Senegal Vizesi Gerekli İşlemler

Senegal Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Umuma mahsus pasaport sahiplerinin turistik amaçlı seyahatleri öncesinde Senegal turistik vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Kısa süreli Senegal vizesi maksimum 90 gün geçerliliğe sahip olacak şekilde verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvuru için şahsen Konsolosluğun vize bölümü ile görüşülmesi ya da yetkili vize merkezi aracılığıyla belge teslimi yapılması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Senegal vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopileri
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik fotoğraf (5×5 cm. boyutlarında ve 2 adet)
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Başvuran kişinin eğer ülkelere seyahati söz konusuysa, üçüncü ülkeye seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvuru sahipleri parmak izi vermek suretiyle biometrik veri kaydı oluşturulmasını sağlamalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Başvuru için işlemlerin seyahatin 7 ila 10 gün öncesinde tamamlanması önerilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Herhangi bir istisna gerçekleşmedikçe genel olarak en geç 5 iş günü içinde başvurunuzun neticelenmesi beklenmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için çalışma saatlerinde bölgenize hizmet veren dış temsilcilikle iletişime geçebilir ya da öncesinde danışma hizmeti almak için vize merkezlerimiz ile görüşebilirsiniz.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Ticari amaçlı seyahatlerin öncesinde çalışan ya da şirket sahibi vatandaşlarımızın Senegal ticari vize alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Bu vize kapsamında ülkede en fazla 90 gün kalmanıza hak tanınır.

Nereye başvurulur? : Başvurular için vize merkezimiz ile görüşebilir ya da şahsen Konsolosluğa belgeleri teslim edebilirsiniz.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye kapsamında seyahatin tarih ve detayları, davet edenin ve edilenin kimlik ve pasaport bilgileri, unvan ve yetkileri ile seyahatin masraflarının karşılanacağı kaynağın açıklanması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Senegal ticari vizesi için şirketin evrakları ve davetiye mektubu sunulması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Temin edilen davetiyenin 3 ay geçerliliği olmakta, başvurunuzu bu çerçevede düzenlemeniz gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğun ya da vize danışma merkezlerinin çalışma saatleri dahilinde erişim sağlayarak randevu alabilmeniz mümkündür.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Senegal aile ziyareti vizesi herhangi bir yakınını ziyaret etme amacıyla Senegal seyahati yapacak vatandaşlarımızın alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Vizeyi alanlar için ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı sağlanır.

Nereye Başvurulur? : Vize başvuru merkezlerimiz ile irtibata geçebilir ya da dış temsilciliklerden kendi bölgenize hizmet veren ile başvurunuzu şahsen yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart bilgilerinizi gösterir evraklar haricinde ziyaret edilecek olan yakınınızdan davetiye temin etmeniz gerekmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Senegal ziyaret vizesi almak için göstermeniz gereken davetiyenin, İzlanda’daki yakınınız tarafından hazırlanması ve yetkili yerel kurum tarafından onaylanması gerekmektedir. Davetiye maddi sponsora dair bilgileri ve iki tarafında kimlik, pasaport, iletişim bilgilerini göstermelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu Senegal’e gitmeyi düşündüğünüz tarihten yaklaşık 15 ila 30 gün öncesinde tamamlamanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için en yakınınızdaki yetkili vize merkezine danışabilirsiniz.

Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Kısa süreli vize kapsamının eğitim, çalışma gibi nedenlerle uzatılmasını talep edenlere Senegal oturum izni verilmektedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Senegal oturum izni alanlar 180 günden başlayan sürelerle ikame izni elde edebilirler.

Nereye Başvurulur? : Var olan vizenin uzatılması talebiyle ülkede en yakınınızda bulunan dış temsilciliğe başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Oturum izni alma nedeniniz evlilik, yatırım yapma, işiniz ya da ailenizin doğum yeri gibi, hangi etmenden ileri geldiğine bağlı olarak sizden istenecek evraklar da çeşitlilik göstermektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Tahmini olarak vizenin bitişinden 1 ila 3 ay öncesinde görüşmenizi yapmış olmanızı öneririz.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili dış temsilciliğin size yakın şubesine erişim sağlayarak başvuru yapmanız için uygun tarih ve saatler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Senegal Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Vize reddi alan kişilerin bu sorun karşısında düşünmesi gereken farklı nedenler söz konusudur. Ülkenin iç sorunları, yanlış ve eksik evrak teslimi, başvuru sahibinin güvenlik ya da sağlık tehdidi unsuru taşıması, seyahat masraflarının karşılanacağının garanti edilememesi gibi nedenlerden herhangi biri söz konusu olabilir.

İtiraz Hakkı

Ne yazık ki retle yanıtlanan başvurulara itiraz hakkınız bulunmaz. Ancak başvurunun yinelenmesi sağlanabilir.

Ücret İadesi var mı?

Ödenen herhangi bir ücretin iadesini sağlamak mümkün değildir.

Senegal Vize Ücretleri

Vize ücretlendirmesi dönem dönem kur farkından etkilenerek değiştirilmektedir. Ayrıca vize danışma kurumundan hizmet alıp almamanız da ödenmesi gereken ücret üzerinde etkilidir. Ödenmesi gereken bu ücretlerin en güncel halini öğrenmek için başvuru yapılacak tarihe yakın zamanda yetkililere ulaşarak fiyat almanız, en doğru bilgileri edinmeniz için gerekli görülmektedir.

Konsolosluklar

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Fahri Konsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Senegal adına ülkemizde hizmet veren dış temsilcilikleri oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu