şartı aranmaz. Ancak 90 günden fazla sürecek seyahatler için vize başvurusunun yapılması gerekir. Azerbaycan konsolosluğu – visa center vize işlemlerine dair tüm detayları paylaşır. Bu detayları inceleyerek uzun süreli olan vizeleri almak için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bahreyn E Vize Başvurusu

Azerbaycan Konsolosluğu ve vize işlemleri için hazırlanan bu sayfadan Azerbaycan için yetkili olan konsoloslukların hangi illerde olduğunu öğrenebilirsiniz. Doldurmanız gereken başvuru formu detaylarını öğrenebilirsiniz. Azerbaycan için elektronik vize uygulaması vardır ve sayfadan e-vize işlemlerinin bilgilerini alabilirsiniz. Vize için gerekli olan belgelerde bu bölümde bulabileceğiniz bilgiler arasında bulunur. Ayrıca konsoloslukla iletişime geçmek için gerekli olan bilgileri de alabilirsiniz.

Yanı başımızda kardeş ülkemiz Azerbaycan’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yakın zamana kadar vize uygulaması söz konusuydu. Vizeler kapıda vize ya da elektronik vize şeklinde alınabiliyordu. Ancak 1 Eylül 2019 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Azerbaycan’a artık vizesiz olarak seyahat edebilme hakkına sahipler. Türkiye Cumhuriyeti hizmet pasaportu, hususi pasaport ve diplomatik pasaport sahibi kişiler ülkeye 90 güne kadar vizesiz ziyarette bulunabilmektedir. Daha uzun süreli kalışlarda Azerbaycan Konsolosluğu aracılığıyla vize alınması gerekmektedir.

Umuma mahsus pasaport sahiplerinin ise vize almaları gerekmektedir. Vizelerini Bakü Haydar Aliyev Havalimanı, Dilucu Sederek sınırı ve Gence Uluslararası Havalimanı’nda alabilirler. Bu noktalardan yapılacak başvurularda 1 aylık Azerbaycan vizesi verilmektedir. Diğer sınır kapılarından ülkeye giriş yapmayı düşünen kişilerin vizeye başvuru işlemlerini Türkiye’de bulunan Azerbaycan Konsolosluğu aracılığıyla yapmaları şarttır. Türkiye’de 3 farklı ilde yetkili konsolosluk bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ankara Azerbaycan Konsolosluğu
 • İstanbul Azerbaycan Konsolosluğu
 • Kars Azerbaycan Konsolosluğu

Vizeye başvurmak için bizzat başvuru yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda konsolosluklar tarafından yetkili olarak atanmış vize danışmanlık merkezleri ve seyahat acenteleri yoluyla da başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik Vize Uygulaması

10 Ocak 2017’de 81 ülke vatandaşlarına yönelik olarak Azerbaycan Konsolosluğu tarafından bir e- vize uygulaması getirilmiştir. Bu ülkeler arasında Türkiye de yer almıştır. ASAN adı veriler bu uygulama sayesinde 3 gün gibi kısa bir sürede vize başvurularının sonuçlanması sağlanmıştır. Elektronik vizelerin geçerlilik süresi 30 gün ile sınırlıdır.

Azerbeycan Konsolosluğu

Başvuru yapacak olan kişilerden pasaportlarının vize geçerliliğinden itibaren 6 ay daha geçerli olması beklenmektedir. Ayrıca pasaportun içindeki yazıların okunabilir olması, pasaportun herhangi bir sayfasında yırtık, yıpranma ya da silinme olmaması önemlidir. Azerbaycan e-vize başvurusu 3 adımda yapılmaktadır. Başvuru yapan kişinin sonrasında ödeme yapması; seyahatten önce ise vizesinin çıktısını alması gerekmektedir. Başvuru esnasında bilgilerin eksiksiz ve doğru doldurulması şarttır. Yanlış ya da eksik bilgi beyanında vize verilmemektedir.

Azerbaycan sefirliyi tarafından verilen vize için başvurular tek kişi için yapılacağı gibi toplu olarak da yapılabilir. Aile bireyleri için yapılacak başvurularda minimum 2 ve maksimum 10 kişi sınırı bulunmaktadır. Turistik geziler için yapılacak olan grup başvurularında ise 10 kişiden 300 kişiye kadar toplu başvuru kabul edilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra ödenmesi gereken vize ücreti online olarak alınmaktadır. Bu sebeple internet ödemelerine açık bir kredi kartı, banka kartı ya da sanal kart kullanıyor olmalısınız. Ödeme işleminden sonra dekont başvuru sahibinin mail adresine gönderilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde vize sonucu da e-posta olarak gönderilmektedir. Azerbaycan vizelerinde olumlu sonuçlanma oranı oldukça yüksektir.

Azerbaycan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İnternet ortamında doldurulacak olan Azerbaycan Konsolosluğu vize başvuru formu için tüm istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca seyahat amacını gösteren bilgi ve belgeler de başvuruya eklenmelidir. Başvurmadan önce pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeniz de yarar vardır. Geçerlilik şartını sağlamamanız durumunda pasaport nasıl alınır konusuyla ilgili adımları tamamlayıp yeni bir pasaport edinmelisiniz.

Azerbaycan sefirliyi başvuru sonuçlarını 5 -7 iş günü arasında sonuçlandırmaktadır. Genelde işlemler çok daha kısa sürer ve 3 gün gibi bir süre içinde vizeniz e posta adresinize ulaşır. E-vize ile verilen vizelerin geçerlilik süresi 30 gündür. Ayrıca Türkiye’de oturum iznine sahip olan yabancı ülke vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yabancı eşleri ve Makedonya vatandaşları da başvurularını Türkiye’de bulunan konsolosluklar aracılığıyla yapabilirler.

