Özbekistan Konsolosluğu

Özbekistan Konsolosluğu

ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ 

Kançılarya: Sancak Mah., 549. Sok. No:3, Yıldız, Çankaya, Ankara
Telefon: 441 38 71 – 72
Faks: 442 70 58
E-Posta: [email protected]
Çalışma Saatleri: 09:00-12:00/14:00-17:00

Özbekistan Vize Başvuru Formu

ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU

Kançılarya: Şehit Halil İbrahim Cad. No:23 İstinye/İstanbul
Telefon: (212) 229 00 75
Faks: (212) 323 20 40
E-Posta: [email protected]
Çalışma Saatleri: 09.00 – 17.00
Görev Bölgesi: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, İzmir, İzmit, Kırklareli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ.

Özbekistan’a seyahat etmek isteyen ve pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikametgahı olan diğer üçüncü ülke vatandaşları da seyahatlerinin tamamı için Özbekistan Konsolosluğuna vize alabilmek için başvurmalıdırlar. Bu seyahatle ilgili tüm vize işlemleri Özbekistan Konsolosluğunda genelde iki veya üç hafta gibi bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Ancak bazı istisnalar olmaktadır.

Özbekistan Konsolosluğu

Özbekistan Konsolosluğu

Eğer vize işlemleri özel günlere, resmi tatillere denk gelirse bu işlemin süresi biraz uzamaktadır. Bu yüzden seyahat edeceğiniz tarihten yaklaşık 1 ay önce vize işlemlerini halletmeye çalışmalısınız. Aksi takdirde seyahat işlemlerinizde bazı aksaklıklar ve gecikmeler yaşanabilir. Ancak bu aksaklıkları yaşamamanız için özbekistan konsolosluğu – visa center süreç içerisinde sizin yanınızda olacaktır.

Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu
Özbekistan Konsolosluğu üzerinden hemen vize başvuru formunu doldurmak mümkündür. Bunun çıktısının alınması çok uzun bir zaman almaz. Türk vatandaşları vize olmadan bu ülkeye gidebilirler. Buna rağmen ilgili evrak üzerinden bazı bilgilerin verilmesi şarttır. Böylelikle sorunsuz bir seyahat süreci sizi bekler.
Özbekistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu
Özbekistan Konsolosluğu başvuru formu iki farklı dilde hazırlanmıştır. Hem İngilizce hem de Türkçe’dir. Bunun Türkçe olarak doldurulmasının önünde hiçbir engel yoktur. Seyahat amacı başta olmak üzere birtakım bilgileri yazmalısınız. Bunun sunulmasının sonrasında vize işlemi olmadan bu ülkeye gidebilirsiniz.
Özbekistan Konsolosluğu İstanbul'da Nerede
Özbekistan Konsolosluğu İstanbul sınırları içinde Avrupa yakasında ve Beşiktaş ilçesinde bulunuyor. Tam açık adresi ise Lale Sokağı, 34330, No 8, Beşiktaş İstanbul şeklindedir. Pandemi dolayısıyla işlemler çok hızlı bir biçimde yapılmaz. Bunun yanı sıra telefon üzerinden de ulaşabilirsiniz.
İstanbul, Özbekistan Konsolosluğu Telefonu
Özbekistan Konsolosluğu İstanbul içerisinde hizmet vermektedir. Avrupa kısmında ve aynı zamanda Beşiktaş ilçe sınırlarındadır. Telefon numarası 0 212 323 20 37 ve ayrıca 229 00 75 olarak alınmıştır. Levent Mahallesi’nde yer alan konsoloslukla iletişim kurabilmek adına bu iki telefon numarasından birisinin aranması gerekmektedir. Ancak sadece mesai saatlerinde yanıt vermesi söz konusudur. Bu da hafta içi günler ve sabah 9 ile akşam 17 arasıdır.
Özbekistan'a Gitmek İçin Gerekli Evraklar
Özbekistan, TC vatandaşlarından hiçbir zaman vize istemez. Bunun olmaması seyahat sürecini çok daha kolay bir hale getirmiştir. Pasaport, kimlik kartı, form ile hemen gidebilirsiniz. Ayrıca daha farklı evrakların istenmesi gibi bir durum yoktur.
Özbekistan Vize Varmı 2020
Vize olmadan hemen Özbekistan seyahatinizi yapabilirsiniz. Form, pasaport yeterlidir. Her ihtimale karşılık fotoğraf da olmalıdır.
Özbekistan Pasaport İstiyor Mu?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerini Özbekistan’a yapacakları zaman bunun için vize almalarına gerek yoktur. İki devlet de, uzun bir zaman dilimi öncesinde bu konuda bir araya gelerek anlaşma yapmışlardır. Böylelikle hem Türk vatandaşları hem de Özbekistan vatandaşları karşılıklı olarak ziyaretlerini çok kolay bir biçimde tamamlayabilirler.
Özbekistan Giriş Çıkış
Özbekistan giriş işlemleri vize olmadan, sadece pasaport ile yapılır. Buna göre havalimanına inişin ardından gümrük gişelerinde pasaportu sunmak yeterlidir. Güvenlik nedeniyle bazen uçuş bilgileri ve otel rezervasyon verileri sorulabilmektedir. Böyle durumlara hazırlıklı olmak için bu iki bilgiye dair belgeyi her zaman yanınızda bulundurmanız önemlidir.
Özbekistan'a Otobüs Varmı?
Özbekistan’a otobüsle gitme şansınız vardır. Türkiye’nin belli yerlerinden buraya seferler düzenlenmektedir. Yolculuk çok uzun sürmesinden dolayı, İstanbul’dan kalkan uçaklar sayesinde, daha kısa bir zaman dilimi içerisinde buraya gitmek mümkündür.
Özbekistan Vize İstiyor Mu 2020
Özbekistan vize istemez. Bu noktada karşılıklı anlaşma söz konusudur. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu ülkeye gidebilmek için sadece belli başlı standart evrakları almak zorundadırlar. Buna göre form doldurulmalıdır. Bu sadece bilgilendirme amacına sahip olan bir evraktır.
Bunun yanı sıra pasaportunuzun olması şarttır. Eski olmaması, geçerliliğinin devam etmesi gibi iki temel konuya dikkat edilmelidir. Ayrıca olası sorulara karşılık fotoğraf, uçuş belgesi ve hotel rezervasyonu da önlem için bulunmalıdır. Bu sayede giriş işlemleri kolaylıkla tamamlanır.
Özbekistan Seyahat Kısıtlaması
Özbekistan, kovid nedeniyle sadece Özbek vatandaşlarını, burada ikamet eden kişileri, diplomat ve ailelerini, transfer yolcularını kabul etmektedir. Bunun daha ne kadar bir zaman dilimi boyunca süreceği konusunda bilgi yoktur. Aynı zamanda uçuştan 72 saat önce Covid PCR testinin alınması ve bunun negatif olması şarttır.
Ankara Özbekistan Konsolosluğu

Ankara Özbekistan Konsolosluğu, Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır. Türkiye Cumhuriyeti, Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkedir. Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilk siyasi ilişkiler 1994 yılına kadar dayanır.

Özbekistan’a seyahat planlayan Türk vatandaşları için pasaport türü fark etmeksizin 30 gün süre ile vize muafiyeti bulunur. Bordo pasaportlar için de vize şartı bulunmaz. Özbekistan konsolosluğu Ankara’dan daha uzun süreli seyahatler için vize başvurusu yapılmalıdır.

Ankara Özbekistan konsolosluğu telefon 312 441 17 46 numarasından aranarak işlemler hakkında bilgi alınabilir. Siyah pasaport sahipleri için Özbekistan vizesi alınması şartı bulunmaz ancak yeşil, gri ve bordo pasaport sahipleri 30 günden fazla bir Özbekistan seyahati planlıyorsa bunun için de mutlaka vize almalıdır.

Özbekistan konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden vize başvurusu yapılabilir. Özbekistan vizesi almak için gerekli evraklar arasında en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaport, Vize başvuru ücretinin ödenmiş olduğuna dair ödeme makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Gidiş dönüş uçak biletleri ya da rezervasyon bilgileri ile birlikte Özbekistan ziyareti süresince kalınacak otelin rezervasyon bilgileri de evraklarla birlikte teslim edilmelidir.

İstanbul Özbekistan konsolosluğu telefon ile aranarak evraklarda eksiklik olup olmadığı öğrenilebilir. Vize sürecinde problem yaşanması halinde vize onayı da ileriki günlere erteleneceği için evrakların doğru şekilde tamamlanması çok önemlidir.

Özbekistan İstanbul Konsolosluğu

Özbekistan, bağımsız 7 Türk devletinden biridir ve bu ülke ile olan ilişkilerimiz diplomatik açıdan son derece kuvvetlidir. İçerisinde birbirinden güzel pek çok şehir barındıran Özbekistan, tarihsel ve kültürel açıdan önemli bir ülkedir. O yüzden bu ülkedeki tarihi mirası ve doğal güzellikleri görmek isteyen kişiler Özbekistan’a seyahatte bulunmak için pek çok şeyi merak etmektedir.

Bunlardan ilki uzun süreli olarak bu ülkeye gidecek olan kişiler için Özbekistan vize işlemleri konusundadır.

Kısa süreli seyahatlerde vizeden muaf olmamıza rağmen uzun süreli seyahatler için vize alınması gerekmekte olup, başvurular Özbekistan İstanbul Konsolosluğu tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

Özbekistan Fahri Konsolosluğu hakkında da merak edilen pek çok şey vardır. Bu resmi kurumun telefon numarası, web adresi gibi bilgileri yazının ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

İstanbul’da Özbekistan Konsolosluğu telefon numarası nedir merak edenler için bu kurumun numarası: (0212) 323 20 37 olarak bildirilmiştir.

Özbekistan Konsolosluğu’na nasıl gidilir sorusu için ise adres bilgilerini sizlerle paylaşalım: Levent, Lale Sokağı Numara: 8 Beşiktaş/ İstanbul

Özbekistan Büyükelçiliği ise Ankara’da bulunmaktadır. Bu resmi kurumun telefon numarası: (0312) 441 38 71 olarak belirtilmiştir.

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği için adres bilgileri ise: Sancak, 549. Sokak Numara: 3, 06550 Çankaya/ Ankara

Kurumun çalışma saatleri ise 9.00 ila 18.00 saatleri arasındadır. Bu kurumlara gitmeden önce internet üzerinden randevu almanız gerekmektedir.

Özbekistan Konsolosluğu

Kısa süreli seyahatler için vize istemeyen Özbekistan, uzun süreli vizeler söz konusu olduğunda vize prosedürü uygulamaktadır. Bu yüzden özellikle bu ülkeye çalışmak için gidecek olan kişilerin sıkça başvurduğu Özbekistan işçi vizesi gibi uzun süreli vize türlerine başvuruda bulunacak olan kişilerin, kendilerinden talep edilen evrak listesini eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir.

Tüm bu evraklar tamamladıktan sonra müracaat için aslında son zamanlarda Özbekistan e-vize uygulaması kullanılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yaptıktan sonra bu başvuruların değerlendirilmesi ve incelenmesi sürecine girilecektir.

Vize başvurularının incelenmesi ve bu konuda kararın verilmesi açısından yetkili olan  kurum Özbekistan fahri konsolosluğu ve büyükelçiliktir. Fahri konsolosluk İstanbul’da olsa da, konsolosluğun diğer şubeleri de farklı illerde bulunmaktadır.

Bu yüzden vize randevularınız için size en yakın olan ildeki bir konsolosluğa gidebilirsiniz. Örneğin; Eskişehir’de yaşıyorsanız, randevu için Özbekistan Konsolosluğu Bursa ilini tercih edebilirsiniz.

Bursa’dan farklı olarak Özbekistan Konsolosluğu Antalya ilinde de bulunmaktadır.

İstanbul, Özbekistan Konsolosluğu telefon numarası ise; (0212) 323 20 37 şeklindedir. Adres ise; Levent, Lale Sokağı Numara: 8 Beşiktaş/ İstanbul olarak belirtilmektedir.

Özbekistan Büyükelçiliği ise Ankara’da bulunmaktadır. Bu kurum 9.00- 18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Pandemi nedeniyle Ankara Büyükelçiliği ile olan görüşmeleriniz için önceden randevu almanız gerekmektedir. Aksi takdirde burada işlem ya da görüşme gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

Özbekistan için vize gerekli mi?
Hayır, vize türü fark etmeksizin herkes ülkeye girişte vizeden muaftır.
Özbekistan Türkiye Büyükelçisi Kim?
Alişir Azamhocayev büyükelçinin ismidir.
Özbekistan Konsolosluğu hangi şehirlerde var?
Özbekistan Konsolosluğu İstanbulda’dır.
Oyla! post