Yunanistan Bayrağı

Her ülkenin kendi milliyetini anımsatan milli bir bayrağı bulunur. Yunanistan’ın ulusal simgeleri içerisinde Yunanistan bayrağı da yer almaktadır.

Yunanistan Bayrağı Nedir?

Yunanistan bayrağının günümüzdeki güncel hali kullanılmadan önce Krallık bayrağı kullanılmaktaydı. Krallık bayrağı Cumhuriyetin ilanından sonra yerini Yunanistan bayrağına bırakmıştır. Yunanistan bayrağının rengi mavi ve beyaz renklerden oluşur. Harici başka bir renk bulunmamaktadır. Bayrağın hemen sol üst köşesinde bir haç işareti bulunur. Haç işareti aynı şekilde mavi ve beyaz renklerle yer alır.

Yunanistan Bayrağı Nasıldır?

Yunanistan bayrağında 9 adet yatay şerit bulunur. yatay şeritlerin en üstü ve en altında mavi şerit mevcuttur. 4 adet beyaz şerit ve 5 adet mavi şerit sıralı olarak bayrakta yer alır. Yunanistan bayrağı renklerin anlamları farklı şekillerde ifade edilebilir. Mavi ve beyazın Ege denizinden alındığı söylenir. Ege Denizi’nin dalgalarının köpükleri mavi ve beyaz renkleri temsil etmektedir. Mavi Helen uygarlığı anlamına da gelir. Helen uygarlığı Yunanistan’ın bilinen eski ismidir. Yunanistan Helen uygarlığından dolayı bayrağında mavi rengi kullanmıştır.

Yunanistan Bayrağında ki Renklerin Anlamları

Yunanistan bayrağındaki renklerin anlamları Yunan Bağımsızlık Savaşı ile de ilişkilidir. Yunan bağımsızlık Savaşı’nda dönemin mücadele eden askerlerinin kıyafetleri mavi ve beyaz renklerdeydi. Denizcilerin mavi ve beyaz renklerde Yunan bağımsızlık Savaşı’nda mücadele etmesinden dolayı resmi bayraklarında bu renkler kullanılmıştır. 1822 yılından 1978 yılına kadar Yunanistan bayrağı donanma sancağı idi, fakat 1978 yılından sonra donanma sancağı milli bayrak olarak kullanılmamış. Bunun yerini 1969’dan günümüze kadar kullanımda olan bayrak Yunanistan’ın güncel bayrağıdır.

Yunanistan Bayrağı Resmi

22 Aralık 1978 yılından itibaren Yunanistan hükümetinin aldığı kararla birlikte tek milli bayrakları kabul edilmiş. Yunanistan bayrağının dışında harici bir bayrağı bulunmaz. Birçok resmi törende de 9 şeritli mavi ve beyaz renklerde ki bayrağı yer alır. Üst köşedeki haç işaretinin bilinen tarihi bir anlamı bulunmaz. Fakat bazı Yunan tarihçileri sol üst köşede bulunan Haç işaretinin tarihi simgelediğini belirtmektedir. Fakat net bir doğruluğu kesinlikle söylenemez.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp