Hollanda Vizesi İşlemleri

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Hollanda haricinde bir ülkenin vatandaşının, Hollanda Devleti’nin tanıdığı vatandaşlık haklarından yaşam boyu faydalanmak adına vatandaşlık değiştirme başvurusunda bulunmasıdır.

Kaç günlük alınabilir? : Belli bir süre ikametin tamamlanmasının ardından Hollanda vatandaşlığı alanların kendisine tanınan hakları ömür boyu geçerliliğini korumaktadır.

Nereye Başvurulur? : İstenen belgelerin Konsolosluklar ya da Büyükelçiliğe iletilmesi gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Hollanda vatandaşlık başvurusu için gerekli evraklar;

-Var olan oturum ya da çalışma izinleri

-Sabıka kaydı ve imzalı olarak ülke anayasasına bağlılık belgesi

-Dil yeterlilik belgesi (Yoksa yetkililer tarafından uygulanan dil sınavının sonuç belgesi)

-Vatandaşlık başvuru dilekçesi

-Varsa çocukların eğitim belgeleri

-Varsa evlilik cüzdanı

-Doğum belgesi

-İşsiz ise işsizlik yardımını gösteren belge

-Çalışıyorsa kazanç belgesi

-Boşanmışsa mahkeme kararının anadillerden birine tercümesi

olarak listelenir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Hollanda’da yasal olarak 5 sene ikamet ediyor ya da bir Hollanda vatandaşı ile en az 3 senedir evliyseniz, oturum izni sona ermeden dilediğiniz zaman Hollanda vatandaşlığı başvurusu yapma hakkınız mevcuttur.

Randevu nasıl alınır? : Başkonsolosluk yetkilileri iletişime geçmeniz halinde uygun randevu tarihi sağlamaktadır.

 Erasmus Vizesi

Nedir? : Erasmus Projesi’ne kabul alarak belli bir süre Hollanda’da eğitim alacak ya da staj yapacak olanların alması gerekli olan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Kabul alınan eğitim programı ya staj süresi baz alınarak Hollanda Erasmus vizesi süresi kararlaştırılmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Hollanda Erasmus vizesi için gerekli belgeler, ilgili vize merkezlerine iletilmelidir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kısa süreli vize alımında beyan edilen kişisel bilgilere ek olarak;

-Kişi mezunsa diploma

-Kaşeli ve imzalı güncel öğrenci belgesi veya transkript

-Eğitim programı sertifikası

-Eğitim masraflarının karşılanabileceğine yönünde teminat belgeleri

şeklindedir. Bu belgelerin ülkenin anadillerinden herhangi birine çevrilmiş, orijinali ve iki fotokopisi ile birlikte verilmesi gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Her üniversitenin projeye kabul dönem değişmekle birlikte sonucun kesinleşmesi ve seyahat planı yapılmasının ardından gidiş tarihinden 30 ila 60 gün öncesinde belgelerin iletilmesi önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Hollanda Erasmus vizesi başvurusu başvuru merkezi ile iletişime geçmekle alabileceğiniz randevularla yapılır.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyenlerin oturum ve eğitim hakkı kazanmak için alması gereken uzun süreli yani ulusal vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Eğitim programının süresine ve hazırlık sınıfı okunmasının gerekli olup olmamasına bağlı olarak vize geçerliliği değişken sürelerde olmaktadır.

Nereye Başvurulur? : Hollanda öğrenci vizesi için Konsolosluk ya da Başkonsolosluğa ilgili belgelerle başvuru yapılmalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Hollanda vizesi başvurusunda sunulan kimlik ve seyahat bilgilerine ek olarak talep edilen belgeler;

-Lise diploması ve not dökümü (Anadillerden birine tercümeli ve noter onaylı)

-Üniversite kabul belgesi

-Motivasyon yazısı

-Özgeçmiş yazısı

-Eğer daha önceden üniversite eğitimi almadıysanız; anadillerden birinde ve noter onaylı olarak, lise diploması, 4 yıllık bölümüne girmeye hak kazandığınızı gösterir belge

-Eğer bir üniversitede eğitim görmeye başladıysanız; güncel öğrenci belgesi ve not ortalamasını gösteren transkript

-İş tecrübelerini gösterir belgeler

-Ülke anadillerinden birine dair dil yeterliliğini gösteren belge

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Eğitim amacıyla ülkeden ayrılmanın gerçekleşeceği tarihten 60 gün öncesinde belgelerin iletilmesi uygundur.

Randevu nasıl alınır? : İlgili başvuru merkezi iletişim halinde randevu için yardımcı olmaktadır.

 Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Hollanda aile birleşimi vizesi kendisi Türkiye’de ikamet eden ve TC vatandaşı olan ancak çocukları ve eşi Hollanda’da bulunan kişilerin uzun süreli aile birleşimi amaçlı oturum için alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : Sunulan belgelerin incelenmesi ve ikna ediciliğinin değerlendirilmesi üzerine Hollanda aile birleşimi vizesi süresi de değişmektedir. Ancak ulusal vize kapsamında değerlendirilen bu vize için en az 180 gün geçerlilik tanınmaktadır.

Nereye başvurulur? : Kişinin en yakınında bulunan Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe başvurması gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Hollanda aile birleşimi için vize alım sürecinde istenen kimlik ve seyahat bilgilerini gösterir belgeler haricinde, diğer ülkede yaşayan eşe dair ikamet, maaş, kimlik bilgilerini, çocukların eğitim belgelerini, başvuranın dil yeterlilik belgelerini anadillerden birine çevrilmiş halde iletmesi gerekmektedir. Başvuranın daha önce sonlandırdığı evliliği söz konusu ise bu evliliğe dair belgeleri ya da bu evliliğinden olan çocuklarına ait belgeleri de aynı şekilde temin etmesi gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Olası bir yoğunluğun yarattığı sorunlardan kaçınmak adına planlanan seyahat tarihinden önceki 3 ay içerisinde belgelerin sunulması gerekir.

Randevu nasıl alınır? : Kişinin bölgesinde bulunan Türkiye Hollanda temsilciliği ile iletişime geçerek randevu alması mümkündür.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Hollanda’da yaşamak; eğitim ya da iş gibi nedenlerle 90 günden fazla ülkede kalması gerekenlerin alması gereken izindir.

Kaç günlük alınabilir? : 90 günden uzun süren seyahatleri kapsayan Hollanda oturum izni, kalma amacına göre değişkenlik gösterir. Örneğin iş amacıyla gidenler için proje süresi, eğitim amacıyla gidenler için eğitim programının süresi göz önünde bulundurularak vize temin edilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Başvurular, uzun dönem ikameti kapsadığından Hollanda Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğine yapılır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart kişisel bilgileri gösterir belgeler haricinde, kişinin seyahatinin detaylarını gösterir belgeleri ve oturum izni talep etmesini destekleyen iş, eğitim, aile birleşimi gibi durumlara yönelik belgeleri sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Hollanda oturum izni başvurusu yapacakların 180 gün önceden başvuru işlemlerini başlatması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk ya da Büyükelçilik yetkilileri, ilgili iletişim bilgilerinden ulaşmanız halinde randevu tarihi vermektedir.

Hollanda Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Hollanda vize reddi alınmasında farklı nedenler söz konusu olabilmektedir. Belgelerin eksik ya da yanlış olması, kamu güvenliğinin tehdit altında olacağının düşünülmesi, kişinin kendi ülkesine dönüşünü yeterli bilgilerle ispatlayamaması, dönemsel olarak ülkeye ya da bölgeye yabancı uyruklu vatandaş alımının durdurulması gibi nedenler en yaygın nedenlerdendir.

İtiraz Hakkı

Hollanda vize başvurusu reddi almanız halinde, belgeleri doğru şekilde tamamlayarak dilekçe aracılığıyla redde itiraz hakkınız bulunmaktadır.

İtiraz Şekli

Belgelerin tamamlanması ve ibraz edilmiş olan pasaportun geri alınmasıyla birlikte, reddi takip eden ilk ay içerisinde faks ya da mail olarak iletilecek olan itiraz dilekçesi ile Konsolosluğa ulaşılması gerekmektedir.

Ücret İadesi var mı?

Hollanda vize reddi ile sonuçlanan başvurular sonrasında ne yazık ki ücret iadesi yapılmamaktadır.

Hollanda Vize Ücretleri

Hollanda vize başvuru ücreti döneme bağlı olarak kur farkından ve harç ya da hizmet bedellerinden dolayı değişmektedir. Başvuranlar vize harcına ek olarak vize acentalarına hizmet bedeli ve kargo şirketlerine posta ücretini ödemekle yükümlüdür. Güncel kur değeri TL’ye çevrilip sonrasında ödeme yapılmakta, güncel olarak ödenmesi gereken net ücretleri öğrenmek için başvuru merkezleri ile iletişime geçilmesi önerilmektedir.

Konsolosluklar

Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu haricinde Hollanda adına hizmet veren diğer temsilcilikler şu şekildedir:

-İzmir Fahri Konsolosluğu

-Antalya Fahri Konsolosluğu

-Marmaris Fahri Konsolosluğu

-Gaziantep Fahri Konsolosluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu