Yemen Vizesi Gerekli İşlemler

Yemen Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Kültürel amacı olan ve herhangi bir ticari faaliyetin gerçekleştirilmeyeceği kısa süreli seyahatler için vatandaşlarımızın Yemen vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Turistik amaçlı seyahatlerde ülke içerisinde tanınacak olan maksimum kalma hakkı 90 gün olmaktadır.

Nereye başvurulur? : Yemen turist vizesi almak için şahsi olan ve olmayan başvurular olmak üzere iki farklı yol vardır. Şahsi başvuruları kişinin kendi bölgesinden sorumlu olan Yemen dış temsilciliği üzerinden ve direkt kendisi yapması gerekmektedir. Şahsen olmayan başvurular için yetkili vize merkezleri ile görüşülmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Yemen vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Biometrik fotoğraf (3 adet)
  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
  • Sağlık raporu
  • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvuruyu şahsen yapmanız şart olmadığından parmak izinin alınması zorunluluğu da söz konusu değildir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru için kesin bir süre belirtilmemekle birlikte seyahat planlaması yaptıktan hemen sonrasında vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Ortalama olarak 7 ila 10 iş günü içerisinde vize başvurunuzun sonuçlandığı gözlemlenmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ya da Konsolosluk, çalışma saatleri içerisinde randevu verme hizmeti de sağlamaktadır.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Ticari amaçlı yani iş görüşmesi, fuar, satış, toplantı, seminer gibi organizasyonlara dahil olma amacıyla Yemen ticari vizesi alınması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Ticari vize ile kısa süreli yani maksimum 90 gün ikame ve seyahat hakkı tanınır.

Nereye başvurulur? : Başvuruları şahsen yapmak isteyenlerin Konsolosluk, aracı kurum yardımı ile yapmak isteyenlerin vize merkezi ile görüşmesi gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Yemen’de bulunan şirket ya da organizasyonun temin etmesi gereken ve ticari vize verilmesi için zorunlu görülen davetiye kapsamında, seyahatin amacı, tarihleri, maddi kaynağı ve Yemen’de bulunan firmanın detayları açıklanmalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Standart kimlik ve pasaport bilgilerinizin haricinde Yemen’deki firmadan temin etmiş olduğunuz onaylı davetiye mektubunu da yetkililere ibraz etmeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Davetiyenin geçerlilik süresinin 3 ay ve başvuru sonuçlanma süresinin ortalama 10 gün olduğunu düşünülere, 15 gün öncesinden başvuru yapmanızın uygun olduğu söylenebilir.

Randevu nasıl alınır? : Yemen temsilcilikleri ya da temsilciliklerin yetkilendirdiği vize merkezleri, randevu konusunda yardımcı olmaktadır.

Yemen Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Yanlış belge sunanlar, güvenlik ya da sağlık açısından tehdit oluşturanlar, daha önceki vizelerini doğru kullanmayan için Yemen vize reddi söz konusu olabilmektedir.

İtiraz Hakkı

Herhangi bir itiraz hakkınız bulunmasa da reddin ardından yeniden başvuru yapabilirsiniz.

Ücret İadesi var mı?

Yemen vize reddi ile sonuçlanan başvuruların ardından başvuru sahiplerine ücret iadesi yapılmaz.

Yemen Vize Ücretleri

Vize ücretleri başvurulan kategori ve zam dönemlerine bağlı olarak değişmekte, güncel ve doğru fiyat bilgisi için başvuru zamanının yaklaşmasıyla birlikte yetkililerden bilgi alınması gerekmektedir.

Konsolosluklar

Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Konsolosluğu ülkemizdeki Yemen temsilciliklerini oluşturmakta, vize başvurularını kabul ve değerlendirmeden ise yalnızca Fahri Konsolosluk mesul olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu