Portekiz Vize Başvuru Formu

Portekiz Vizesi Nasıl Alınabilir?

Avrupa’da bulunan Portekiz’i ziyaret etmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vizesi için online olarak başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru formu doldurulurken eksiksiz bir şekilde bilgiler yazılmalıdır. Portekiz’e gitme amacınız doğrultusunda başvuru formunuzu doldurulmalıdır. Başvuru formunda yer alan vize türlerinden yapılan seçim sonucunda istenen evraklar değişmektedir.

2011 yılında yapılan vize anlaşmasına göre, yeşil ve gri pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarından Portekiz’e seyahat etmek için vize istenmemektedir.

Ancak bordo pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 3 aydan kısa süre seyahat etmek şartı ile Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Schengen vizesi başvurularında başvuru sahibinden talep edilen evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Bu evraklar başvuru formunda belirtilen vize türüne göre farklılık gösterecektir. Evraklar ve başvuru formundaki bilgiler dikkatli ve özenli bir şekilde sağlanmalıdır.

Schengen vize başvurusu yapılırken vize türü seçilmelidir. Kısa süreli vize türleri; aile, turistik, ticari ve transit vizedir. Vize türlerine göre vize ücreti farklılık gösterebilmektedir. Başvuru sürecinde talep edilen vize ücreti yatırılmalıdır. Yatırılan ücretin yatırıldığına dair banka dekontu başvuru dosyasının içine konulmalıdır.

Portekiz Vizesi Belgeleri Nelerdir?

  • Schengen vizesi başvuru formu.
  • Pasaportunuz ve pasaportunuzun fotokopisi.
  • Önceden almış olduğunuz Schengen vize belgelerinizin fotokopisi
  • Seyahat nedeninizi belirten konsolosluğa yazmış olduğunuz dilekçe
  • İki adet renkli vesikalık fotoğraf
  • Uçak bileti belgeleriniz ve seyahat rezervasyonlarınız
  • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair banka dekontu
  • Nüfus kayıt bilgilerinizi gösteren belgeler
  • Schengen ülkelerine vize başvurusu için talep edilen bir diğer belgede seyahat sağlık sigortasıdır.

Portekiz Vize Başvuru Süreci

Portekiz vizesi başvuru süreci duruma bağlı olarak 10 ila 15 gün arasında değişmektedir. Bazı durumlarda 90 güne varabilmektedir.  Aynı zamanda Portekiz’e seyahat etmek isteyen bazı pasaport sahipleri vize almalarına gerek kalmadan ülkeye gidebilecekler.

Bu pasaport sahipleri 180 gün periyodunda 90 güne kadar kalış süresi geçerlidir. Özel, diplomatik veya hizmet pasaportlarına sahip Türk vatandaşları Schengen Vizesi almadan Portekiz’i ziyaret edebilmektedir.