Rusya Vize İşlemleri

Rusya Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Rusya’ya turistik gezi amacıyla kısa süreli seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlarımızın alması zorunlu tutulan vizedir. Ayrıca tıbbi amaçlı ya da kısa süreli iş görüşmesi yapma amaçlı ülkeye seyahat edecek olanların da bu vize kategorisine başvurması mümkündür.

Kaç günlük alınabilir? : Rusya turistik vize sahipleri için en fazla 30 güne kadar ülkede kalma hakkı tanınmaktadır. Vize tek ya da çift girişli olabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Rusya turistik vize başvurusu için kişiler elektronik randevu sistemine dahil olarak direkt Konsolosluğa başvurabilir. Ancak süreci daha hızlı hale getirmek için Rusya vizesi aracı kurumlarına da başvuru yapılması mümkündür.

Gerekli evraklar nelerdir? : Rusya vizesi için gerekli evraklar;

 • Vize başvuru anketi(Elektronik ortamda doldurulup çıktısı alınmak üzere)
 • Islak imzalı vize talebi dilekçesi
 • Pasaport( 6 ay daha geçerliliği bulunan)
 • Biometrik Fotoğraf ( 3,5×4,5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 3 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Noter tasdikli muvafakatname
 • Yabancı uyruklu kişiler için ikamet izni belgesi

şeklinde listelenmektedir. Yetkililerin sizden görüşme ya da ek belge temin etme talebinde bulunmaya hakkı olduğu unutulmamalıdır.

Biometrik veri gerekli midir? : Rusya vize başvurusu yapacak olanların tüm diğer vize başvurularında olduğu üzere parmak izi verme işlemine tabi tutulması zorunludur.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Rusya vizesi başvuru sürecinin sonuçlanma aralığına bakıldığı takdirde 20 gün öncesinde başvuru yapılması uygun görülür.

Ne kadar sürede çıkar? : Rusya vizesi başvuru süreci genel olarak 4 ila 7 iş günü içinde, ekspres vize başvuruları ise 2 gün içerisinde sonuçlanır.

Randevu nasıl alınır? : Direkt olarak Konsolosluğa başvuracak kişilerin elektronik ortamdan randevu alması, vize başvuru merkezine başvurmak isteyenlerin danışma kurumu ile iletişime geçmesi mümkündür.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Rusya ticari vizesi, iş görüşmesi, proje ya da fuar katılımı gibi nedenlerden dolayı Rusya’ya seyahat edecek olan TC vatandaşlarının ya da TC oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Rusya ticari vizesi 3 farklı süre kapsamında verilebilir; 3 aylık çift girişli, 3 aylık ve tek girişli ile 1 yıllık multi girişli vize şeklindedir. Rusya için ticari vize alanların, çoklu girişte dahi 180 gün içinde maksimum 90 gün vize geçerlilik süresi olsa da uzun sürmesi planlanan iş faaliyetleri için 1 senelik vizeye başvurulabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Rusya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan ve tur acentelerinin de dahil olduğu aracı kurumlara başvuru yapılmaktadır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Rusya ticari vize başvuruları için Rusya Federasyonu tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun bir davetiyenin temin edilmesi zorunludur. Orijinal ticari amaçlı davetiye belgenizin Rusya Federasyonu Göçmen Bürosu’na verilmesi ve Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Prosedüre uygun halde temin edilen davetiye talep edilen diğer belgelerin yanına eklenmelidir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Rusya vizesi için kişisel bilgileri gösterir belgelerin haricinde;

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Rusya’daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran çiftçi ise;

 • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı ( Kartın ibrazıyla başvuran kişi vize ücretinden muaf tutulmaktadır.)

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vize başvurusu 4 ila 7 gün içerisinde sonuçlanmasına rağmen firmanın sağladığı davetiyenin elinize ulaşması 40 ila 45 günü bulabilmektedir. Başvuru yapacak kişilerin seyahatini ve başvuru tarihini bu çerçevede düşünmesi gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Yetkili aracı kurum görevlilerinden randevu tarihi edinmeniz mümkündür.

Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Rusya aile ziyareti vizesi ile aile bağlarını resmi şekilde ispatlayabilen kişiler, Rusya’ya ailesini ziyaret amacıyla seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Tek ya da çift girişli olabilen bu vize kapsamında kişilere maksimum 30 gün ülkede kalma hakkı verilir.

Nereye Başvurulur? : Rusya vize başvurusu için gerekli belgeler hazırlanarak yetkili vize acentelerine şahsi başvuru yapılması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vize başvurusu için sunduğunuz standart verilerin haricinde Rusya’daki aile yakınına ait bir davetiyeyi sunmanız gerekir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Kişinin aile bağlarını belirten bir davetiye temin etmesi gerekir. Rusya’da bulunan aile bireylerinin beyanı Rusya Göç Şubesi ya da Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Normal şartlarda vize başvurunuz 11 ila 15 gün içerisinde neticelendirilmekte, Amerika vizeniz varsa bu süre 5 güne düşürülmektedir. Ancak bazı istisna durumlarda süre 30 ila 45 güne kadar uzayabildiğinden yaklaşık 1 ila 1.5 ay öncesinden başvurunuzu tamamlamanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : İlgili vize danışma acentesi ile iletişime geçmek yoluyla randevu alabilirsiniz.

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Rusya transit vize uygulaması ile Rusya havalimanlarından herhangi birinden aktarma uçuşu yapacak olanlar ya da başka bir ülkeye karadan gitmek için Rusya’dan geçecek olanlara hak tanınmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Tek girişli transit vize alanlar için maksimum 3 gün, kara yolculuğu yapanlar için 10 gün geçerlilik süresi tanınır. Rusya transit vize ile havalimanında aktarma için bulunma süresi ise maksimum 24 saattir.Transit vize eğer çift girişliyse giriş ile dönüş süreleri arasında 1 aydan fazla zaman olmaması, aksi halde tek girişli vize alınması, üçüncü ülke ziyaretinin sonrasında tekrar transit vize alınması gerekmektedir.

Nereye Başvurulur? : Rusya vize aracı kurumlarına başvuru için ulaşabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Rusya vize başvurusu sırasında sunduğunuz kişisel bilgilerinizin haricinde aktarma uçuşuna ait belgeleri sunmanız gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vize sonuçlanması için genelde 4-10 gün gibi bir sürede gerçekleşse de herhangi bir yoğunluktan dolayı sorun yaşanmaması adına 2 hafta önceden başvuru yapılması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Başvuru acentesiyle iletişime geçilmesi, randevu alabilmeniz için yeterlidir.

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Kişinin kendi vatandaşlık haklarından vazgeçerek Rusya Federasyonu vatandaşlığına geçiş yapması ve ülkenin sağladığı haklardan süresiz faydalanmasıdır.

Kaç günlük alınabilir? : Kişinin Rusya vatandaşlığı haklarına uygun görülmesi halinde bu haklardan süresiz faydalanması söz konusudur.

Nereye Başvurulur? : Direkt olarak Rusya vatandaşlığı için Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile irtibata geçilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Rusya vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak:

 • Başvuru formu ve dilekçesi
 • Noter tasdikli doğum belgesi
 • Noter tasdikli pasaport tercümesi
 • Sabıka kaydı
 • 4 adet biometrik fotoğraf
 • İkamet tezkeresi varsa, aslı

yetkililere sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Kişilerin vatandaşlığa başvuru için öncelikle, sırasıyla;

 • Geçici oturma izni
 • İkamet tezkeresi
 • Rusya vatandaşlığı başvurusu

süreçlerini takip etmesi gerekir. Bu adımları geçen kişiler  ya da direkt olarak evlilik yoluyla vatandaşlık almak isteyenler, diledikleri zaman başvuruda bulunabilir.

Randevu nasıl alınır? : Ülkenin yetkili Konsolosluğu ile görüşmeniz halinde mülakat ve belge teslimi için uygun zamanı öğrenebilirsiniz.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Lisans ya da lisansüstü eğitim öğrenimini Rusya’da almak isteyen vatandaşlarımız için alınması zorunlu tutulan izin türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : Rusya öğrenci vizesi verilirken, kişinin kabul aldığı ve bunu davetiye ile belgelendirdiği eğitim programının uzunluğu göz önünde bulundurulur.

Nereye Başvurulur? : Rusya Federasyonu temsilcisi olan Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu başvuru yapılması gerekir

Gerekli evraklar nelerdir? : Rusya vizesi için kişisel bilgileri kapsayan standart belgeler haricinde;

 • HIV testi
 • Sağlık raporunun orijinali
 • Türkiye’de bulunan sponsor kaynağa dair belgeler
 • Davetiye mektubu

gibi ek belgelerin sunulması istenmektedir. Rusya Göçmen Bürosu tarafından temin edilmesi gereken bu davetiyeler Rusya makamları tarafından kabul gören kriterlerde olmak zorundadır. Davetiye yerine temin edilebilir bir diğer alternatif ise Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından öğrenci vizesinin verilmesi için kişinin uygun görüldüğüne dair resmi evraktır. Davetiyenin talepten sonra size ulaşması 45 gün gibi bir zamana kadar sürebilmektedir.

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Normal şartlarda 10 iş günü içinde sonuçlanabilen Rusya öğrenci vizesi için sorun yaşanmaması adına 1 ay önceden başvuru yapmanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk ve Büyükelçilik yetkilileri ile yapacağınız görüşme sonunda randevu için uygun görülen tarihi öğrenebilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Herhangi bir Rusya vatandaşı ile evli olan bireylerin aile üyeleri ile Rusya’da bir araya gelebilmek amacıyla alacağı uzun süreli izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Başvurunuzun onaylanması halinde Rusya’da geçici oturum izni süreniz 3 sene ile sınırlandırılır. Süreyi uzatmak isteyenlerin 3 sene sonrasında pasaportunu yeniden damgalatması gerekmektedir.

Nereye başvurulur? : Rusya aile birleşimi vizesi başvuru yapacak olanlar şahsi olarak Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile iletişime geçmeli, belgelerini ibraz etmelidir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Başvuru yapacakların kendi belgelerine haricinde Rusya’da bulunan aile üyelerine ait maaş, iletişim, kimlik bilgileri gösterir belgelerini sunması zorunludur. Ayrıca aile üyelerinin tüm ikamet, sabıka, evlilik cüzdanı gibi resmi belgeleri Rusya noterinden onaylı olmalıdır. İstenen bir diğer ek belge de aile üyelerine ait HIV ve tüberküloz testlerinin sonuçlarıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuran kişi bulunduğu ülkenin vatandaşlığı üzerinden başvuru yaptığı takdirde 2, yabancı uyruklu ise 6 ay içerisinde başvuru sonuçlarını öğrenebilmektedir. Ancak ek belge talep edilmesi halinde bu süre uzayabilmekte, başvuruların bu çerçevede yapılması gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Kendi bölgenizdeki başvuru temsilciliği ile iletişime geçerek randevunuzu öğrenebilirsiniz.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Geçici olarak Rusya’da yaşamak, eğitim ve iş gibi nedenlerle ülkede uzun dönem bulunmak isteyenlerin alması zorunlu olan izin kategorisidir. Her sene eyalet başı 1500 ila 3000 başvuru kabul eden Rusya Federasyonu, oturum izni için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Rusya Federasyonu tarafından sağlanan oturum izni başvuruları

 • Rusya’ya geçici süreyle gelenler
 • Rusya eçici oturma iznine sahip olanlar
 • Rusya kalıcı oturum iznine sahip olanlar

şeklinde kategorize edilir. Geçici kalmalarda maksimum süre 3 senedir.

Nereye Başvurulur? : Rusya oturum izni başvurusu yapacakların önce Türkiye’deki ülke temsilciliğine, sonrasında Rusya’daki ikamet edilecek yere ait federal bölge göçmenlik bürosuna şahsen başvuru yapması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişinin;

 • Kendisine ve sponsoruna ait gelir ve maddi kaynaklarını
 • Kimlik bilgilerini
 • Oturum izni için başvuru belgesini
 • Rusya Federal Göç Bürosu tarafından onaylanmış olan göçmen kartını
 • Talep ücretini
 • Sağlık raporunu
 • Rusya’ya girilen gün itibariyle 1 sene içerisinde oturum izni başvurusu yapanın vergi mükellefi olduğu kuruma kaydını gösteren belgeyi

sunması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Rusya oturum izni başvurusu için genel olarak her sene Ocak ayında başlayan ve Şubat ayında son bulan başvuru kabul dönemini beklemeniz gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Türkiye’de bulunan Rusya temsilciliği ile görüşme sağlayarak şahsi başvurunuz için yetkililerin uygun gün ve saatlerini öğrenebilirsiniz.

Rusya Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Rusya vize reddi alan kişiler için bu durumun farklı nedenleri söz konusu olabilir. Belgelerin seyahat amacına uygun düzenlenmemesi, seyahat sonrası geri dönüşün ispatlanamaması, belgelerin yanlış ya da eksik sunulması, ülke içerisinde ticari faaliyette bulunulacağı düşünülmesi gibi nedenlerden dolayı vize süreci retle sonuçlanabilmektedir.

İtiraz Hakkı

Rusya vize reddi halinde itiraz mektubu iletme hakkınız bulunmaktadır. İtiraz beyanını  orijinal imzalı ve ret almanıza neden olan durumların düzeltildiğini kanıtlayan belgelerle, başvuru kararının yeniden değerlendirilmesi amacıyla randevu alarak sunmanız gerekir.

İtiraz Şekli

Seyahat amacına uygun düzenlenen belgeler ve itiraz beyanı randevu aldıktan sonra direkt Konsolosluğa ve şahsen iletilir.

Ücret İadesi var mı?

Başvurunuzun reddedilmesi halinde geri ücret iadesi yapılamamaktadır.

Rusya Vize Ücretleri

Rusya vize başvuru ücreti kapsamında, başvuru yapanların, vize harç bedelini, acente hizmet bedelini ve teslim edilen orijinal belgelerin geri teslimi için kargo ücretini ödemesi gerekmektedir.

Konsolosluklar

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • Antalya Başkonsolosluğu
 • Trabzon Başkonsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Rusya Federasyonu’nun ülkemizdeki ilgili temsilciliklerini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu