Hollanda Bayrağı

Kırmızı, beyaz ve mavi şeritler halinde dizayn edilmiş Hollanda bayrağı, 16 yüzyılın ikinci yarısında Wiliam tarafından hazırlanmıştır. Ülkenin resmi bayrağı olarak yüz yıllardır kullanılan bayrak, 17 yüz yılda turuncu olan kırmızı renk yerini almış ve tam olarak bugünkü haline dönüştürülmüştür. Üç yatay şerit ülkeyi semboliz etmektedir.

Avrupa Bayrakları

Avrupa bayrakları genel olara özgürlük, eşitlik ve adalet temeline dayanan anlamalara sahiptir. Fransa bayrağı için mavi ve  beyaz renkleri bayrağın temsil ettiği adalet ve hürriyetle birlikte beyaz rengin vurgusu ön plana alınmış bu da barışı tesmil etmiştir. Ülke bayraklarında bulunan renkler, ülkenin geçmiş uygarlıklardan gelen etnik kökenlerine aynı zamanda renklerle olan bağlarına dayalıdır.

Hollanda bayrağı anlamı da özgürlük, eşitlik ve barışı sembolize etmektedir. Aynı zamanda ülkenin doğası ve kraliyetin soyluluğunu temsil eden renkleriyle de ilgi çekmektedir. Rusya bayrağı devrim ve sovyetler birliğinin gücünü temsil ederken, Almanya, Belçika ve Hollanda gibi ülkeler için bu durum tam tersidir.

Fas Bayrağı

17 Kasım 1915 yılında kullanılmaya başlanmış Fas bayrağı özellikle bağımsızlığı temsil etmek adına koyu kırmızı ve yeşil yıldız sembollerinin kullanıldığı renk bütünlüğüne sahiptir. Avrupa ülkelerinde genel olarak beyaz ve sarı tonlar görülürken, doğu ve Asya ülkelerinde karşımıza kırmızı, yeşil ve siyah tonlar daha ağırlıklı çıkmaktadır. Bunun nedeni etnik kökenler ve ülke mücadeleleridir.

Belçika Bayrağı

Belçika bayrağı genel hatlarıyla Almanya bayrağını andırır. Zaten ülkede en çok konuşulan dil Almancadır ve Alman halkıyla ortak kültüre sahiptir. Avrupa’nın en çok benzerlik taşıyan iki bayrağı Almanya ve Belçika olmakla birlikte bu bayrak ailesine Fransa, İtalya gibi şerit renkler kullanan ülkeler de girmiştir.

Lüksemburg Bayrağı

Üstü kırmızı ve altı mavi olan bayrak, açık tonlarla birlikte ortada bulunan beyaz rengi kullanmaktadır. Çizgi şerit olarak kullanılan bu renkler, Avrupa Birliğindeki renklerle aynı benzerlikleri taşır. Hollanda bayrağı üzerinden bakıldığında en çok benzeyen iki bayrak arasında Lüksemburg ve Hollanda bayrağıyla karşılaşııe. Beyaz, kırmızı ve mavi tonları Hollanda bayrağına oranla daha açıktır ve renklerin yeri aynıdır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp