İspanya Vize Başvuru Evrakları 2020

ispanya turistik vize

İspanya Vizesi

İspanya’ya ülkemizden seyahat edecek olan ve yeşil pasaport sahibi olmayan vatandaşlarımızdan seyahat öncesinde İspanya vizesi başvurusu yapması istenir. Bu başvuru kapsamına dahil olmayanlar ise yeşil pasaport sahipleri olup, bu kişilerin 180 gün içinde 90 güne kadar yalnızca pasaportlarını kullanarak seyahatlerini tamamlamaları mümkündür.

İspanya vize başvurusu döneminde ilk basamak olarak kişilerin kendi seyahatinin hangi amaçla ve hangi tarihlerde gerçekleştirmeyi planlaması gerekmektedir. Ancak bu çerçevede kişiler hangi vize kategorisine başvurması gerektiğini tespit edebilirler. Vizeler geçerlilik süresine bağlı olarak kısa süreli ya da uzun süreli olarak verilebilmektedir. Kısa süreli yani C sınıfı olan İspanya vizesi yine yeşil pasaportlulara tanına hak gibi 90 güne kadar verilebilmektedir. Ancak başvuru belgelerinin niteliğine göre bu sürelerde kısalma olabilir. Uzun süreli vizeler yani İspanya oturum izni gibi izinler ise 90 günden daha uzun süreli verilip talep nedenine bağlı olarak uzayabilmektedir.

Seyahatin amacına bağlı olarak bahsedilen kısa süreli İspanya vize başvuru işlemlerinin düzenlenmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse turistik, ticari, transit, ziyaret amaçlı olabilen bu vizenin türüne bağlı olarak İspanya turistik vizesi için gereken evraklar da değişkenlik gösterecektir. Transit vize için yalnızca aktarma yapılacağının beyan edilmesi yeterli iken ticari vizelerde diğer ortak kurumdan davet mektubu alınması gerekecektir. Kişinin kendi kategorisini doğru tayin etmesi güncel ve ileriki dönem başvurularının akıbeti açısından eşsiz öneme sahiptir.

İspanya Turistik Vizesi

Kısa süreli olarak alınabilen vize kategorilerinden olan İspanya turist vizesi kişilere maksimum 180 gün içinde 90 günle verilen ve yalnızca kültürel amaçlı seyahatleri kapsayan bir izin türüdür. Turistik faaliyetlerin dışına çıkılmasının herhangi bir şekilde tespit edildiği durumlarda kişilerin başvuruları ve vize onayı ciddi risk altına girebilmektedir. Bu sebeple İspanya turist vizesi ile gezme ve görme amaçlı seyahat haricinde farklı amaçları da bulunanların diğer kategorileri de değerlendirmesi önerilir.

İspanya turist vizesi Schengen vizesi olarak değerlendirilen, bölgeye üye ülkeler içerisinde de seyahat olanağı sağlayan bir vizedir. Schengen vizesi başvurusu yapmak isteyenlerin İspanya üzerinden başvurusunu tamamlaması için öncelikle bölgeye İspanya’dan girmesi şartı aranmaktadır. Diğer ülkelere yapılacak olan seyahatlerin bilet rezervasyonu ile beyan edilmesi yeterli olmaktadır.

Başvurulan vize eğer olumlu yanıt almış ancak başvuru sahibinin talep ettiği seyahat günlerini kapsamıyor ise bu durumsa dilekçe ile vizenin yeniden düzenlenmesi de istenebilir. Bu düzenleme talebi yine İspanya turist vize başvurusu şartlarına uygun olarak yapılır ve bu süreçte visa center çalışanlarından dilekçe yazımı ve yeniden evrak teslimi için destek alınabilir.

Tüm vize alt türlerinin kendine göre bir evrak düzeni sistemi olduğu unutulmamalı ve İspanya’ya yapılacak olan seyahat öncesinde turist sıfatına uygun olarak evrakların düzenlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. İspanya vize başvurusu için seyahat amacının turistik olmasını evrakları ile ispatlama sürecinde sorun yaşayan kişilerin visa center desteği alması yeterli olacaktır.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Kişilerin İspanya seyahatinin 90 günden kısa sürecek olması durumunda başvuru için iki farklı kanalla görüşme seçeneği bulunur. Bu seçeneklerin ilki Konsolosluk ile direkt olarak görüşme sağlamaktır. Kişiler web siteleri üzerinden ya da iletişim bilgileri aracılığıyla ulaşmak suretiyle Büyükelçilik ve Konsolosluk’tan istenen evraklar hususunda bilgi edinebilir. Sonrasında belgeleri kriterlere uygun olarak düzenleyebilir ve teslimini yine kendisi şahsen gerçekleştirir.

İspanya Büyükelçilik ve Konsolosluklarının her birinin kendi bölgesindeki illere hizmet verdiği unutulmamalıdır. Yani kişiler evrak teslimi ve başvuru tamamlaması için Konsolosluktan randevu alarak istenen saat ve tarihte o temsilcilikte olmakla yükümlüdür. Bu durum, kişinin kendi ilinde herhangi bir dış temsilcilik olmaması halinde şehir dışında seyahati zorunlu kılar.

İspanya vize başvurusu yapmak isteyenlerin bir diğer opsiyonu Konsolosluklarca yetkilendirilmiş olan visa center şubelerine başvurmaktır.  Kişiler kendileri içi en uygun bulduğu ya da kendi ikamet adresine en kolay ulaşımda olan visa center üzerinden tüm işlemlerini gerçekleştirebilirler. Yetkilendirilmiş olan bu kurumlar yalnızca evrak teslimi için değil, süreç boyunca evrak düzenlenmesi ve başvurunun tamamlanması anlamında her türlü hizmeti sağlayabilirler.

Sürecin olumlu neticelenmesi her iki durumda da mümkün olmakla birlikte, sürecin özellikle ilk başvuru yapan kişiler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından zahmetli ve karmaşık görünmesi, visa center ile yapılan başvuruları daha sağlıklı kılar. Yapılan herhangi bir hata halinde ret alınabilir ve bu durumda yalnızca seyahat iptali değil, ciddi bir masraf da söz konusu olacaktır. Ayrıca visa center şube çeşitliliği sayesinde kişinin kendi ikamet ilinde başvuru yapabilmesi şansı da büyük bir avantaj olarak görülmelidir.

Bahsedilen seçenekler yalnızca kısa süreli vizeler yani Schengen vize başvurusu için geçerli olup uzun süreli vize alımında durum değişmektedir. Oturum ve çalışma izni gibi 90 günü aşan uzun süreli vizelerde kişinin Büyükelçilik ya da Konsolosluk ile şahsen görüşmesi ve bir mülakata dahil olması gerekir. Evrakları da yine bu mülakat esnasında kendisi tarafından teslim edilir. Bu durumda kişinin mülakat provası, dosyanın kriterlere uygun düzenlenmesi gibi konularda yetkili visa center yardımı alması mümkündür. Bu gibi hizmetler başvurunun şahsen yapılması zorunluluğunu değiştirmese de sonucun olumlu olma ihtimali açısından önemli hizmetlerdir.

Başvuru konusunda kişilerin sorumlusu olduğu en önemli adım evrakların düzenlenmesidir. Tercih edilecek olan vizeye bağlı olarak İspanya vizesi için istenen evraklar değişir. Duruma örnek vermek gerekirse ticari vizelerde ortak firmadan davetiye alınması gerekirken, ziyaret vizesinde bu davetiye ziyaret edilecek olan yakından alınmalıdır. Visa center çalışanlarının bu evrak düzenlenmesi konusunda ise yardımı oldukça önemlidir. Çünkü evrakların istenen şekilde düzenlenmesi, bir araya getirilmesi ve iletilmesi anlamında kişilere visa center çalışanları gerekli tüm hizmetleri sağlayabilmektedirler.

Tıpkı evrak mevzuatı gibi parmak izi verilmesi yani biometrik veri kaydı oluşturulması da oldukça önemli ve zorunlu olan bir diğer başvuru aşamasıdır. İspanya vize başvurusu için diğer tüm Schengen vizelerinde olduğu gibi kişinin 5 senede bir yenilenen parmak izi kaydı alınır. Bu kayıttan sadece 12 yaşından küçük olanlar ya da sağlık raporu ile parmak izi vermeye uygun olmadığını kanıtlayanlar muaf olmaktadır. Ayrıca pasaport için verilen parmak izi geçerli olmamakta ve kişinin parmak izni verebilmek için başvurusunu şahsen yapması zorunlu olmaktadır.

Tüm bu işlemler için hangi kurum aracılığıyla başvuru gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, randevu alınması icap etmektedir.

İspanya Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Vizeye başvuru amacıyla randevu almadan önce kişinin hangi kurum aracılığıyla belge teslimi yapacağına, yani visa center desteği mi alacağına ya da kendisi şahsen başvuru mu yapacağına karar vermiş olmalıdır.

Başvuru eğer şahsen Konsolosluğa yapılacaksa, bu durumda Konsolosluk yetkililerine iletişim bilgileri üzerinden ulaşmak mümkündür. Başvuru amacıyla Konsolosluk ile görüşen kişilere vize biriminden uygun gün ve saate randevu verilebilmektedir. Görüşme sağlanacak olan Konsolosluğun kişinin kendi iline hizmet veren dış temsilcilik şubesi olması önemlidir. Her Konsolosluk kendi bölgesindeki illere hizmet sağlamakta, kişinin şahsen görüşmek adına adresine bağlı olarak şehir değiştirmesi gerekebilmektedir.

Visa center üzerinden İspanya vize başvurusu yapacak kişilerin, kendisine en yakındaki ilgili kurumdan randevu alması yeterlidir. Bunun için visa center online destek sisteminden yararlanılabilir ya da telefon ve mail üzerinden kurumla iletişime geçilebilir. Visa center çalışanları kendilerine danışmak amacıyla randevu almak isteyenlere en uygun tarihi düzenleyerek yardımcı olmaktadır.

