Küba Vize Başvuru Formu

Küba Vize Başvuru Formu

Türkiye vatandaşları Küba’ya gitmek istediklerinde, Küba Konsolosluğunun resmi web sitesinde yer alan Küba vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Küba’yı vizesiz bir şekilde ziyaret etmek için hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri vize başvurusu yapmayabilirler.

Küba Vize Başvuru İşlemleri

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin ziyaretleri için Küba vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru formunda istenilen kimlik bilgileri ve Küba’yı ziyaret amaçları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Gerçeği yansıtmayan bilgiler başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına ve hatta cezai işlem uygulanmasına yol açabilir.

Online olarak yapılan vize başvuruları başvuru sürecinde gerekli belgeler arasındadır. Küba Konsolosluğuna veya konsolosluk tarafından yetki verilen acentelere başvurulduğunda başvuru formu evrakların içinde olmalıdır.

Başvuru formunda sizden iki belge istenir. Formun doğrulanması için bu belgeler yüklenmelidir. Pasaportunuzun renkli fotokopisi ve vize başvurusu için talep edilen tutarın ödendiğine dair bilgilendiren banka dekontu başvuru formunda olmalıdır.

Küba Vize Başvuru Formu

Küba Vize Başvuru Formu

Formda yer alan diğer bilgiler ise sadece seyahat amacı ve kimlik bilgileridir. Kabul edilen pasaportlar 6 aylık bir süreye sahiptir. 6 aylık sürenin içinde 30 günlük bir kalma süresi vardır. 6 ay boyunca kullanılmayan vizeler geçerliliğini kaybedecektir.

Küba vize başvuru formu doldurulurken seyahat amacı belirtilmelidir. Vatandaşların seyahat amacı doğrultusunda başvuru süreci ve vizenin işleyişi değişkenlik göstermektedir.

Seyahat amacı belirtilirken vize türlerine ve amaçlarına bakılmalıdır. Uygun olan vize türleri; turistik vizesi, ticari vizesi, çalışma vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vizesi ve basın vizesi olarak ayrılmaktadır. Seçilen vize türü önemli bir noktadadır.

Küba Vizesi İçin İstenen Belgeler

Küba vizesi başvuru sırasında seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için istenen belgeler:

  • Pasaportunuzun fotokopisi vermek için hazırladığınız evrakların içinde olmalıdır. Seyahat sonrası için 6 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmalısınız.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi de istenen evraklar arasındadır.
  • Seyahatiniz için hazırladığınız, Küba’ya gidiş ve dönüş uçak biletlerinizi evraklarınıza dahil etmelisiniz.
  • 6 aydan daha eski olmaması şartıyla bir biyometrik fotoğrafa sahip olmalısınız.

Küba vize başvurularının 1-2 iş gününde sonuçları çıkmaktadır. Sonuçlar başvuru formunda belirtilen e-posta adresinden iletilmektedir.

Küba vizesi nasıl alınır? Tüm detayları incelemek için visacenter.com.tr/kuba-vize-basvurusu/ bağlantısını inceleyebilirsiniz.
Küba için vize gerekli mi?
Bordo pasaporta sahip olan kişiler vize başvurusu yapması gerekmektedir.
Küba'ya gitmek icin ne gerekli?
Seyahatten sonra 6 aylık geçerliliği bulunan, 10 yıldan eski olmayan pasaport ve pasaport fotokopisi, biletlerin rezervasyonları, konaklanacak yer bilgisi, zorunlu seyahat sigortası, 2 tane biyometrik fotoğraf.
Küba vizesi nasıl alınır?
Küba vizesi almak isteyen kişiler konsolosluklara başvurabilir, yetkili firmalara başvurabilir, internet üzerinden başvuru yapılarak vize alınabilir.
Oyla! post