Azerbaycan Vizesi Kullanımı

Ülkeye vizesiz giriş hakkını kullanan ya da elektronik vize alan yabancıların Azerbaycan’a girdikten sonra izlemeleri gereken belli adımlar bulunmaktadır. Kişinin başvuru esnasında ibraz ettiği konaklama yeri ya da ikamet adresini ülkeye girdikten sonra ibraz etmesi gerekmektedir. İbrazlar Azerbaycan Devlet Migrasiya Hizmeti ya da kuruma bağlı diğer idarelere normal posta yoluyla, şahsen giderek ya da elektronik posta ile yapılmaktadır. Elektronik posta göndermeyi tercih eden kişiler için adres [email protected]. Kişinin ülkeye girdikten sonra 3 gün içerisinde bu işlemi yapması zorunludur. Bu işlemi yapmayan kişiler için ülkeden çıkarken Azerbaycan Devlet Migrasiya Hizmeti para cezası uygulanır. Dahası kişinin ülkeye tekrar girememesi için farklı cezai yaptırımlara da gidilebilir.

Azerbaycan Aile Birleşimi

Bir Azerbaycan vatandaşı ile evlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye’de aile birleşimi için birtakım süreçleri tamamlamaları gerekir. Azerbaycan Konsolosluğu evlilik durumunda talep edilen belgelerin hem orijinallerini hem de birer kopyalarını talep etmektedir. Azerbaycan’da bulunan Türk Temsilcilikleri’ne başvurulduğunda şu belgeler istenecektir:

 • Azerbaycan uyruklu eşin doğum belgesi
 • Başvuru sahiplerinin Türkçe olarak doldurduğu ve imzaladığı iki adet başvuru formu
 • En az 18 yaşını doldurmuş olmaları
 • En az bir yıl geçerlilik süresi olan pasaport
 • Eşlerden biri ya da her ikisi de daha önce evlenmişse, boşanma ilamı, ilamın Noter onaylı Türkçe tercümesi, eski eşlerin ölmesi durumunda ölüm kayıtları
 • Evlilik gerçekleşmiş ise uluslararası geçerliliği olan evlenme kayıt örneği
 • Uluslararası evlenme cüzdanı fotokopisi
 • Varsa çocuklarla ilgili bilgiler
 • Varsa eski pasaportlar
 • Vize işlemleri için son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Yabancı eşin Türkiye’deki oturma izni

Bunlara ek olarak Azerbaycan Konsolosluğu eğer dilerse farklı belgeler de talep edebilir.

Bakü Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi kim diye merak edenler için şu anda büyükelçilik grevini Erkan Özoral yürütmektedir. Erkan Özoral 165 senesinde Erzincan’da dünyaya gelmiş olup 1989 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirmiştir. Yine 1989 yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bünyesinde aday meslek memuru olarak çalışmaya başlamıştır. İlerleyen yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı ve Konsolosluk Genel Müdür Yardımcılığı bünyesinde görev almıştır.

1992 – 1994 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği üçüncü katiplik; 1994 – 1997 yılları arasında ise Türkiye Cumhuriyeti Karsruhe Başkonsolosluğu muavin konsolosluğu görevlerine getirilmiştir. 1997 – 1999 yılları arasında Ankara’daki Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Protokol Genel Müdürlüğü’nde ikinci katiplik ve başkatiplik görevlerine atanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçiliği’nde müsteşar olarak çalışmaya ise 1999 yılında başlayıp 2003 senesine kadar devam etmiştir.

2003 senesinde başladığı Dışişleri Bakanlığı İkili Ekonomik İlişkiler ile Çok Taraflı Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlükleri daire başkanlığı görevine 2011’e kadar devam etmiştir. 2011 yılında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı bünyesinde elçi ve dışişleri danışmanı olmuştur. 11 Ekim 2016 tarihinden beri de Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi olarak görevine devam etmektedir.

Azerbaycan Konsolosluğu İletişim

Aradığınız tüm bilgilere Azerbaycan Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden ulaşabilseniz de özel durumlarınız için konsoloslukla iletişime geçebilirsiniz. Genel bilgi almak için Ankara Azerbaycan Konsolosluğu +90 312 491 16 81 numarasını arayabileceğiniz gibi konsolosluk bölümü için +90 312 490 69 13 numarasını da arayabilirsiniz. Telefonları aradığınızda telesekreter tarafından Ankara Azerbaycan Konsolosluğu dahili numaralar için yönlendirileceksiniz.

Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz olması durumunda Azerbaycan konsolosluk yardım hattı oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olmaktadır. Dilerseniz Ankara ya da İstanbul yerine Kars Azerbaycan Konsolosluğu telefon numarası üzerinden de bilgi alabilirsiniz. Bunun için +90 474 223 64 75 ya da +90 474 223 13 61 numaralarından birini aramanız yeterli olacaktır.

Azerbaycan Konsolosluğu hangi illerde var?

Azerbaycan konsolosluğu İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bulunur.

Azerbaycan konsolosluğu ne zaman açılacak?

Azerbaycan Konsolosluğu resmi tatil günleri dışında güncel olarak hizmet gösterir.

Azerbaycan Türkiye Konsolosu kimdir?

Azerbaycan’a yeni atanan Azerbaycan Büyükelçisi, Erkan Özoralı’dır.

Oyla! post