Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek konsolosluğun gerek duyduğu vize işlemlerinin halledilmesi, dışarıdan gelen misafirlerin izinleri gibi birçok etmenle bulunur. Fransa’da evlenmek için başvuruda bulunan çift, düğünü de Fransa’da yapmak istediği takdirde belirli izinler, gerekli yetkili kurumlar tarafından alınmalıdır.

Fransa’da Evlenmek

Fransa’da evlenmek isteyen çiftler, Fransa Konsolosluğu’nun gerek duyduğu belirli vize işlemlerini tamamlamalıdır. Burada ülkenin kişisel olarak istediği yasal işlemlerde olabilir. Bunlar da özenli olarak yerine getirilmelidir. Fransa’da evlenmek ve sonrasında Fransa’da ikametgah etmek isteyenler için de uzun süreli oturum izni alınabilir. Bunlar Fransa’ya ayak basmadan önce Fransa konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından yapılır.

Fransa Vatandaşı İle Evlenmek

Fransa’ya evlenme amacı ile gidecek olan kişilerin vize işlemleri de, bu doğrultuda yapılmalıdır. Fransa vatandaşı ile evlenmek amacıyla yapılan vize başvurusu, aile birleşimi vizesi için gereklidir. Fransa’da evlenmek isteyen kişi yalnızca evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleşecekse burada uzun süreli oturum izni alınabilir. Uzun süreli oturum iznini, Türkiye’de bulunan Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu tarafından alınabilmesi mümkündür. Fakat Fransa’da hem evlilik hem de kalıcı olarak hayatına devam etmek isteyen kişiler için uzun süreli oturum izni, daha çok tercih edilir. Yalnızca evlilik amacıyla bir Fransa ziyareti gerçekleşecekse, buradaki vize türü farklılık gözetir. Uzun süreli oturum iznine gerek kalmadan evlilik amacıyla Fransız ziyareti gerçekleştirecek olan kişiler, şu evrakları hazırlamalıdır;

 • Fotoğraf
 • Biyometrik fotoğraf
 • Gidiş dönüş uçak biletlerinin yer edindiği belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Fransa vize başvuru formu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Konaklama belgesi
 • Şirket belgeleri
 • Finansal belgeler olmak üzere yer edinir.

Buradaki evlenme ehliyet belgesi, nişanlanma ya da önceki yaşamında çiftlerden herhangi birinin evlilik durumu olup olmadığına dair bir göstergedir. Geçmiş zamanlarda bir evlenme durumu yaşanmışsa, bunu gösteren ve şu anda o evliliğin bitirildiğine dair ehliyet belgesi de, evrak dosyasında büyük bir önem taşır. Verilen bu evrakların hepsi eksiksiz ve Fransa konsolosluğunun gerektirdiği şartlara uygun hazırlanmalıdır. Fransa sınırında herhangi bir problem olmaması için önceden evraklar özenli bir şekilde dosyada bulundurulmalı. Böylelikle seyahat planında aksama olmadan Fransa ziyareti gerçekleştirilebilir. Yalnızca Fransa’da bir evlilik gerçekleştirilip, ardından ülkeye tekrardan dönecek olan kişiler bu evrakları hazırlamalıdır. Uzun süreli olarak bir ziyaret gerçekleşeceklerde, buradaki evraklar kesinlikle farklılık gözetir. Fransa Büyükelçiliği, Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlüklerle iletişime geçildiği takdirde uzun süreli oturumda gerekli olan evraklar, güncel bilgileri ile öğrenilebilir.

Fransalı Biriyle Evlenmek

Fransalı biriyle evlenmek isteyen Türk vatandaşı, konuyla ilgili çeşitli işlemlerin yapılabilmesi için Fransa Konsolosluğu ile irtibata geçmelidir. Burada her iki taraf için de aile birleşimi olduğu için hem Fransa Konsolosluğu, hem de Türk konsolosluğu tarafından istenilen çeşitli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Fransalı biriyle evlenmek ve düğününde Fransa’da gerçekleşmesi gerekiyorsa, vize işlemleri de burada farklılık sağlar. Fransa konsolosluğunun, evlilik için yasal olarak istediği belirli şartlarda yer edinir. Bu şartlarda hem Fransa vatandaşı, hem de Türk vatandaşı için onay görmelidir. Böylelikle herhangi bir sorun yaşanılmadan süreç tamamlanır.

Fransa Vatandaşı İle Evlilik

Fransa’da yaşayan Fransa vatandaşı ile evlilik amacıyla bir ziyaret gerçekleştirecek olan kişiler, bu amaca uygun çeşitli evraklarla vize işlemleri yapmalıdır. Burada amacına uygun evrakların hazırlanabilmesi için önceden vize başvuru formunda bu detayın belirtilmesi gerekir. Evliliği yalnızca Fransa’da gerçekleştirilip, tekrardan ülkeye dönülmesine göre durumlar değişebilir. Fransa’da evlenmek için iki alternatif seçenek bulunur. Buradaki oturum izni ya da vize gibi seçenekler de buna göre farklılık gözetir.

 • Fransa’da evlenip devamında orada hayatına devam etmek isteyen kişiler oturum iznini uzun süreli olarak süresiz bir şekilde Fransa Konsolosluğu ile iletişime geçerek oluşturabilir.
 • Fakat düğünün yalnızca Fransa’da olması ya da Fransa’da bir evlilik gerçekleştirilip kısa bir süreç içerisinde tekrardan ülkeye dönülecekse, burada da farklı yaptırımlar uygulanır.

Ancak sınırda herhangi bir problem olmaması için Fransa konsolosluğunun gerektirdiği şartlara uygun vize işlemleri yapılmalıdır. Aksi takdirde sınırda bir problem olursa ya da evraklar amacın dışında hazırlanmışsa, onay görmez.

Bu sebepten ötürü tekrardan oturma izni doğrultusunda vize işlemleri gerçekleşirken, önceden onay görmeyen vizeniz karşınıza çıkabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması için dikkat etmekte fayda var. Özenli bir şekilde evraklar istenilen doğrultuda hazırlanırsa, problem yaşanmaz.

Turist Vizesi İle Fransa’da Evlilik

Turizm amaçlı bir yurt dışı seyahati gerçekleştirilecekse, turist vizesi tercih edilmelidir. Turist vizesi, turizm seyahatine uygun evrakları içerir. Turist vizesi ile Fransa’da evlilik sınırda problem oluşturur. Bu sebeple evlilik amacı doğrultusunda bir ziyaret olacağı için aile birleşimi vizesi ya da Fransa evlilik vizesi ile tercih edilmelidir. Turizm vizesi sürecinde istenilen evraklarla, evlilik amacı ile gidilen bir ziyaretteki evraklar farklılık gözetir. Fakat Fransa’da evlenip, balayını da Fransa’da gerçekleştirmek isteyen çiftler turizm amaçlı bir seyahat olarak turist vizesini tercih edebilir.

Fransa Evlilik Vizesi

Fransa’da evlenmek isteyen kişiler, Fransa evlilik vizesi hazırlamalıdır. Seyahat amacı da buna uygun evraklarla birlikte şekillenir. Fransa Konsolosluğunun, tarafınızdan istediği yetkilerine göre evraklar sunulmalı. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Rezervasyonlar
 • Kimlik fotokopisi
 • Fransa vize başvuru formu
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Şirket belgeleri
 • Konaklama belgesi
 • Ve son olarak banka dökümanlarınıza ait finansal belgeler yer edinir.

Bu belgeler oluşturulurken kişisel bilgilerle birlikte aynı niteliği taşımalıdır. Pasaport eski, yırtık ya da kullanılmayan bir yapıdaysa, vizeniz evraklarınız ve birlikte onay görmez. Fransa evlilik vizesi, aile birleşimi vizesinden farklıdır. Aile birleşimi vizesi, genel olarak Fransa’da uzun süreli kalacak olan kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü 90 günden daha fazla süreli seyahatler için geçerlidir. Evlilik vizesi, evlilik amacı ile bir Fransız ziyareti gerçekleştirileceği zaman alınır. Vize içerisinde;

 • Önceden bir evlilik olmuşsa bunu gösteren belgeler
 • Ve çiftlerin evleneceklerine dair ispatlı belgelerde, evrak dosyası içerisinde yer edilmelidir.

Fransa’da Düğün

Fransa’da düğün için Türkiye’den gelecek olan kişiler, kendi vizeleri ile bir ziyaret gerçekleştirebilirler. Fransa’ya gidebilmek adına hazırda bulunan vize var ise vizenin yenileme işlemleri ve Fransa Konsolosluğu tarafından güncel bilgiler istenip, misafirler Türkiye’den Fransa’ya düğün için uçuş gerçekleştirebilir. Fakat herhangi bir vize, pasaport ya da bunun gibi işlemlerle daha önce uğraşmamış olan kişiler, aile birleşimi vizesini tercih edebilir. Aile birleşimi vizesi ile Fransa’da düğüne sorunsuz bir şekilde katılınır.

Aile birleşimi vizesinde pasaport, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kağıt örneği, aile cüzdanı fotokopisi ve bunun gibi çeşitli etmenler istenir.

Önceden böyle bir vizeniz varsa, güncel haliyle yine iletebilirsiniz. Fakat ilk kez bir yurt dışı seyahati gerçekleştirecek olan kişiler Fransa Büyükelçiliği ya da Fransa Konsolosluğu ile irtibata geçerek, bir başvuruda bulunabilirler. Düğün gününden yaklaşık bir ya da bir buçuk ay öncesinde vize işlemlerinin halledilmesi, seyahat planının aksamaması için önemlidir.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp