Mali Vize Başvuru İşlemleri

Mali Vizesi

Mali Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Türkiye’den turistik amaçlarla seyahat gerçekleştirecek vatandaşlarımızın öncesinde Mali turistik vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri, normal vize süresince ülkede kalmak için bu vizeden muaftır.

Kaç günlük alınabilir? :Vize ile 180 gün içerisinde 90 güne kadar kalma hakkı tanınır.

Nereye başvurulur? : Mali vize başvurusu için Fahri Konsolosluğun vize bölümü ile görüşülebilir ya da vize başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli evraklar nelerdir? : Mali vizesi için gerekli evraklar;

  • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Mali vizesi almak için herhangi bir parmak izi verme zorunluluğu yoktur.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvurunuzu herhangi bir aksama yaşamamanız açısından seyahatinizden yaklaşık 15 gün öncesinde yapabilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Genelde 3 ila 5 iş günü içerisinde sonuçlanmasını beklediğimiz başvurunuz, ülkenin siyasi durumuna ve gündemine bağlı olarak farklı sürelerde sonuçlanabilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ya da şahsi başvurular için Fahri Konsoloslukla görüşme sağlayarak randevu alabilirsiniz.

Mali Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Ticari faaliyet ya da iş görüşmesi benzeri, işiniz ile alakalı seyahatleriniz için öncesinde Mali ticari vize almanız gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli seyahatler için alacağınız bu vize ile yine ülkede 180 gün içinde 90 güne kadar kalma hakkına sahip olabilirsiniz.

Nereye başvurulur? : Mali ticari vize işlemleri şahsen Fahri Konsolosluğa yapılan başvurular ya da vize merkezlerine evrak teslimi ile sağlanabilir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Mali Devleti sizden ticari faaliyet gerçekleştirebilmeniz için Mali’de bulunan şirketten davetiye almanızı ister. Davetiye bu seyahatin amacını, tarihlerini ve sponsorunu açıkça göstermelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Mali ticari vizesi için turistik amaçlı seyahatlerde de sunacağınız asgari belgelerin haricinde, şirkete dair evrakları ve davetiyeyi sunmanız gerekir. Şirkete ait evraklar kapsamında Mali şirketinin imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi fotokopileri talep edilir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu olası seyahat gününden yaklaşık 15 gün öncesinde gerçekleştirmeniz uygun görülür.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için kendinize en yakın vize başvuru merkezine ulaşabilir ya da şahsi başvuru yapmak için Fahri Konsolosluk çalışanlarına çalışma saatleri içerisinde ulaşabilirsiniz.

Mali Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Mali vize reddi evrakların istenen şekilde düzenlenmesi halinde sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak elbette yanlış ya da eksik evrak beyanı halinde yetkililer vize başvurusunu retle yanıtlamaktadır. Evraklardan bağımsız olarak ülkeye geri dönüş konusunda şüphe yaratmak ya da ülkenin kendi iç durumu nedeniyle vize başvurularını askıya alması da diğer ret nedenlerindendir.

İtiraz Hakkı

Ülkenin vize reddine itirazla ilgili bir açıklamaması olmamakla birlikte, evraklarının doğru şekilde düzenlendiğinden emin olan kişiler, yetkililere dilekçe yoluyla ulaşarak incelemenin tekrarlanmasını talep edebilirler.

Ücret İadesi var mı?

Mali vize reddi ile karşılaşan başvuru sahipleri için ne yazık ki ödenen herhangi bir ücretin geri iadesi sağlanamamaktadır.

Mali Vize Ücretleri

Vize ücretleri kur değerinden etkilenen ücretler olduğundan sürekli olarak güncellendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca başvuru yapılan vizenin kategorisi, süresi de ödenen ücreti etkileyen bir diğer etmendir. Başvurusunu şahsen yapmayıp vize merkezinden destek alanlar için ödenmesi gereken ekstra bir hizmet bedeli de söz konusu olmaktadır. Tüm bu ücretlerin güncel durumunu öğrenmek için başvuru yapacağınız dönemde yetkililere danışmanız, doğru bilgiler edinmeniz açısından oldukça elzemdir.

Konsolosluklar

Mali, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığıyla ülkemizdeki dış temsilciliğini sağlamaktadır.

Mali Vizesi Sık Sorulan Sorular

Mali Vize Nedir?

Mali sınırları içerisine seyahat etmeyi planlayan başvuru sahipleri, Mali vizesi işlemleri için Diplomatik pasaport sahipleri hariç diğer tüm pasaport türüne sahip olan kişiler Mali vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ancak belirtilmesi gereken bir konu vardır ki; Mali’ye seyahat etmek isteyen kişiler kapıda vize uygulamasının olmadığını göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Mali Vizesi Kimler Almalı?