Visa center çalışanlarından destek alabilmek ya da yetkililerle şahsen görüşmek için randevu alınması zorunlu değildir. Ancak yetkililerin yoğunluğu halinde sıra beklemeniz büyük bir zaman kaybı olacağından kuruma erişim sağlamadan önce herhangi bir kanaldan randevu almış olmak çok daha pratik ve hızlı olacaktır.

İspanya dış temsilciliklerinin yalnızca çevre illerine hizmet vermesi, visa center şubelerinin ise yaygın bir ağ oluşturması nedeniyle genelde il değiştirmek için seyahat etmeye gerek kalmadan evrak teslim etmek isteyenler, visa center hizmeti almayı tercih etmektedirler. Randevu almak için bu kurumlara iletişim bilgileriyle ulaşmak yeterlidir.

İspanya Vizesi Başvuru Ücreti

Başvuru sahiplerinin devlete ödemekle yükümlü olduğu vize harç bedelleri bulunmaktadır. Vize ücretinin başvuru öncesinde gösterilen hesaba yatırılması ve bunu ispat amacıyla İspanya vizesi için gereken belgeler arasına makbuzu eklemesi istenir. Bu ödeme tek seferlik olup her başvuruda yenilenmelidir. Yani herhangi bir ret durumunda kişilere bu ödemiş olduğu ücret iade edilmez. 12 yaşından büyük herkesin kendi vize süresine ve türüne göre ödemesi gereken vize ücretleri bulunmaktadır.

Visa center çalışanlarından destek alan yani şahsi başvuru yapmayan kişilerin ek olarak ödemesi gereken hizmet bedelleri bulunmaktadır. Bu ücret toplamı alınmış olan hizmetlerin türüne göre değişir ve bu hizmetleri almadan öncesinde destek alınacak kurumdan fiyatlar öğrenilerek bu şekilde bütçe planlaması yapılabilir.

Başvuru adayları İspanya vize ücreti haricinde kargo, posta, bilet, sigorta poliçesi gibi evraklara ilişkin diğer masrafları da karşılamak durumundadır.

Kişi İspanya vize reddi aldığı takdirde ödemiş olduğu ve bahsetmiş olduğumuz bu ücretlerden herhangi birinin iadesi sağlanamamaktadır. Ayrıca öden ücretler vizeni klasmanına, hangi dönemde başvuru yapıldığına göre değişir. Bu ücretler hakkında başvurulacak olan kurumdan detaylı bilgi alınabilir. Ancak herhangi bir iade olmadığından dolayı sürecin hassasiyetinin ön planda olduğu unutulmamalıdır.

İspanya Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Başvurusunu gerçekleştirmiş olan kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biri elbette İspanya vizesi kaç günde sonuçlanır, olmaktadır. Bu konuda kesin sayılar belirtmek mümkün olmasa da tecrübeler dahilinde genel olarak 10 iş günü içerisinde başvuruların sonuçlandığı görülmektedir. Ancak bahsedilen süre yetkililerin yoğunluğuna bağlı olarak 21 iş gününe kadar uzayabilmektedir.

Kısa süreli vizeler için 21 iş günü gibi bir süre vaadi bulunsa da bu süre uzun süreli vize başvurularında uzamaktadır. Yine ortalama olarak 30 ila 45 iş günü gibi bir süre içerisinde sonuçlanması beklenen bu vizelerde, ek olarak belge talep edilmesi ya da kişinin mülakata çağırılması gibi nedenler de sürecin uzamasına neden olmaktadır.

Bu bilgiler ışığında seyahat planlarında aksamalar ile karşılaşmak istemeyenlerin kısa süreli vizelerde 1 ay, uzun süreli vizelerde ise 45 gün ila 2 ay öncesinde işlemlerini tamamlamış olmaları tavsiye edilecektir.

İspanya Vize Reddi

Kişilerin evraklarının istenen şekilde düzenlenmemiş olması neticesinde İspanya vize reddi söz konusu olacaktır. Ret için dosya ve evrak hataları en sık karşılaşılan neden olmakla birlikte, reddin altında farklı nedenler de yatabilir ve yetkililerin reddin nedenini açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır.

Dosya düzeni nedeniyle İspanya vize reddi aldığından şüphelenen kişilerin dosyalarını düzenledikten sonra bir itiraz dilekçesi yoluyla değerlendirmenin yinelenmesini talep etmesi mümkün olabilir. Visa center çalışanları bu dilekçenin iletilmesinde yardımcı olabileceği gibi, itiraz dilekçesi ıslak imzalı olmak kaydıyla kişinin kendisi tarafından faks yoluyla da iletilebilir.

Kişinin başvuru reddi tekrarlandığı halde herhangi bir ödemenin iadesini olmayacağını yeniden belirtmek isteriz.

Sizler için İspanya vize başvurusu konusunda gerekli tüm işlemler ve basamaklar hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Vermiş olduğumuz bu bilgiler haricinde aklınıza takılan tüm konularda ya da hizmet almanız gerektiğini düşündüğünüz tüm alanlarda yetkili visa center şubeleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu