Fransa Para Birimi

Fransa para birimi olarak Euro kullanmaktadır. Avrupa Birliğinin kullandığı para birimi olarak Euro, İtalya, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerin de kullandığı, günlük alışverişlerini yaptığı aynı zamanda ekonomisini kalkındırdığı paradır. Bugün Türkiye’de 10 lira 1 Euro etmektedir. Fransa para birimleri CFP Frangı da kullanılmaktadır.

Fransa Frangı

Fransa Avrupa Birliği prosedürüne uymadan önce 1900’lü yılların başlarında Fransa frangı ile ekonomisine katkı sağlamaktaydı. Günümüzde her ülkenin kendi para birimi bulunurken, Avrupa Birliği 25 ülke arasında Euro bazında para kullanmaktadır. Hollanda para birimi de Euro olarak uygulamaya geçmiş, Dolardan sonra dünya çapında en çok kullanılan para birimlerinden biri olmuştur.

Fransa para birimleri Euro olarak, günlük yaşam, dış ve iç ticaret kaynakları da dahil olmak üzere her alanda kullanılmaktadır. Kendi para birimini değil Avrupa para birimini kullanmakta olan Fransa, Avrupa’nın en çok ticaret yapan ülkeleri arasında da yerini almıştır. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkeyle dış ticaret anlaşmaları bulunur.

Almanya Para Birimi

Almanya Avrupa’nın ekonomik olarak en iyi kalkınan ülkelerinden biridir. Çalışkan bir millet olarak, otomotiv ve makine sektöründe ileri gelen markaları bulunmakta, bu alışverişleri de Euro üzerinden yapmaktadır. Hem halkın hem de devletin dış ticaret kaynaklarına yönelik bütün yatırımları Euro bazında hesaplayarak kara geçtikleri bir sistem uygulanır.

İtalya Para Birimi

İtalya, Avrupa Birliğinin en küçük ülkeleri arasındadır. Yeşil, kırmızı ve beyaz renklerin bulunduğu İtalya bayrağı, şarap ve peyniriyle dikkat çeken ülkelerden biridir. İtalya’da kullanılan para birimi de tıpkı Fransa para birimi gibi  Avrupa Birliğinin kullandığı Euro’dur. Ülke dış ticaretini ve iç ticaretini Euro bazında yaparak, ülke ekonomisine katkı sağlar.

Rusya Para Birimi

Rusya, Avrupa Birliğinden bağımsız kendi federal cumhuriyetini kurmuş ülkedir. Bağımsız olduğu gibi aynı zamanda bütün ekonomisini de Rus rublesi üzerinden yürütür. Ülkede Euro, Dolar ve diğer para birimleri geçerli değildir. 1 Rus Rublesi 0, 12 Türk lirasına eşit gelir. Bu nedenle enflasyon alanında da bağımsız olduğu için ilgi çeken ve yatırım yapılan bir para birimi olmamıştır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp