Yunanistan Haritası

Yunanistan haritası şehirleri, bölgeleri, fiziki, coğrafya, siyasi olmak üzere farklı şekillerde oluşturulmuştur. Yunanistan haritası detaylı olarak incelenmek istendiği takdirde dağları, ovaları, denizleri ve ilçeleri gibi farklı coğrafi yanları görülür.

Yunanistan Haritası 2022

Yunanistan Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesişiminde bulunan bir ülkedir. Balkan yarımadasının Güney ucunda yer alır. Kuzey batıda Arnavutluk, kuzeyde Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Bulgaristan, kuzeydoğuda ise Türkiye komşusu olarak bulunur. Yunanistan’da toplam 13 idari bölge ve 1 özerk bölge yer alır. Bunlar içerisinde bilinen en temelleri Girit adası, Güney Ege Adaları, Kuzey Ege Adaları, İyonya Adaları, orta Yunanistan, Batı Yunanistan, orta Makedonya, Batı Makedonya, Doğu Makedonya ve Trakya şeklinde bulunan idari bölgeleri mevcuttur. Yunanistan’ın bölgeler haritaları incelendiği takdirde bu belirtilen özerk bölgeler net bir şekilde görülebilir.

Yunanistan Haritası Detaylı

Yunanistan’ın yüzölçümü 131.957 kilometrekaredir. Batısında İyon Denizi bulunur. Güneyinde ise Akdeniz, doğusu Ege Denizi ile çevrilidir. Yaklaşık %20’si adalardan oluşur. %17’sinde yerleşim mevcuttur. Yunanistan adaları yaşama elverişli adalardır. Bilinen en büyük adası Girit adasıdır. Yunanistan’ın başkenti Atina’dır. 6000 senelik tarihi ile 4 milyondan fazla nüfusa sahiptir ve aynı zamanda Yunanistan’ın en kalabalık şehirleri içerisindedir. Yunanistan’ın başkenti Atina, Yunanistan haritası incelendiği takdirde orta bölümlerde görülür. Yunanistan’ın ikinci en önemli şehri yaklaşık 1.000.000 nüfusu ile Selanik’tir. Ülke nüfusunun yüzde 60’ından fazlası şehirlerde hayatına devam etmektedir. Geri kalan kısım ise adalarda ve kendi köylerinde yaşar.

Yunanistan’ın Şehirler Haritası

Yunanistan’ın şehirler haritası incelendiği zaman büyükşehirleri görülebilir. Bunlar Patras, Volos, Larissa ve Girit Adası’nda bulunan Iraklion şehridir. Yunanistan haritası iller bölgesi 74 şehirden oluşur. 13 idari bölgesi bulunmaktadır. 74 bölgesel birime ayrılmıştır. Yunanistan adalardan oluşan bir ülke olduğu gibi dağlık alanları da oldukça fazladır. Yunanistan fiziki ve coğrafya haritası detaylı olarak incelendiği takdirde dağlık alanlar daha koyu renktedir ve özellikle orta bölümlerde dağlık alanlara sıklıkla rastlanır. Çevre bölümlerinde adalar mevcuttur. Adalarda da yaşam olduğu gibi yine da dağlık alanlar görülür.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp