Küba Vizesi Gerekli İşlemler

Küba Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Kültürel geziler kapsamında Küba’ya seyahat edecek ya da herhangi bir ticaret yapmadan kısa süreli ülkede bulunacak bordo pasaport hamili kişilerin öncesinde Küba vizesi alması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? :Vize sahibi vatandaşlarımıza ülkede maksimum 30 gün kalma hakkı tanınır. Kişiler gerekli görmesi halinde dilerlerse 30 gün daha ülke içerisinden süreyi uzatabilirler.

Nereye başvurulur? : Başvuruların yetkili vize merkezlerine yapılması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Küba vizesi için gerekli evraklar;

  • Vize başvuru formu(Eksiksiz ve doğru şekilde tamamlanmış, ıslak imzalı, başvuran kişi reşit değilse ebeveyn imzası taşıyacak şekilde)
  • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
  • Biometrik fotoğraf (4.5×6 cm. boyutlarında ve 1 adet)
  • Biletler ya da rezervasyon belgeleri
  • Vize ücreti

şeklinde listelenmektedir.

Biometrik veri gerekli midir? : Başvuruların şahsen gerçekleştirilmesi gerekli olmadığından parmak izi verilmesi de zorunlu değildir.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Seyahat gününüzden 1 hafta öncesinde işlemleri başlatabilirsiniz.

Ne kadar sürede çıkar? : Ortalama olarak Küba vizesi sonuçlanma süresi 1-2 gün kadardır.

Randevu nasıl alınır? : Randevu kaydı oluşturmak için kendinize en yakın vize merkezine danışmanız gerekmektedir.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Seminer, fuar, toplantı gibi iş ile alakalı etkinliklerde bulunacak kişilerin Küba ticari vize alması gerekmektedir. 

Kaç günlük alınabilir? :Ticari vize kapsamında ülke içinde maksimum 30 güne kalınabilmektedir.

Nereye başvurulur? : Başvurular yetkili vize merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Küba’da bulunan firmadan temin edilmesi gereken ve vize alınması için zorunlu tutulan davetiyenin, firmanın ve başvuranın bilgilerini, seyahatin amacını, tarihlerini ve maddi dayanaklarını göstermesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Küba ticari vizesi için şirketinizden güncel şirket evrakları olan orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküsü fotokopilerini temin etmeniz, seyahat sigortanızı belgelemeniz ve Küba’dan gelen davetiyeyi sunmanız gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için yaklaşık 1 hafta öncesinde istenen belgeleri teslim etmeniz gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Vize merkezleri ile iletişime geçilerek randevu alınması sağlanabilmektedir.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Küba aile ziyareti vizesi herhangi bir yakınını Küba seyahati vasıtasıyla ziyaret etmek isteyenlerin alması istenen vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Vize kısa süreli olarak verilip maksimum 30 günle sınırlandırılır.

Nereye Başvurulur? : Başvuru için istenen belgelerin vize merkezlerine sunulması gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Sunulması gereken vize standart başvuru belgelerinin haricinde, karşı taraftan size sağlanan davetiyeyi sunmanız istenir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Küba ziyaret vizesi için temin edeceğiniz davetiyenin, davet edenin kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini bu kişi ile davet edilenin yakınlığını, seyahatin hangi zaman aralıklarında yapılacağını, seyahat masraflarını üstlenen kaynağı göstermesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru amacıyla seyahatinizden önceki 1 hafta içerisinde belgelerinizi ibraz edebilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin belgelerini sunmak için vize merkezlerine danışarak randevu alması mümkündür.

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? :Ülkede doğanların elde edebileceği Küba vatandaşlığı ülkenin vatandaşlarına sunduğu tüm haklardan sınırsız faydalanma sağlar. Doğum haricinde alınması mümkün olmayan bu sıfatın yerine kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Küba vatandaşlığı alanların ya da kalıcı oturum izni alanların ikame ve ülkeye giriş çıkış hakkı sınırsızdır.

Nereye Başvurulur? : Küba vatandaşlık başvurusu almak için belgelerle birlikte dış temsilciliğe başvuru yapılması gerekir. Ancak süreç içerisinde destek almak adına önce vize merkezleri ile görüşme yapılabilir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Vatandaşlık almak isteyenlerin bunu doğum belgesi üzerinden yapması şarttır. Ancak kalıcı oturum hakkı için yatırımlarınıza, işinize, Küba vatandaşı ile evliliğinize dair belgeler gibi farklı belgeler istenebilmektedir. Başvuru adaylarından ayrıca HIV gibi bulaşıcı hastalıklara dair sağlık raporu istenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru neticelenmesi için 2 ila 6 aylık bir sürece ihtiyacınız olduğunu bilerek başvuru yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Konsoloslukla iletişim bilgilerinden görüşebilir ya da vize merkezlerimize danışabilirsiniz.

Küba Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Küba vize reddi yanlış belgeler sunulması, kişinin sağlık sorunları ya da sicilinde suç kaydı bulunması gibi durumlarda karşılaşılabilen bir sorundur.

İtiraz Hakkı

Vize reddine itiraz hakkı olmasa da kişilerin başvuru yenileme hakkı bulunmaktadır.

Ücret İadesi var mı?

Küba vize reddi halinde ödenmiş olan hiçbir ücretin geri alınması mümkün olmaz.

Küba Vize Ücretleri

Küba’ya seyahatiniz için başvurmanız gereken vize türüne ve bu dönemde vize bedellerine bağlı olarak sizden istenen ücret değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde çalışanlardan bilgi almanız tavsiye edilir.

Konsolosluklar

Tüm vize işlemleri Küba’nın ülkemizdeki tek temsilciliği olan Küba Ankara Büyükelçiliği’nin yetkisindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu