Tanzanya Vizesi Gerekli İşlemler

Tanzanya Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Turistik ve kültürel amaçlı kısa süreli seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızın Tanzanya ziyareti öncesinde Tanzanya vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız bu uygulamadan muaftır.

Kaç günlük alınabilir? :Bu vize kapsamında 90 güne kadar ülkede seyahat  ve ikame hakkınız bulunmaktadır.

Nereye başvurulur? : Tanzanya vize başvurusu için kişiler dilerse belgelerini şahsen Konsolosluğa iletebilir. Ancak pek çok kişi süreci sorunsuz tamamlamak adına vize başvuru merkezleri aracılığıyla belgelerini düzenlemeyi ve teslim etmeyi tercih etmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Tanzanya vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
  • Kimlik fotokopileri
  • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere maaş bordroları, son 3 aya dönük ve en az 3000 lira barındıran aktif banka hesabının hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
  • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
  • Sarıhumma aşı kartı

Biometrik veri gerekli midir? : Vize başvurusu için parmak izinin verilmesi zorunlu olmamakta ancak yetkililer gerekli gördüğü takdirde parmak izinin verilmesini talep edebilmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru için seyahat gününden ortalama 15 -20 gün öncesinde ilgili kurumlar aracılığıyla evraklarınızı teslim edebilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Tanzanya vizesinin sonuçlanma süresi ülkenin yetkililerinin yoğunluğu, tatilleri gibi zamanlama kriterlerine göre değişmektedir. Ancak tecrübe ve gözlemler doğrultusunda 7 ila 10 iş günü içerisinde sürecin sonuçlanması beklenmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkilileri ya da vize merkezleri gibi hangi kurum üzerinden başvurunuzu yapmayı tercih ediyorsanız, kurumun yetkililerine ulaşarak randevu alabilirsiniz.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Turistik gezi haricinde, işi dolayısıyla ya da herhangi bir ticari faaliyet yürütme amacıyla seyahat gerçekleştirecek vatandaşlarımızın Tanzanya ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize yalnızca kısa süreli izin sağlamakta ve maksimum 90 gün süreyle verilebilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuru için Konsoloslukların vize bölümü ya da yetkili vize acenteleri yardımcı olmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Tanzanya ziyareti öncesinde 3 ay geçerliliği bulunan davetiye mektubunu evraklara eklemeniz gerekmektedir. Bu davetiye davet eden tarafın detaylı iletişim ve pasaport bilgilerini, davet edilenin seyahat kapsamını ve günlerini, finansal sponsorun bilgilerini gösterir şekilde düzenlenmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Tanzanya ticari vizesi için turistik amaçlı seyahatlerde de temin etmeniz gereken standart verilere ek olarak şirkete dair evrakların (vergi levhası, imza sirküleri gibi) ve davetiye mektubunun sunulması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurular için seyahatinizde bir gecikmeye neden olmaması amacıyla 15 ila 20 gün önceden işlemlerinizi başlatmanız tavsiye edilecektir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru yapmayı tercih ettiğiniz ve bölgenizde bulunan kurumla iletişime geçerek randevu almanız mümkündür.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Tanzanya ziyaret vizesi ile ülkede ikamet etmekte olan akraba ya da arkadaşlarınızı Tanzanya’da ziyaret imkanınız bulunmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Vize kısa süreli olarak verilmekle birlikte 90 güne kadar verilebilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Tanzanya vize başvurusu için gerekli belgeler ile şahsen Konsolosluğun vize bölümüyle görüşebilirsiniz. Vize aracı kurumları ile de başvurunuzu daha kolay bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart olarak kimlik ve pasaport bilgilerinizi sunmanızın yanında Tanzanya’da bulunan yakınınızdan davetiye temin etmeniz gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Tanzanya ziyaret vizesi başvuru adaylarının evraklara eklediği davetiye içerisinde şahısların yakınlığı, davet edenin detaylı bilgileri, finansal kaynağın bilgileri yer almalıdır. Bu davetiyenin maksimum 3 ay geçerliliği olduğu unutulmamalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Davetiye geçerlilik süresi ve vize başvuru süresinin değişkenliğini göz önünde bulundurarak başvuru yapmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak adına kendi bölgenize hizmet veren Konsoloslukla ya da başvuru için birlikte çalışmayı tercih ettiğiniz yetkili kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Aldığınız vizelerin ardından uzun süreli ikame izni talep edenlere Tanzanya oturum izni sağlanmaktadır. Bu süre zarfında ülkede iş yapmak isteyenlerin ek olarak çalışma izni de alması gerekmektedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Tanzanya oturum izni alanlar beyan ettikleri ikame izni talebine göre farklı sürelerde izin alabilirler. Ancak en az 180 gün süreyle izin sağlandığı bilinmelidir.

Nereye Başvurulur? : Tanzanya’da uzun süre kalmak isteyenlerin görüşebileceği tek yetkili karar merci Konsolosluklardır. Ancak vize merkezlerinden görüşmeler öncesinde süreç hakkında destek ve bilgi alabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni ya da çalışma iznine başvurma nedenleriniz doğrultusunda sizden istenen evraklar değişmekte, başvuranlara yetkililer tarafından bu konuda detaylı bilgiler verilmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına kaç kere Tanzanya vizesi aldığınız ve bu vizelerin ne kadar süreyle verilmiş olduğu önemli bir kriterdir. İstenen vize sürelerinin doldurulmasının ardından kişi bu süreyi uzatmayı dilediği zaman talep edebilir.

Randevu nasıl alınır? : Görüşmeyi yapacağınız ve kendi bölgenizden sorumlu olan kurumun yetkililerine ulaşarak randevu alabilirsiniz. Bu amaçla yetkili kurumun iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Tanzanya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Genel olarak doğru evraklarla yapılan başvuruları olumlu yanıtlayan Tanzanya’dan bazı beklenmeyen durumlar halinde vize reddi almanız mümkündür. Evraklardan kaynaklı kusurların haricinde, sağlık ya da sicil sorunları, ülkenin iç güvenlik sorunları, önceki seyahatlere dair sorunlar, vize reddi almanızın olası nedenlerindendir.

İtiraz Hakkı

Retle karşılanan başvurular için herhangi bir itiraz hakkı sunulmaz. Ancak evraklarınızı kontrol ederek gecikme yaşamadan yeniden başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Ücret İadesi var mı?

Retle yanıtlanan süreçlerin sonunda ödenen ücretlerin iadesi sağlanmaz.

Tanzanya Vize Ücretleri

Tüm ülkeler için de geçerli olduğu üzere Tanzanya vize ücreti dönemsel olarak kur değerlerinden etkilenmekte ve aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurularda ek olarak başvuru sahipleri hizmet bedelinden sorumlu olmaktadır. Başvuru yapacak kişilerin başvuru tarihinin yaklaşması ile birlikte yetkililerden bilgi alması, en doğru ücret bilgisini öğrenmek adına şart olmaktadır.

Konsolosluklar

Tanzanya Ankara Fahri Konsolosluğu ve Tanzanya İstanbul Fahri Konsolosluğu ülkemizde hizmet veren yetkili Tanzanya dış temsilcilikleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu