Nijer Vize Başvurusu

Nijer Vizesi

Nijer sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişiler ilk önce Nijer vizesine sahip olması gerekmektedir. Nijer sınırları içerisine seyahat gerçekleştirmek isteyen umuma, hizmet ve hususi pasaporta sahip olan kişilerin Nijerya vize başvurusun da bulunması talep edilmektedir. Bunun yanı sıra bu pasaport türüne sahip olan kişiler her koşulda Nijer vizesine tabi tutulmaktadırlar.


Nijer Vizesi Nasıl Alınır?

Nijer sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişilerin en sık sorduğu sorular içerisinde yer alan ‘’Nijerya vizesi nasıl alınır?’’ başlıklı sorunun cevabı oldukça basittir. Nijer sınırları içerisine seyahat etmek isteyen kişiler, Nijer seyahat nedenlerine göre en uygun vize evraklarını hazırlayarak başvuruda bulunabilmektedir.

Ancak, sadece diplomatik bir pasaporta sahip olan kişiler 90 günlük bir konaklama kapsamı içerisinde Nijer vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Bunun nedeni ise, her iki ülke arasında yapılan vize muafiyet anlaşması doğrultusunda uygulanmaktadır. Ancak, sorunsuz bir şekilde Nijer vizesinin alımı için kişilerin eksiksiz bir şekilde evraklarını hazır bir hale getirerek ve öncesinde harç bedel ücretini tahsil ederek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.


Nijer Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Nijer vizesi ile yapılan tüm işlemler yetkili resmi makam olan büyükelçilik ve konsolosluk taraflarınca yapılmaktadır. Bu nedenle Nijer vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı değişkenlikler göstermektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin Nijer sınırları içerisine gerçekleştirmek istediği seyahatler nedeni ve kategorisi ile vize türlerinde de doğrudan farklılıklar göstermektedir.

Bu nedenle Nijer sınırları içerisine seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri eğer turistik seyahat amacı doğrultusunda bir planı mevcut ise, yapmış olduğu Nijer vizesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 7 iş günü içerisinde büyükelçilik ya da konsolosluk tarafından sonuç almaktadır. Ancak, Nijer sınırları içerisinde acil bir neden doğrultusunda seyahat etmek isteyen başvuru sahiplerinin yapmış olduğu ekspres vize sonuçlanma süresi ise, yine büyükelçilik ve konsolosluk tarafından 3 iş günü içerisinde karara bağlanmaktadır.

Ancak, Nijer vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin göz önünde bulundurması gereken bir konu vardır ki; bu da eksik evrak ve tutarsız bilgilerin beyanında bulunulması. Bu durumdan kaynaklı olarak kişilerin vize işlem sonuçlanma süresi olumsuz bir neticeye ulaşır ve ret kararı ile sonuç bulmaktadır. Bu gibi durumların yaşanmaması ve akabinde de vize sonuçlanma süresinin uzamaması adına başvuruda bulunacak olan kişiler evraklarını eksiksiz ve tutarlı bilgiler ile yetkili resmi makamlara beyan etmesi gerekmektedir.


Nijer Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Nijer vizesi için gerekli evraklar yetkili resmi makamlar tarafından şu şekilde talep edilmektedir;

·         Pasaport

·         Vize Başvuru Formu

·         Vize Talep Dilekçesi

·         Finansal Dokümanlar

·         Rezervasyon Bilgileri

·         Kimlik Bilgileri ve Fotokopisi

·         2 Adet Biyometrik Fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş, güncel)

·         Güncel Davetiye (var ise)


Nijer Vizesi Fotoğraf Ölçüsü

Nijer vizesi fotoğraf ölçüsü, 3,5×4,5 cm olması yetkili büyükelçilik ve konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Ayrıca, başvuru sahibi tarafından da beyan edilecek olan fotoğraf ise biyometrik bir fotoğraf olması talep edilmektedir.

Bunun yanı sıra, başvuruda bulunacak olan kişinin sunacak olduğu 2 adet biyometrik fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olarak güncelliğini koruması gerekmektedir. Tüm bu belirtilen bilgiler ışığında, biyometrik fotoğrafın talep edilen ölçüleri bünyesinde barındırması gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan vize başvuru talebi ret kararı ile sonuçlanabilmektedir.

Biyometrik fotoğraf içerisinde başvuru sahibinin yüzünün net, çenesinin ve alnının görünür bir şekilde olması gerekmektedir. Dini tercihler doğrultusunda başını örtme gereksinimi duyan kadınların yüzünün net bir şekilde gözükmesi başvuru süreç değerlendirmesi açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.