Mali vizesi alarak Mali sınırları içerisinde seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, Diplomatik bir pasaport kategorisine sahip değiller ise, Mali vize müracaatında bulunmaları talep edilmektedir. T.C. sınırları içerisine ait olan vatandaşlar ise Mali sınırları içerisinde seyahat etmeden önce Türkiye sınırları içerisinde tüm vize başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir. Bu sayede onaylı Mali vizesi ile Mali’ye seyahat edebilme hakkına sahip olmaktadırlar.

Mali Vizesi Nasıl Alınır?

Mali vizesi nasıl alınır sorusuna gelir ise, Mali’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri, hazırlaması gereken evrak kategorisine göre evraklarını hazırlayarak bir dosya haline getirmesi gerekmektedir. Daha sonrasında da vize harç ücretinin ödeyerek dosya içerisinde yetkili makamlara sunması yeterli olacaktır. Kişinin evraklarının tam ve doğru bilgiler içermesinin akabinde başvuru süreç değerlendirmesi yetkili kurum tarafından işleme alınacaktır.

Mali Vize İstiyor Mu?

Mali, T.C. sınırları içerisine ait olan Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler haricinde, diğer tüm pasaport kategorisine sahip olan vatandaşlardan vize başvuru talebinde bulunmaktadır. Ancak, Mali vizesi için başvuru sahibi Ankara Büyükelçiliği’ne bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir. Yetkili vize uzmanları randevu zamanında kişiye gerekli bilgiyi verecek, operasyon yetkilisi ise başvuru sahibine o gün içerisinde eşlik edecektir.

Mali Vize Ücreti

Mali vize ücretikonsolosluk tarafından yaşanan kur dalgalanmaları sebebi ile değişkenlikler göstermektedir.

Mali Vize Başvuru Formu

Mali vize başvuru formuMali sınırları içerisine seyahat etmeden önce başvuru sahiplerinin doldurması gereken zorunlu bir evrak niteliği taşımaktadır. Bu nedenle bu başvuru formunu doldurmayan kişiler Mali vizesi alamamaktadırlar.

Bunun yanı sıra, yetkili makamlara sunulacak olan Mali vize başvuru formu içerisinde verilecek olan başvuru sahibi hakkındaki kimlik bilgileri kesinlikle kimlik kartındaki bilgiler ile tutarlılık göstermesi gerekmektedir. Akabinde konsolosluk tarafından ret cevabı alması kaçınılmaz olacaktır.

Mali vize başvuru formu doldurulur iken, başvuru formu içerisine başvuruda bulunacak olan kişinin seyahat nedenini ve seyahat zaman tarihlerini net bir şekilde konsolosluğa belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuruda bulunacak olan kişinin Mali vize başvuru formu içerisinde ilgili bölmeye atacak olduğu imza ile mevcut faal gösterecek olduğu imza ile tutarlık göstermesi en önemli unsurlar içerisinde bulunmaktadır.

Bu nedenle Mali vize başvuru formu doldurulur iken, başvuruda bulunacak olan kişinin oldukça dikkatli ve titiz olması gerekmektedir. Aksi halde eksik bilgiler neticesinde ek evrak talebinde bulunulabilmektedir. Ayrıca hatalı bilgiler beyan edilmesi nedeni ile kişi hakkında cezai yaptırımların uygulanması da söz konusudur.

Mali Vize Soruları

Mali vize soruları kapsamı içerisinde en sık sorulan sorular içerisinde Mali’ye vize var mı sorusudur. Mali, tüm T.C. vatandaşlarından (Diplomatik pasaport hariç) yapacak oldukları seyahat için vize talep etmektedir. Bir diğer soru ise Mali’de kapıda vize uygulaması var mıdır? Mali’de kapıda vize uygulaması yoktur.

Maliye’ye Vize Var Mı?

Mali’ye yapılacak seyahatlerde, Diplomatik pasaporta sahip olan kişiler haricinde tüm pasaport sahipleri vize uygulamasına tabi tutulmaktadır.

Mali Visa Application Form

Mali Visa application form, pasaport içerisinde 2 adet sayfanın vize işlenmesi adına boş olması gerekmektedir. Tamamen doldurularak imzalanmış 2 adet form. Sarıhumma sertifika kopyası, otel rezervasyon bilgilerinin kopyası ve sipariş formunun olması gerekmektedir.