Tayvan Vizesi Gerekli İşlemler

Tayvan Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Kültürel amaçları olan ve herhangi bir ticari işlem yapılmayacak olan seyahatlerde vatandaşlarımızın Tayvan turistik vizesi alması zorunludur. Bu vize kapı vizesi olarak da temin edilebilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize ile maksimum 30 gün ülkede bulunma hakkı sunulmaktadır.

Nereye başvurulur? : Tayvan kapı vizesi almak isteyenlerin;

 • Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı
 • Taipei Songshan Havalimanı
 • Taichung Havalimanı
 • Kaohsiung Uluslararası Havalimanı

havalimanlarından herhangi birinden ülkeye giriş yapılması gerekmektedir. Bu havalimanlarından ülkeye giriş izni almanız mümkün olmaktadır. Ancak girişinizden sonra en kısa sürede Taichung ya da Kaohsiung şehirlerinde bulunan Konsolosluk işleri bürolarına ya da Dışişleri Bakanlığının yetkili şube ofislerine başvurarak vizenizi almanız gerekmektedir.

Başvurusunu Türkiye’de bulunduğu sürede yapmak isteyenlerin istenen evrakları Konsolosluklara şahsen teslim ederek başvuru yapması ya da vize merkezlerine konuyla ilgili müracaat ederek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Tayvan vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Başvuran kişinin eğer ülkelere seyahati söz konusuysa, üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir. Ülkeye daha önceki girişlerinizde kusurlu bir davranışınızın tespit edilmesi ya da sicil kaydınızda önceki dönemlerden bir kayıt bulunması halinde ülkeye girişinize izin verilmeyecektir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvuru yapan kişilerin bu kategorideki vize için parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru yapmak isteyenler için bir süre sınırlandırması bulunmayıp başvurunun sonuçlanma süresi düşünülerek işlemlerin başlatılması yeterlidir.

Ne kadar sürede çıkar? : Tayvan vizesi sonuçlanma süresi, tatil ve yoğunluk gibi istisna koşullar söz konusu olmadığı takdirde 2 gündür.

Randevu nasıl alınır? : Kapı vizesi için olduğu gibi seyahat öncesi şahsi başvurular için de çalışma saatleri dahilinde ilgili kurumlarla iletişime geçmeniz yeterlidir.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Bir şirket adına herhangi bir iş yürütmek ya da iş ile alakalı bir organizasyona katılmak isteyen vatandaşlarımızın Tayvan ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Ticari vize tıpkı turist vizeleri gibi kısa süreli olarak yani maksimum 1 aylık verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Tayvan vize işlemleri kapı vizesi şeklinde tamamlansa da işlerinizde aksama yaşamamanız adına başvurunun Türkiye’deki Tayvan temsilciliklerinden ya da vize merkezlerinden yapılması önerilir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Tayvan’da ticari bir işlem yapmak ya da bir organizasyona dahil olmak için önceden davetiye temin etmeniz istenecektir. Bu davetiyenin şirketlerin ve seyahatin detaylarını, sponsor kaynakları ve davet edilen kişinin görevlerini açıklayacak şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Kısa süreli vize kapsamında istenen evraklar standart olsa da ticari işlemler için ek olarak şirketten yetkili imzası taşıyan izin ve davetiye mektubu temin etmeniz gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu seyahatinizi kesinleştirmenizin hemen ardından gerçekleştirebilirsiniz ve süre konusunda bir sınırlandırma olmadığını ancak işlemlerin yaklaşık 2 gün süreceğini bilmelisiniz.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğa çalışma saatleri dahilinde erişim sağlayarak başvurunuzu gerçekleştirebileceğiniz gibi vize merkezlerinden de iletişim bilgileri üzerinden randevu alabilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Tayvan’da bulunma süresini farklı nedenlerden dolayı uzatması icap edenlerin Tayvan oturum izni alması gerekmektedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Tayvan için oturum izinleri uzun dönemi kapsamakta ve en az 180 gün olarak sağlanmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Tayvan oturum izni başvurusu için geçiş izni ile ülkeye giriş yaptıktan sonra vize için görüşme yaptığınız kurumlarla yani dış temsilciliklerimizle ya da ülkenin Dışişleri Bakanlığı bürolarına talebinize uygun evraklarla başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak ülkemizden yapacağınız başvurular için Konsoloslukla şahsen görüşme yapmanız gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni talebinizin iş, eğitim, kurs, aile birleşimi, yakının bakımı vb. ileri gelmesinin nedenlerine bağlı olarak sizden istenen evraklar değişmekte, süreç hakkında başvuru sahipleri yetkililerce bilgilendirilmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Seyahatinizin kesinleşmesiyle birlikte süre bağımsız olarak mümkün olduğunca hızlı başvuruda bulunabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma saatleri dahilinde Konsolosluk yetkililerine ulaşarak randevu almayı talep edebilirsiniz.

Tayvan Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Uygun belgelerle başvuru yapılması halinde genelde Tayvan vizesi almak oldukça kolaydır ve pek ret almayan bir durumdur. Ancak evraklardan kaynaklı hatalar, ülkeye giriş sınırlandırmaları ya da sicilinizde daha önce kusurlu davranış kaydı bulunması nedenlerinden dolayı vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

İtiraz Hakkı

Ret alan başvuru sahiplerinin duruma itiraz hakkı bulunmamaktadır. Evraklarınızı düzenleyen kişiler başvurularını yeniden yapabilirler.

Ücret İadesi var mı?

Vize alamayan başvuru sahiplerine ücret iadesi sağlanmaz.

Tayvan Vize Ücretleri

Kapı vizesi almak isteyenlerin bu esnada 25 ABD doları harç bedeli ödemesi gerekmektedir. Bu ücretler zaman zaman güncellenmekte ve danışma kurumundan hizmet alanların da ek bedeller ödemesi gerekmektedir. Yetkililere erişim sağlayanların güncel ve tam fiyatları öğrenmesi mümkündür.

Konsolosluklar

Tayvan Ankara Büyükelçiliği, ülkenin Türkiye’deki tek temsilciliği olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu