İngiltere Bayrağı

Birleşik krallığın en büyük ülkeleri içerisinde yer alan İngiltere, Birleşik Krallık bayrağı dışında bazı kültürel ve sportif faaliyetlerde kendi bağımsız hareket ederek İngiltere bayrağı kullanmaktadır. İngiltere tarafından kullanılan bayrak, beyaz zemin üzerine kırmızı haçta oluşmaktadır ve Aziz George hacı olarak bilinmektedir.

İngiltere Bayrağı Hakkında Bilgi

Birleşik Krallığı oluşturan devletlerin tamamını temsil edilen Birleşik Krallık bayrağında mavi zemin üzerine Aziz Andreas Hacı olarak adlandırılan beyaz çarpı, onun üzerinde Aziz Patrick hacı olan kırmızı çarpı onun üzerinde de Aziz George hacını simgeleyen artı bulunmaktadır.

Hem sivil hem hükümet hem de gemi bayraklarında Birleşik Krallık bayrağı sol üst köşeye çekilir. Sivil bayrak zemini kırmızı olurken hükümet bayrağında zemin mavi, gemi bayrağında ise beyazdır. Birleşik Krallık bayrağında beyaz zemin ile birlikte ayrıca zemin üzerinde kırmızı artı bulunur ve bayrak artını sol üstünde yer alır.

Birçok insan İngiltere bayrağı neden 2 tane merak etmektedir, nedeni İngiltere’nin kendi ulusal bayrağının dışında aynı zamanda Birleşik Krallığı temsil eden bayrağı da kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

İngiltere Bayrağı Anlamı Nedir

İngiltere’nin koruyucu azizi Saint George’nin beyaz kenarlı kırmızı hacı, İrlanda’nın koruyucu azizi Aziz Patrick’in çarpraz kırmızı hacı üzerine yerleştirilmiş şekildedir. İskoçya’nın koruyucu azizi Saint Andrew’un hacı ise çapraz beyaz hac üzerine yerleştirilmiş durumdadır.

İngiltere Bayrağının Rengi

İngiltere bayrağı anlamı renklerde şu şekilde anlamlandırılır; beyaz barış ve dürüstlüğü, kırmızı cesaret, güç ve sertliği, mavi renk ise sadakat, uyanıklık, gerçeklik, sebat ve adaleti temsil eder.

Birleşik Krallık bayrağı genellikle İngiliz bayrağı olarak tanımlanmaktadır. İngiltere, İrlanda ve İskoçya koruyucu Azizlerinin mavi bir alan üzerinde temsilini resmetmektedir.

İngiltere Bayrağı Çizimi

İngiliz bayrağında ama stil bayrak modelinin merkezi tasarımını yansıtan hac şeklinde tanımlanmaktadır. İngiltere bayrağı resmi tüm bayrak resimlerinde olduğu gibi soldan sağa uçan şekilde tasvir edilir. Ülkede bayrağın görgü kuralları oldukça katıdır ve protokollerde kurallara doğru şekilde uyulması esas alınır.

Hem antik hem de hanedan geleneklerine göre birçok sembol ile ilişkilendirilen İngiltere bayrağı beyaz kırmızı ve mavi renklerden oluşur. Şekli ve bayrak oranı 1:2 olarak tanımlanır yani genişlik yükseklik 2 katıdır. İngiltere, İrlanda ve İskoçya koruyucu Azizlerinin mavi bir alan üzerinde temsilini resmetmektedir.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp