Hollanda Asgari Ücret 2022

Hollanda Avrupa’nın refah içinde olan ülkeleri arasında yer almaktadır. Yüz ölçümü 41, 528 km kare olan ülkenin nüfusu ile 17 milyondur. Hollanda asgari ücret 1, 635 Euro’dur. Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı Euro para birimi, Hollanda için de geçerlidir. Bu oran Lüksemburg’da 2, 141 Euro olarak yükselişe geçmiştir.

Hollanda 2021 Asgari Ücret

Lüksemburg asgari ücret 2, 141 Euro’dur ve kişi başına düşen milli gelir Hollanda’dan fazladır. Hollanda asgari ücret 2020 yılında 1, 500 Euro civarıyken, 2021 yılındaki ekonomik düzenlemeyle birlikte 1, 635 Euro olarak yeniden düzenlenmiştir.

Hollanda asgari ücretle geçinmek için ortalama yaşam standartının mümkün olacağı, ev kiralarının ve günlük alışverişin düşük olduğu ülkelerden biridir. Üstelik devlet sosyal yardımlarını da sıklaştırarak, evli ve çocuklu olan ailelerin daha yüksek gelir elde edebileceği alanlara da sahiptir. İki çocuğu olan bir aile için asgari ücretle birlikte sosyal yardım desteğinin de verildiği bilinmektedir.

Amsterdam Asgari Ücret

Hollanda asgari ücret Amsterdam’da da geçerlidir. Amsterdam Hollanda’nın başkenti olarak, düşük gelir grubunun yaşaması zor olan ancak yüksek meslek gruplarının iş olanakları bulunan şehirleri arasındadır. Almanya asgari ücret ortalaması 1, 584 Euro’yken, Hollanda için 1600 Euro oranlamaya göre yüksek sayılabilir. Hollanda’da yaşayan sıradan bir vatandaşın asgari ücretle geçinmesi çok zor değildir ancak genel yaşam standartlarına uygun kabul edilebilir.

Hollanda Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Hollanda yüksek meslek gruplarının bulunduğu ülkeler arasındadır. Çalışan sayısının % 62 olduğu Hollanda’da da özellikle % 49 oranında asgari ücretle çalışan insan vardır. Nüfusun büyük çoğunluğu asgari ücret ve üstü maaş alırken % 20 oranında asgari ücret altında ücret alınmaktadır. Özel sektörde çalışan kişi sayısı ise nüfusun neredeyse % 30 oranında olanıdır.

İngiltere Asgari Ücret

İngiltere Birleşik Krallık’da asgari ücret geçen yıllara oranla artsa da, ülke ekonomisi nedeniyle bu oranlar zaman içinde kişilerin maddi olarak geçinememesine neden olmaktadır. Günlük harcamalar için yüksek oranlar ekonomiye yansırken, asgari ücret bir İngiliz vatandaşının bütün ihtiyaçlarına yetemeyecek kadar az bulunmaktadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp