Sudan Vizesi Gerekli İşlemler

Sudan Vizesi

Vize İşlemleri

Nedir? : Umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamillerinin kısa süreli seyahatleri için ülkeye giriş öncesinde Sudan vizesi temin etmeleri gerekmektedir.  Diplomatik vize sahipleri ise aynı sürede olmak kaydıyla bu vizeden muaftır.

Kaç günlük alınabilir? :Alınan vize kısa dönem için verilmekte olup 180 gün içinde 90 güne kadar ülkede ikame ve faaliyette bulunma imkanı sağlar.

Nereye başvurulur? : Sudan vize başvurusu için kişiler dilerse şahsen Konsolosluğa belge tesliminde bulunabilirler. Ancak pek çok kişi süreci daha güvenilir bir şekilde tamamlamak adına yetkili vize merkezleri aracılığıyla başvuru yapmayı tercih etmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Sudan vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Kimlik fotokopileri
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf 
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin birer fotokopisi
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere maaş bordroları, son 3 aya dönük ve en az 3000 lira barındıran aktif banka hesabının hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, Kişinin çalıştığını gösterir belgeler)
 • Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra tamamlanan uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Başvuran kişinin eğer ülkelere seyahati söz konusuysa, üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir. Kişinin seyahat amacının eğitim, iş gibi özel nedenlere dayanması halinde sunması istenecek ek evraklar söz konusu olabilir. Bu konuda başvuruyu yapacağınız kurum sizi bilgilendirecektir.

Biometrik veri gerekli midir? : Sudan’ a seyahat edecek kişilerden özellikle parmak izi alınması istenmez. Ancak yetkililerin gerekli görmesi halinde ek belge talep etme hakkı olduğu gibi parmak izi talep etme hakkı da bulunmaktadır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Genelde Sudan vizesi en geç 15 gün içerisinde sonuçlanması beklenen bir başvuru sistemine sahiptir. Ancak tatil ve yoğunluk dönemleri bu sürecin uzamasına yol açabileceğinden seyahatten 1 ay öncesinde sizin başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Konuyla ilgili kesin bir teminat olmamakla birlikte genel olarak işlemlerin 15 ila 20 gün içinde nihai noktaya gelerek sonuçlanması beklenmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Yetkililere ve vize aracı acentelere çalışma günleri ve saatleri dahilinde ulaşarak konuya dair bilgi ve randevu alınabilmektedir.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Kısa süreli vizelerin süresinin uzatılmasını talep edenlere Sudan oturum izni sağlanmaktadır.

 Kaç günlük alınabilir? : Kısa süreli vizenin sağladığı ikame izni düşünülerek oturum izninin en az 180 günle alınabildiği söylenebilir. Ancak sürenin ne kadar uzatılabileceği sunulan evrakların değerlendirilmesi doğrultusunda belirlenecek bir durumdur.

Nereye Başvurulur? : Sudan oturum izni başvurusu için kendi bölgenize hizmet veren dış temsilcilikle irtibata geçerek talebinizin nedenlerine yönelik belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vizenizi uzatma isteğinizin gerekçesi doğrultusunda yetkililer talep ettikleri evraklar konusunda sizi bilgilendirecektir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için var olan vizenin bitiş gününden 1 ay ila 3 ay öncesinde başvurunuzu yapabilir ve gerekçelerinizi ispatladığınız sürece ülke içerisinde de vizenin uzatılmasını talep edebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Çalışma günleri ve saatleri dahilinde dış temsilcilik yetkililerine ulaşarak randevu alabilir ya da yetkili vize danışma merkezlerine ulaşarak süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sudan Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Siyasi gündemi nedeniyle yer yer ülke vizelerinin askıya alınmasını sağlayan Sudan’a vize reddi nedeniyle girememenizin farklı nedenleri de olabilir. Evraklardan kaynaklı hatalar, sağlık sorunları, önceki seyahatlerde kusurlu davranışlar, sicilde bulunan kusurlar, maddi destek ispatlanamaması gibi faktörler vize reddine neden olabilmektedir.

İtiraz Hakkı

Sudan ne yazık ki vize reddi halinde duruma itiraz hakkı tanımamaktadır. Ancak evrakların düzenlenmesinin ardından yeniden başvuru kabul edilmektedir.

Ücret İadesi var mı?

Vize merkezine hizmeti için ya da Hükümete harç bedeli adına ödenen ücretlerin, ret halinde iadesi söz konusu değildir.

Sudan Vize Ücretleri

Talep ettiğiniz vize uzunluğuna bağlı olarak ödemeniz gereken harç bedeli değişkenlik göstermektedir. Ayrıca dış ilişkiler doğrultusunda bu fiyatlar sıklıkla güncellenmektedir. Bu çerçevede başvuru dönemi içerisinde yetkililere danışarak tam bedeli öğrenmeniz önerilmektedir.

Konsolosluklar

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • İstanbul Fahri Konsolosluğu

Ülkemizdeki yetkili Sudan dış temsilciliklerini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu