Fransa Nüfusu 2022

Fransa nüfus yoğunluğu Avrupa ülkelerine oranla fazla olan eski bir devlet yapılanmasına sahiptir. 17. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren uluslararası ilişkileri gelişmiş, ülkede 11 Fransa dili bulunan bölgesel ekonomik etkileri yüksek ülkedir. Fransa nüfusu günümüzde 67, 399,000 kişiden oluşmakta, kişi başına düşen milli gelir ise 49, 492 dolar olarak hesaplanmaktadır.

Fransa Nüfusu 2022

Fransa Nüfusu ülke genelinde yaşanan ölümlerle birlikte pandemi sürecinde düşüşe geçmiş olsa da, hala Avrupa’nın en kalabalık ülkeleri arasındadır. Birçok etnik kökenin yer aldığı Fransa’da, Türkiye nüfusuna göre oran az olsa da, göç sayısı ve doğum oranı yüksek ülkelerden biridir.

Türkiye nüfusu 85 milyona yaklaşırken, bu oran 2022 yılında Fransa’da 67 milyonu aşmamaktadır. Yaşam standartları yüksek, gelişmiş ülkeler arasında yer alan Fransa için ekonomi, dış ticaret ve ülke politikası oldukça önemli ve artışa geçmiştir. Yüzölçümü olarak da 640, 679 kilometre kareye sahip ülke Türkiye’ye oranla daha büyük ve geniş arazilere sahiptir.

Dünya Nüfusu 2022

Dünya nüfusunun sadece % 3 oranına sahip olan Fransa, aynı zamanda bu orana en yakın olan diğer Avrupa ülkeleri, doğum kontrolleri ve ülke vatandaşlarını bilinçlendirme konusunda ileri gelen ülkeler olmuştur. Dünya nüfusu 2022 yılında 7. 900. 236.000’dır. Bu oranın % 17 kısmını Çin ve diğer % 17 kısmını da Hindistan almaktadır.

Almanya Nüfusu 2022

Almanya göçmen sayısı yüksek ancak doğum oranları düşük olan ülkeler arasındadır. Türkiye’yle neredeyse aynı olan nüfusu 83 milyonu aşmamakta ve Avrupa’nın en kalabalık ülkelerinden biri olarak anılmaktadır. Kuzey ülkelerine oranla kişi sayısı fazla, yıllık göç sayısı ile çalışma alanı genişliğinden sürekli artışa geçmiş ülkelerden biri olarak bilinmektedir.

ABD Nüfusu

Amerika Birleşik Devletleri 2020 yılında 329, 5 milyon nüfusa sahiptir. Rusya nüfusu üzerinden bakıldığında yüksek nüfus oranlarından birine sahip olan ABD Rusya’nın iki katıdır. 144, 1 milyon nüfusa sahip Rusya’dan sonra Japonya’da 125 milyon nüfus ile üçüncü en yüksek nüfusu olan ülkeler arasında yerini almaktadır. Tabi ki Çin ve Hindistan’dan bağımsız olarak hesaplanmıştır.

5/5 - (1 vote)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp