Vietnam Vizesi Gerekli işlemler

Vietnam Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Turist olarak yani herhangi bir akraba ziyareti ya da ticari faaliyet olmaksızın, yalnızca kültürel amaçlarla Vietnam seyahati yapacak vatandaşlarımızın Vietnam vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli Vietnam vizesi en az 30 en çok 90 günlük ve her durumda tek girişli olarak verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvurusunu şahsen yapma isteyenlerin Ankara’ya seyahat etmesi ve belgelerini kendisi teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca kapı vizesi seçeneği de bulunmakta ancak bu süreç karmaşık olduğundan kapı vizesi alınması pek tavsiye edilmemektedir. Vietnam’a gidecek vatandaşlarımız genelde başvurularını yetkili vize merkezleri aracılığıyla yapmayı tercih etmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Vietnam vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Kimlik fotokopisi
 • Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri
 • C1 Davetiyesinin aslı

şeklinde listelenmektedir. C1 Belgesi Büyükelçiliğin şart koştuğu ve vize merkezlerinin temin aşamasında yardımcı olacağı özel bir davet belgesidir. Turistik seyahatlerde ve kapı vizesinde dahi bu belgenin ibrazı zorunludur.

Biometrik veri gerekli midir? : Özel bir durum söz konusu olmadıkça parmak izinin verilmesi zorunlu değildir. Ancak yetkililer gerekli gördüğü takdirde biometrik veri alımı talep edebilir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Seyahatten maksimum 3 ay öncesinde başvuru yapmanız mümkün olurken, tecrübeler doğrultusunda işlemleri 1 ay öncesinden başlatmanız önerilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Herhangi bir kesin süre belirtilmemiş olsa da genelde Vietnam vizesi için başvurular 3 ila 5 iş günü içinde sonuç vermektedir. Bu süre yoğunluk, tatil gibi istisna dönemler içerisinde uzayabilmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Şahsen yapılacak başvurular için Büyükelçiliğin, aracı kurumlarla başvuru yapacakların kendilerine en yakın yetkili vize kurumunun iletişim bilgileri üzerinden yetkililerle görüşerek randevu oluşturulması gerekir.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, fuar benzeri bir organizasyonda yer almak ya da işle alakalı bir faaliyette bulunmak isteyenlerin Vietnam ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Başvurular en az 30 en çok 90 günlük vize verilmesi ile sonuçlanmaktadır.

Nereye başvurulur? : İstenen evrakları düzenleyenler şahsen Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilmekte, ilinizden başvuru için yetkili vize merkezlerine müracaatınız şart olmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Bir tür davetiye olan B1 belgesinin Vietnam’daki firma tarafından Göçmenlik Ofisinden alınması gerekmektedir. Bu belge içerisinde vizeye başvuranın kimlik bilgileri, seyahat amacı ve tarihleri doğru bir şekilde belirtilmelidir. Davetiyenin geçerliliğinin maksimum 3 ay olduğu unutulmamalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Standart olarak Vietnam vizesi için temin ettiğiniz evraklara ek B1 belgesi sunmanız ve vize başvuru formunun firmanızdaki yetkili kişinin ıslak imzasını taşıyacak şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahat tarihinin netleşmesiyle birlikte bu tarihten en az 1 ay en çok 3 ay öncesinde başvurunuzu yapmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Kendinize en yakında bulunan vize merkezine irtibat numarasından ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Vietnam’da bulunan arkadaş ya da aile üyesi gibi yakınların ziyareti için Vietnam ziyaret vizesi alınması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli verilen bu vize 30 ila 90 gün aralığında geçerlilik sürelerine sahip olabilir.

Nereye Başvurulur? : Başvurular genelde yetkili vize merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmekte ancak dileyenler Ankara Büyükelçiliği’ne giderek kendileri de şahsen başvurularını yapabilmektedirler.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart olarak kısa süreli seyahatleriniz için ibraz ettiğiniz belgelerin haricinde Vietnam’da ziyaret edeceğiniz yakınınızdan aldığınız imzalı davetiyeyi evraklara eklemeniz gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Vietnam ziyaret vizesi başvurusu esnasında zorunlu tutulan davetiyenin ziyaret edilecek olan evin sahibi tarafından imzalanmış olması gerekir. Bu belge içeriğinde davet eden kişinin iletişim bilgileri İngilizce ya da ülke resmi dilinde yazılmış olmalı ve belgenin bölge belediyesine onaylatılmış olması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahatin netleşen tarihinden 1 ay öncesinde evraklarınızla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ile iletişime geçenler için çalışma saatleri dahilinde görüşme için uygun zaman dilimleri hakkında bilgilendirme sağlanmaktadır.

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Vatandaşlık haklarından faydalanmak amacıyla Vietnam vatandaşlığı edinilmesi sürecine vatandaşlık işlemleri denmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Vatandaşlık haklarından faydalanmak için onay alan kişiler bu haklarını yaşam boyu koruyabilir ve sınırsız ikamet, ülke giriş çıkış hakkına sahip olurlar.

Nereye Başvurulur? : Başvuru kriterlerini yerine getiren kişinin evraklarını ülkenin Adalet Bakanlığına teslim etmesi gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vietnam vatandaşlık başvurusu için, vize başvurusu esnasında sunulması gereken pasaport ve iletişim bilgileri gibi standart verilere ek olarak;

 • Vietnam vatandaşlığı başvuru formu
 • Sürekli oturum kartının fotokopisi
 • Adalet Bakanlığından alınması gereken vatandaşlık izni
 • Polis raporu
 • Vietnam dilinin bilindiğini gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin maddi durumu olduğunu gösterir belgeler

 şeklinde listelenebilecek belgelerin sunulması istenir. Kişinin özel durumlarına bağlı olarak ibraz etmesi gerekebilecek diğer belgeler ise şu şekildedir:

 • Vietnamlı bir kişi ile evlenenler için evlilik cüzdanı
 • Kişilerin ebeveynleri üzerinden başvuru yapması için anne babanın doğum belgeleri
 • Varsa kültürel ya da bilimsel bir alanda Vietnam’dan alınmış ödüller, madalyalar, sertifikalar vb.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vatandaşlık başvurusunun sonuçlanması için 115 günlük bir zaman dilimi öngörülmektedir. Kriterleri yerine getiren kişiler bu bilgi çerçevesinde başvurularını yapabilirler.

Randevu nasıl alınır? : Adalet Bakanlığı yetkililerine erişim sağlayanlar konuyla ilgili bilgi alabilmektedirler..

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Herhangi bir birinci dereceden akrabası ya da bakımından mesul olduğu aile üyesi ile birlikte Vietnam’da uzun süre bulunmak isteyenlerin Vietnam aile birleşimi vizesi alması gerekir.

Kaç günlük alınabilir? : Uzun süreli verilen bu iznin kapsamı sunulan finansal verilere ve kişilerin yakınlık durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuru için Büyükelçilik yetkililerinden ya da vize merkezleri üzerinden detaylı bilgi alınması mümkündür.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vietnam aile birleşimi vizesi için kişilerin kendi belgelerine ek olarak evlilik cüzdanı, çocukların doğum belgeleri, varsa tarafların boşanma belgeleri gibi bir araya gelinecek aile üyesine de dair belgeleri hazırlaması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru tarihini seyahat etmeyi planladığınız günden 1 ay öncesinde oluşturabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ya da şahsi başvurular için Büyükelçilik vize bölümü yetkilileri randevu ve çalışma saatleri hakkında gerekli bilgileri vermektedir.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Nedenleri ile birlikte ülkede uzun dönem ikamet ve seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Vietnam oturum izni alması gerekmektedir.

 Kaç günlük alınabilir? : İzin 1 ila 3 yıl arası değişen sürelerde verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Kalıcı oturum izni öncesinde geçici oturum izni verilmekte ve bu izne dair kart Halk Güvenliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen yerel ofisler tarafından sağlanmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : İstenen evraklar standart olmakla birlikte ekstra sunulması gereken evraklar oturum izni talep etme nedenlerinize bağlı olarak değişmektedir. Yatırımcılar için sahip olduğu şirket ve mal varlığını, reşit olmayanların kabul aldığı okulları, aile birleşimi gerçekleştireceklerin evliliğini, resmi ve orijinal dilde evraklarla ispatlaması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : İşlemler başvurunuzla birlikte 2 hafta gibi bir süre içerisinde sonuçlanmakta, başvurular bu bilgi çerçevesinde kişinin inisiyatifine  bağlı olarak yapılmaktadır.

Randevu nasıl alınır? : Ülkede bulunduğunuz süre zarfında ilgili kuruma evraklarınızla direkt başvuruda bulunabilirsiniz.

Vietnam Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Pek çok başvuran tarafından kapı vizesine başvuru yapılması halinde aksilikler yaşandığı belirtilmekte ancak aracı kurum hizmeti ile Vietnam vize reddi alınmasıyla çok sık karşılaşılmamaktadır. B1, C1 gibi kişinin kendisi temin etmesi mümkün olmayan belgeleri, bu kurumların temin etmesi gerekmektedir. Aksi halde evraklardan kaynaklı vize retleri söz konusu olabilir.

Seyahatin amacına uygun olmayan vize başvuruları, kişinin sicil kaydında var olan işlemler, ülkenin iç durumundaki karışıklıklar, vize reddi ile karşılaşılmasının diğer yaygın nedenleridir.

İtiraz Hakkı

Retle sonuçlanan başvurularda itiraz hakkı bulunmamakta ancak evraklarını yeniden düzenleyenler için uygun kategoride yeniden başvuru şansı mümkün olmaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Vietnam vize reddi halinde harç bedeli ya da hizmet bedeli adına ödenen hiçbir ücretin geri iadesi yapılmamaktadır.

Vietnam Vize Ücretleri

Kur değeri, güncel zamlar, aracı kurumun hizmet bedeli, başvurulan vize kategorisi gibi farklı etmenler doğrultusunda elbette ödemeniz gereken ücretler de değişmektedir. Başvuru tarihinize yakın bir zamanda vize merkezlerini arayarak en güncel fiyat değerlerini öğrenmeniz mümkündür.

Konsolosluklar

Vietnam vizesi vermekle yetkili tek kurum Vietnam Ankara Büyükelçiliği olmaktadır. Vietnam İstanbul Fahri Konsolosluğu bir diğer dış temsilcilik olmakla birlikte bu kurumun vize başvurularını kabul etmediğini bilmeniz gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu