Zimbabve Vizesi Gerekli işlemler

Zimbabve Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Zimbabve için turistik amaçlı seyahatlerde bulunacak vatandaşlarımızdan Zimbabve vizesi talep edilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize alan vatandaşlarımızın 90 gün içerisinde tek giriş ya da çoklu giriş hakkı bulunabilir.

Nereye başvurulur? : Zimbabve vize başvurusu ülkemizde bir Zimbabve dış temsilciliği bulunmadığından yetkili vize merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Zimbabve vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Kimlik fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf 
 • Noter tasdikli muvafakatname
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin birer fotokopisi
 • Adres ve evli kadınlar için bekârlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere maaş bordroları, son 3 aya dönük ve en az 3000 lira barındıran aktif banka hesabının hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, Kişinin çalıştığını gösterir belgeler)
 • Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra tamamlanan ve uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Başvuran kişinin eğer ülkelere seyahati söz konusuysa, üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Normal şartlarda başvuru yapanlardan biometrik veri yani parmak izi istenmemektedir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru için kesin bir zamanlama bulunmamakla birlikte seyahatinizi kesinleştirdikten sonrasında başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Kesin bir sonuçlanma süresi bulunmasa da ortalama olarak 5 gün içerisinde başvuru sonucu öğrenilebilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleriyle görüşerek başvuru için randevu alabilirsiniz.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, fuar gibi işle akalı organizasyonlara dahil olmak ya da iş görüşmesi yapmak için Zimbabve ticari vize alınması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli olarak verilen bu vize ile iş adamlarımıza en fazla 30 gün ikame hakkı tanınır.

Nereye başvurulur? : Başvuru için danışabileceğiniz vize merkezleri bulunmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Ticari faaliyetler için almanız gereken davetiye içerisinde seyahatinizin tarihleri, amacı, karşı firmanın bilgileri ve maddi kaynaklarınız açıkça belirtilmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Zimbabve vizesi için standart kimlik bilgilerinin haricinde vergi levhası, imza sirküleri gibi şirket evraklarının ve davetiyenin sunulması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu netleşen seyahat gününden 1 ay öncesinde gerçekleştirmeniz uygundur.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak istediğiniz kurumla iletişime geçerek çalışma ve görüşme saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Alınılan vize süresini uzatarak ülkede daha uzun süre barınmak ya da iş, eğitim gibi nedenlerle uzun süreli seyahat gerçekleştirmek zorunda olanların Zimbabve oturum izni alması gerekir.

 Kaç günlük alınabilir? : Bu izin dahilinde verilen ikame izni süresi sunduğunuz seyahat amacına, finansal dayanaklarınıza, aile birleşimi gibi etmenlerin varlığına bağlı olarak değişmektedir.

Nereye Başvurulur? : Zimbabve oturum izni başvurusu için öncelikle kendi vizeniz ile ülkeye seyahat etmeniz ve sonrasında İç İşleri Bakanlığının ilgili birimleri ile görüşme yapmanız gerekebilir. Bunun haricinde vize merkezlerine erişim sağlayarak konuya dair Türkiye’den hizmet verebilecek yetkili diğer ülke temsilcilikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni ya da vize uzatma talebinizi hangi neden üzerinden gerçekleştireceğinize bağlı olarak sizden evlilik cüzdanı, yatırım projeleri, eğitim kabulü gibi farklı belgeler istenmektedir. Bu konuda detaylı bilgiler başvuru döneminde görüştüğünüz kurumlar tarafından sağlanacaktır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Süre sınırlaması olmayan bu başvuru sürecine, seyahat kararınızın hemen ardından dahil olabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezlerimiz ile irtibata geçerek, hangi yetkili temsilcilikle, hangi tarihlerde görüşmeler sağlayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Zimbabve Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Zimbabve vize reddi ile karşılaşılmasının evraklardan ileri gelen, güvenlik önlemlerinden ileri gelen ya da kişinin sağlık durumundan, önceki seyahatlerdeki vize kullanımından ileri gelen nedenleri olabilir.

İtiraz Hakkı

Vize reddine itiraz hakkı olmamakta, evraklardan ileri gelen sorunlar düzeltildikten sonra yeniden başvuru yapılması gerekmektedir.

Ücret İadesi var mı?

Ret halinde herhangi bir ücret iadesi söz konusu olmamaktadır.

Zimbabve Vize Ücretleri

Zimbabve’ye gerçekleştireceğiniz seyahat öncesinde vize ücretleri hakkında başvuru yaptığınız kurumdan bilgi almanız, güncel ve doğru fiyatları öğrenmeniz için şarttır. Çünkü dönem olarak kur değeri ya da başvurulan vize süresi gibi etmenler, bu ücretlerin sıkça değişmesine neden olmaktadır.

Konsolosluklar

Zimbabve Devleti’nin Türkiye’de herhnagi bir resmi Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği yoktur. Vize başvurularının değerlendirilmesinden genellikle diğer Afrika ülkeleri Konsoloslukları yetkili tutulmaktadır. Vize merkezleri, ülkeyle ilgili konularda vatandaşlarımıza hizmet veren tek kurumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu