Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri

Schengen vizesi başvurularında kullanılan fotoğrafın boyutlarını nasıl olması gerektiği önemli bir husustur. Schengen vizesi fotoğraf özellikleri – Visa Center sitesinde detaylı olarak açıklanmaktadır.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize başvurularında kullanılacak fotoğrafın çercevesiz ve yüzün net bir şekilde bulunduğu renkli bir fotoğraf olması gerekmektedir. Ayrıca vize başvurularında kullanılan fotoğrafın 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Schengen vizesinde kullanılacak olan fotoğrafın 35mm genişliğe ve 45 mm uzunluğu sahip olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan fotoğrafın çekim açısı da önemlidir. Fotoğraf makinası kişiyi doğrudan dik bir şekilde çekmesi gerekmektedir.

Yüzün alanı fotoğrafın yüzde 70’ini ya da 80’ini kaplaması gerekmektedir. Çekilen fotoğraf biyometrik fotoğraf özelliklerine sahip olmalıdır. Schengen vizesi için gereken fotoğrafın tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde Visa Center sitesinde yer almaktadır.

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri

RESİMLİ ANLATIM İÇİN TIKLAYINIZ

Vize Fotoğraf Özellikleri

Vize başvuruları için gerekli olan fotoğraf ebat özellikleri ve örneği ,

Temel bilgiler

 • Her vize başvurusu için fotoğraf aşağıda da belirtileceği üzere temel olarak çerçevesiz, yüzü tam olarak gösteren ve renkli bir fotoğraf olmalıdır.
 • Fotoğraf en az altı ay içinde çekilmiş olmalıdır.

Schengen vizesi başvurularında fotoğraf boyutu nasıl olmalıdır?

 • Yandaki fotoğrafta da göründüğü üzere baş çerçevenin tam ortasında olmak üzere 35mm genişlik ve 45 mm uzunluk ölçülerinde olmalıdır.
 • Yine yandaki fotoğrafta olduğu gibi baş yaklaşık olarak 30 mm uzunluğunda olmalıdır (ölçü saçın üst noktasından, çenenin en alt noktasına kadar hesaplanmaktadır)

Fotoğrafın genel görünümü nasıl olmalıdır?

 • Fotoğraf makinasına doğrudan bakılan, yüzün ön kısmının eşit bir şekilde makinaya dönük olduğu fotoğraf olmalıdır.
 • Yüz fotoğraf alanının yaklaşık olarak %70-80′ ini kaplamalıdır.
 • Arka plan biyometrik fotoğraf tabirine uygun olarak beyaz olmalı ve yüz renkli olmalıdır.
 • Başörtüsü takan başvuru sahiplerinin yüzü, kaşları ve alnı net olarak görünmelidir.
 • Uzun saçlı başvuru sahiplerinde kulak görünmesi tavsiye edilmektedir. Saç alnı kapatmamalıdır.
 • Yüzü maskeleyen güneş gözlükleri ve diğer eşyalar, tıbbi nedenlerden dolayı gerekli olmadığı sürece kabul edilmez.
 • Yeterli tanımlanmayı engelleyen geleneksel bir yüz maskesi ya da tül/başörtüsü takan bir kişiyi gösteren bir fotoğraf kabul edilmez.

Hazırlanan bu bilgiler Schengen Üyesi ülkelere yapılacak vize başvurularında geçerli bilgilerdir. Diğer ülkelerin fotoğraf ölçü ve gerekliliklerinin farklılık gösterebileceğini unutmayınız.

Schengen Vize Fotoğraf Ölçüsü

Almanya vize fotoğraf ölçüsü belirtilmiş olan kurallara uygun bir biçimde 35×45 mm olarak çekilmiş olması şarttır. Buna uygun olmayan fotoğrafların kabul edilmesi gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değildir.

Schengen vize fotoğraf ölçüsü 35×45 mm şeklinde belirtilmiştir. Schengen ülkelerinin tümü belirtilmiş olan bu standartlara göre hareket etmektedir. Bunun yanı sıra dikkat edilecek bir diğer husus ise ilgili resmin mutlaka yeni çekilmiş olmasıdır. Süre ise en fazla 6 ay olarak tanımlanır.

Cezayir vizesi fotoğraf ölçüsü, Schengen ve Avrupa ülkelerinden farklı olmasıyla dikkat çeker. Bu da 45×60 mm biçimindedir. Aynı zamanda yeni olması temel kural olarak açık şekilde ifade edilmiştir. Buna uygun olmaması halinde vize almanız söz konusu olmayabilir.

Brezilya vize fotoğraf ölçüsü 45×60 mm ölçülerinde olduğu zaman hemen vize alımı hem de başvuru sırasında hiçbir problemle karşı karşıya kalmamış olursunuz. Buna uyum esastır.

Biyometrik fotoğraf boyutu standart olmasıyla dikkat çeker ve 35×45 mm’dir. Yeni çekilen bir foto olması gerekmektedir.

Pasaport fotoğraf ölçüleri her ülkede farklılık arz edebilir. 35×45 mm Schengen için geçerlidir. Diğer ülkelerde ise genellikle 45×60 mm üzerinden tanımlanmış olan bir durum vardır. Buna göre fotoğraf çekimi yapılmalıdır.

Bulgaristan vize fotoğraf ölçüsü 35×45 mm ve biyometrik olmak zorundadır. Genel Avrupa ülkelerinin tümünde olduğu gibi bu kural konusunda hiçbir farklılık yoktur.

Romanya Vize Fotoğraf ölçüsü 35×45 mm biçimde olmalıdır. Bunun aynı zamanda arka fonunun beyaz olması gerekmektedir. Gözlük ile fotoğraf çekilmesinin önünde hiçbir engel yoktur. Fakat yüz, alın kısmı açık olmalıdır. Bu sayede başvuru işlemlerinde bir sorun ortaya çıkmaz.

Vize için gerekli fotoğraf nasıl olmalı?

Vize için talep edilen fotoğrafın boyutu 50 mm x 50 mm olmalıdır, saçın üst kısmı ile çenenin alt kısmına kadar olan mesafe 25 mm ile 35 mm arasındadır.

Schengen vizesi için kaç tane fotoğraf gerekli?

Schengen vizesine başvuru yapanların vize için gerekli olan evraklar içerisinde yer alan fotoğraflarda 2 adet bulundurması gerekmektedir.

Pasaport ve vize fotoğrafı aynı olur mu?

Vize türünde tarif edilen fotoğraf ile ilgili özellikler aynıdır en önemlisi fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması şarttır. Bu yüzden pasaport ve vize fotoğrafının eski olmaması kaydı ile aynı olması sorun oluşturmaz.

 

Oyla! post