Zambiya Vizesi Gerekli İşlemler

Zambiya Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Zambiya’ya turist olarak kısa süre için gidecek bordo pasaport sahibi vatandaşlarımızdan Zambiya vizesi talep edilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süre için verilen bu vize ülkede 30 gün kalma hakkı tanımakta, tek girişli ya da çok girişli olabilmektedir. Süreyi uzatmak isteyenler Zambiya’da bulunulan bölgedeki Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapmalıdır.

Nereye başvurulur? : Zambiya vize başvurusu için işlemlerinizi şahsen Konsolosluktan kendiniz ya da vize merkezleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu vizenin bir diğer özelliği kapı vizesi olarak alınabilmesidir. Ayrıca e-vize almak için Göçmenlik Ofisi resmi sitesi üzerinden online form doldurulması da mümkündür.

Gerekli evraklar nelerdir? : Zambiya vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Biometrik fotoğraf 
  • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere maaş bordroları, son 3 aya dönük ve en az 3000 lira barındıran aktif banka hesabının hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
  • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
  • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Vizenizi alabilmek için parmak izi vermeniz şart değildir, yalnızca gerekli görülen durumlarda yetkililerin böyle bir veri isteme hakkı bulunmaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Seyahat gününüzden 7 ila 10 gün öncesinde işlemler için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Ne kadar sürede çıkar? : Tahmini olarak vize başvuru sonuçları 5 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak isteyenlerin vize merkezleri ya da Konsolosluğa erişmesi gerekirken, kapı vizesi için seyahat sonrasında sınırda işlem yapmanız gerekmektedir.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, iş görüşmesi, ticari fuar gibi organizasyonlarda bulunma amacıyla seyahat edecek kişiler Zambiya ticari vize almalıdır.

Kaç günlük alınabilir? :Vize ülkede maksimum 30 gün kalma hakkı sağlar. Kapı vizesi alan iş adamlarının bu süreyi uzatması mümkün olmazken vizesini önceden alanların süreyi Zambiya’da Göçmenlik Ofisi’ne başvurarak uzatması mümkün olabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Zambiya ticari vize işlemleri için alakalı evrakları 10 gün öncesinden teslim edebilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Zambiya’da bulunan ortak firmadan davetiye alınmasını ve evraklara eklenmesi gerekmektedir. Bu davetiye ile başvuranın seyahat tarihleri, maddi kaynağı, seyahat amacı, davet aldığı firmanın bilgileri görülmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Zambiya ticari vizesi almak isteyenlerin şirkete dair vergi levhası, imza sirküleri gibi evrakları, yetkili imzası taşıyan iznini ve elbette Zambiya’dan temin ettiği davetiyeyi sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kapı vizesi için işlemler ülkeye girişinizle birlikte yapılmakta, önceden vize almak isteyenlerin 10 gün önceden başvuru yapması önerilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak isteyenler diledikleri vize merkezi ile görüşerek uygun çalışma dönemlerini öğrenebilirler.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Kısa süreli vizesini uzatmak ya da eğitim, iş gibi nedenlerle ülkede uzun süre bulunmak isteyenlerin Zambiya oturum izni alması gerekir.

 Kaç günlük alınabilir? : Zambiya oturum izni alanların sahip olacağı izin süresi sunduğu evraklara, kişinin aile durumuna, unvanına, finansal gücüne vb. etmenlere bağlı olarak değişir.

Nereye Başvurulur? : Zambiya oturum izni başvurusu direkt olarak dış temsilciliklerle irtibata geçilmesi, destek gereken noktalarda vize merkezine danışılması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İzni istemenizi ya da vize sürenizi uzatma talebinizi destekleyen belgeleri sunmanız gerekir. Bunlar eğitim, yatırım ya da aile birleşimi hakkında olabilir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru yapmak isteyenlerin 2 ila 5 ay gibi bir süre beklemesi söz konusu olabilmekte, başvurular bu bilgi çerçevesinde ayarlanmalıdır.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili dış temsilciliklerle görüşerek randevu alabilirsiniz.

Zambiya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Eksik ya da yanlış evrakların beyan edilmesi, sağlık raporunun ya da sicil kaydının kusurlu görülmesi, kişilerin önceki seyahatlerinde kusurlu davranışının bulunması, seyahat amacına göre vize başvurusunda bulunulmaması gibi nedenlerden vize reddi alınabilir.

İtiraz Hakkı

Vize reddi ile sonuçlanan başvurulara itiraz edilemez ancak yeniden başvuru yapılabilir.

Ücret İadesi var mı?

Zambiya vize reddi alınması halinde başvuru sahibine ücret ödemesi yapılmaz.

Zambiya Vize Ücretleri

Vize ücretleri sıklıkla güncellenmenin yanında, başvurulan vize süresine ya da kategorisine göre de büyük değişiklik gösterir. Bu konuda en doğru bilgileri öğrenmek için başvuru yapacağınız kurumla görüşmeniz tavsiye edilir.

Konsolosluklar

Zambiya Ankara Büyükelçiliği ve Zambiya İstanbul Fahri Konsolosluğu ülkemizdeki Zambiya dış temsilciliklerini oluşturmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu