İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda Vize Başvuru İşlemleri

İrlanda Online İngilizce Vize Başvuru Formu yalnızca İngilizce olarak mevcuttur. İrlanda vize başvuru formu online olarak da doldurulabilmektedir.

Formu çıktı olarak doldururken siyah mürekkep kalem ve yalnızca büyük harflerle doldurulması talep edilmektedir. Formu doldurmak için size yöneltilen aşağıdaki bölümlerin eksiksiz ve sizi yansıtan bilgilerle doldurulması istenmektedir. Aşağıda form doldurulurken dikkat edilmesi gereken önemli hususlara yer verdik.

  • Özet Bilgiler: Başvuru yapılan vize türü ve giriş sayısının belirtilmesi beklenmektedir. İrlanda’ya neden ve hangi sebeple giriş yapmak istediğinizi, seyahat süresini, doğum tarihi, pasaportunuzun numarası bu bölüme yazılmalıdır.
  • Adres Bilgileriniz: Doğduğunuz ülkedeki geçerli adresiniz, vize memurlarının size ulaşabileceği telefon numarası ya da e-mail adresinizin bu bölüme yazılması gerekir.
  • Genel Bilgiler: Daha önce İrlanda’ya giriş yapıp yapmadığınız, ret edilip edilmediğiniz, başka bir ülkeden vize alıp almadığınız gibi vize hakkındaki tecrübelerinizin öğrenildiği bölümdür.
  • Pasaport Bilgileriniz: Mevcut ve önceki pasaport bilgileriniz talep edilmektedir.
  • İş ve Eğitim Durumları: Çalışanlar veya eğitim görenlerin doldurması bu bölümü doldurması gerekiyor. Çalışıyorsanız işyerinize ait bilgiler, eğitime devam ediyorsanız eğitim gördüğünüz okulun adı, adresi gibi bilgiler istenmektedir.
  • Seyahat Ettiğiniz Kişiler: Bu bölümde İrlanda’ya tek başınıza mı yoksa bir grup ile mi giriş yaptığınızı belirtmenizi talep eder.
  • İrlanda’daki İrtibat Bilgileri: Kalacağınız zaman içerisinde size ulaşılması sağlanabilen iletişim adreslerini bu bölümde belirtmeniz gerekir.
  • Aileniz: Eşiniz, çocuklarınız ile ilgili tüm bilgiler eksiksiz bildirilmelidir.
  • Başvuru Formu: Bu form aynı zamanda İrlanda vizesi beyanatı olmaktadır. Tüm bilgileri eksiksiz girdikten sonra mutlaka imzalamalısınız. İmzasız formlar değerlendirilmeye alınmamaktadır
İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Türleri

İrlanda vize başvuruları yapılırken kategorilere dikkat edilerek yapılmalıdır. İrlanda C vize; Turistik/Ziyaret/Ticari amaçlı yapılacak seyahatler için hazırlanmış en fazla 90 güne kadar verilebilen vize kategorisidir.

İrlanda’da 90 günden fazla, en fazla 180 güne kadar kalma gerektiren durumlar için D vize talep edilmelidir. 180 günden daha uzun kalınacaksa İrlanda Oturum İzni başvurusunda bulunulmalıdır.

C Tipi Vize Başvuru Formu İşlemleri

İrlanda vize başvurularında, başvuruda bulunmak istediğiniz vize türünde tek girişli ya da çok girişli vize talep edildiği özellikle belirtilmelidir. Yakın tarihte İrlanda vizesi almamış

olan kişilerin turistik vize başvuruları çoğunlukla tek girişli vize olarak onaylanır. Daha önceden birden fazla İrlanda vizesi almışsanız vize ve ülke güvenlik şartlarına uyum sağlamışsanız çok girişli İrlanda vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak çok girişli İrlanda vizeleri sadece kısa süreli seyahatler için başvuru sahibine kolaylık sağlamaktadır. Çok Girişli C türü İrlanda vizesi, ikameti yöneten kurallardan başvuru yapan kişiyi muaf tutmamaktadır.

3 aylık süre boyunca İrlanda’da kaldıktan sonra yeni bir 3 ay süre için başvuru yapan kişiye ülkeye giriş için izin tanınmaz. Çok girişli İrlanda C vizesinin onaylanması sadece Türkiye’deki İrlanda temsilciliklerinin yetkisindedir.

D Tipi Vize Başvuru Formu İşlemleri

D vize başvurusunu çalışmaya, eğitim görmeye veya aile birleşimi nedeni ile İrlanda’ya gitmek isteyen kişilerin bulunması gereken vize türüdür.

Girişim, Ticaret ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilen bir yeşil karta sahipseniz ya da çalışma izni verilmiş olan  bir hemşireyseniz çok girişli İrlanda vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

D vize almış bir kişi ister tek ister çok girişli seyahat için olsun İrlanda’da 90 günden daha fazla kalmayı planlıyorsa ülkeye girişinden sonra 3 ay yani 90 gün içinde Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna (GNIB) kaydını yaptırmalıdır. Başvuru sahibi GNIB kartı olarak bilinen kayıt sertifikasını aldıktan sonra çok girişli vize için dilerse başvuruda bulunabilir.
İrlanda vize dilekçesi nasıl yazılır ?Örnek  vize dilekçesi için  visacenter.com.tr/irlanda-vize-dilekce-ornegi/ bağlantısına bakabilirsiniz.
Irlanda vizesi almak zor mu?

Fransa Konsolosluğu tarafından istenen vize evraklarının doğru ve eksiksiz şekilde ibraz edilmesi halinde vize almak zor değildir.

Irlanda vize başvurusu nasıl yapılır?

İrlanda vize başvuru formu doldurulur, randevu oluşturulur, evraklar hazırlanır vize başvurusu şahsen ya da yetkili kurumlar aracılığı ile yapılır.

Irlanda için hangi vize gerekli?

İrlanda Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize muafiyet politikası olmadığından dolayı seyahatin amacına göre vize almak gerekmektedir.

 

Oyla! post