Fransa Bayrağı

Mavi, beyaz, kırmızı şeritlerle soldan sağa doğru sıralanmış renk dizilimine sahip Fransa bayrağı, 1800 yılında kabul edilmiş, en eski Avrupa bayrakları arasındadır. Üç renk dikey banttan oluşan şeritlerle sembolize edilmiştir ve Fransız devrimine kadar dayanan anlamlar taşımaktadır. Eşitlik, özgürlük ve milliyetçilikle birlikte demokrasiyi de temsil etmektedir.

1814- 1830 Fransa Bayrağı

Büyük Fransa devriminden sonra, halkın eşitlik, özgürlük, adalet ve demokrasi beklentisini milliyetçi bir bütünlük içinde sağlamış olan Fransa hükümeti, üç rengi de geçmişten günümüze uzanan renk sembolleriyle bir araya getirmiştir.  Fransa beyaz bayrak olayı sonrası, beyaz eşitliği, barışı simgelerken, kırmızı kardeşliği ve milliyetçiliği sembolize eder. Mavi hürriyeti ve bireyciliği aynı zamanda liberalizmi temsil eder.

İtalya Bayrağı ve Almanya Bayrağı gibi renkleri yan yana şeritler halinde sıralamış olan Fransa  bayrağı, geçirdiği zor günleri renklerle sembolize ederek, halkın birlik ve beraberliğini sağlamayı amaçlamıştır. Ülke genelinde milli bayrak ve hükümet bayrağı olarak kullanılan 1800 yılında kabul görmüş bayrak olarak kullanılır.

Almanya Bayrağı

Almanya bayrağında kırmızı, siyah ve sarı renkler tamamen geçmiş savaşlardan kalma parasızlıktan kaynaklı kullanılan ve halka ülkenin kişisel tarihini unutturmayacak sembolleri bir araya getiren anlamlarla bütünleştirilmiş şekilde sembolize edilir. Hollanda bayrağı ile benzerlik taşımaktadır. Özellikle renkler ve şeritler bütün Avrupa ülkelerinde karşımıza çıkan basit ve anlamlı bayraklardır.

İngiltere Bayrağı

İngiltere kraliyetini sembolize eden bayrakta, özellikle haç işareti ön plandadır. İyi bir deniz birliğine sahip olan İngiltere, bu nedenle mavi ve beyazla birlikte kırmızı haçın vurgulandığı bir bayrak seçmiştir. İngilizleri temsil eden ve kraliyet ailesini sembolize eden bayrak olarak dikkat çeken büyük ebatlara sahiptir.

Rusya Bayrağı

Rusya denize ve soğuğa karşı oldukça gelişmiş, yüz ölçümü en büyük ülkeler arasındadır. Panslavizm renklerini mavi, beyaz ve kırmızı olarak kullandığı bayrak, 1954 yılından günümüze kadar devam eden hükümet bayrağıdır. Yatay şeritler şeklinde tasarlanmış, beyaz, mavi ve kırmızı renklerle, kendi ülkesini temsil eden inanış, milliyetçilik ve devlet anlamlarını kullanmaktadır. Rusya’yı temsil eden beyaz ve mavi tonlar parlak aynı zamanda ağırlıklı kullanılmaktadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp