Danimarka Vize İşlemleri

Danimarka Vizesi

Visa Center Global Visa Services , Aracılığı ile ekte açıklamalar olan tüm vize türleri için bilgi alabilir gerektiğinde iletişime geçebilirsiniz.

 Vatandaşlık İşlemleri

 Erasmus Vizesi

Öğrenci Vizesi

 Aile Birleşimi Vizesi

 Oturum ve Çalışma İzni

Danimarka Vize Reddi

Danimarka Vize Ücretleri

Konsolosluklar

 

Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Yabancı ülke vatandaşlarının Danimarka vatandaşlığı alarak ülkenin sunduğu haklardan süresiz olarak yararlanması için izlenmesi gereken işlemlere denmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Danimarka vatandaşlığı işlemlerinin olumlu sonuç alması halinde nihai bir süre olmaksızın haklardan faydalanılabilir.

Nereye Başvurulur? : Danimarka vatandaşlık başvurusu için direkt olarak Konsolosluk ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Danimarka vizesi başvurusu esnasında sunulan standart kişisel bilgi belgeleri haricinde Danimarka vatandaşlığı için gerekli belgeler;

-Var olan oturum ya da çalışma izinleri

-Sabıka kaydı ve imzalı olarak ülke anayasasına bağlılık belgesi

-Dil yeterlilik belgesi

-Vatandaşlık başvuru dilekçesi

-Varsa çocukların eğitim belgeleri

-Varsa evlilik cüzdanı

-Doğum belgesi

-İşsiz ise işsizlik yardımını gösteren belge

-Çalışıyorsa kazanç belgesi

-Boşanmışsa mahkeme kararı

şeklindedir. Kişi aile birleşimi ile ikamet almış ve süresinin tamamlanmasının ardından vatandaşlık için başvuruyorsa başvuru formunun bir kısmı eş tarafından doldurulacaktır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Danimarka vatandaşlık başvurusu için öncelikle başvuran kişide 8 yıl (bazı durumlarda 4 yıl) ülkede ikamet etmiş olma şartı aranmaktadır. Bu şartın tamamlanmasından sonra kişiler vatandaşlık için başvuruda bulunabilmektedir. Kişinin aile birleşimiyle aldığı ikamet izni, şayet söz konusu eşten boşanma ve yeni bir ilişki içerisinde olma durumu söz konusu ise geçersiz sayılacak ve talep edilen ikamet süresi yeniden başlatılacaktır.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk yetkilileri, ilgili iletişim bilgilerinden ulaşmanız halinde randevu verebilmektedir.

 Erasmus Vizesi

Nedir? : Öğrenci olarak eğitim almak ya da staj yapmak için Erasmus Projesi aracılığıyla Danimarka’ya seyahat edeceklerin alması zorunlu tutulan vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Kabul edinilen eğitim programı, dönemi ya da stajın süresine bağlı olarak vize geçerliliği değişecektir.

Nereye Başvurulur? : Belgelerin ibrazı ilgili vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Danimarka Erasmus vizesi başvurusu yapacak kişilerin, vize başvurusunda sunulan standart kişisel bilgi ve seyahat belgelerine ek olarak;

-Kişi mezunsa diploma

-Kaşeli ve imzalı güncel öğrenci belgesi veya transkript

-Eğitim programı sertifikası

-Eğitim masraflarının karşılanabileceğine yönünde teminat belgeleri

göstermeleri gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Erasmus Projesi kabul dönemleri üniversitelere göre değişkenlik göstermekle birlikte, kabul tarihinden sonra belgelerin temin edilmesi ve olası seyahat tarihinden 1 ay öncesinde belgelerin ibrazı önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Danimarka Erasmus vizesi için randevular, ilgili vize başvuru merkezlerince verilmektedir.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Herhangi bir Danimarka üniversitesinde eğitim almak ve bu amaçla ikamet etmek isteyenlerin alması gereken ulusal kapsamdaki uzun süreli vize kategorisidir.

Kaç günlük alınabilir? : Danimarka öğrenci vizesi başvuranın kabul aldığı eğitim programının ve dil hazırlık kursu gerekli görülüyorsa ek olarak bu kursun süresi göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Nereye Başvurulur? : Oturum iznini de kapsayan uzun süreli bir vize olan Danimarka öğrenci vizesi başvurusu için kişinin kendi ikamet adresine en yakın Konsoloslukla iletişime geçmesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Danimarka vizesi için kişisel bilgileri kapsayan standart belgeler haricinde;

-Lise diploması ve not dökümü (tercümeli ve noter onaylı)

-Üniversite kabul belgesi

-Motivasyon yazısı

-Özgeçmiş yazısı

-Eğer daha önceden üniversite eğitimi almadıysanız; noter onaylı olarak, lise diploması, 4 yıllık bölümüne girmeye hak kazandığınızı gösterir belge

-Eğer bir üniversitede eğitim görmeye başladıysanız; güncel öğrenci belgesi ve not ortalamasını gösteren transkript

-İş tecrübelerini gösterir belgeler

– Dil yeterliliğini gösteren belge (Dil yeterliliğinin sağlanamaması halinde talep edilen ve okuldan okula değişen eğitim ücretleri ödenerek kurs ya da hazırlık programına dahil olmak mümkündür.)

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuran kişinin eğitim döneminin başlangıcından 2 ay öncesinde başvuru işlemlerini başlatması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluklar ya da Büyükelçilik tarafından iletişime geçmeniz halinde uygun tarihte randevu sağlanmaktadır.

 Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Danimarka aile birleşimi vizesi, kendisi Türkiye’de yaşayıp eşi ya da çocukları Danimarka’da oturum iznine sahip olanların, aile birleşimi amacıyla alması gereken uzun süreli vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Aile ve kişiye yönelik belgelerin değerlendirilmesi durumunda en az 180 gün olmak kaydıyla farklı sürelerde aile birleşim izni verilmektedir.

Nereye başvurulur? : Kişi tarafından ikamet adresine en yakın Konsolosluk veya Büyükelçiliğe Danimarka aile birleşimi için gerekli evraklar sunulmalıdır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Danimarka aile birleşimi vizesi için kişisel bilgileri ve seyahat detaylarını gösterir belgelerin haricinde karşı taraftaki eşin kimlik bilgilerinin, maaş bordrosunun, ikamet bilgilerinin sunulması gerekmektedir. Ayrıca kişinin yeterli Danca bilgisinin olduğunu gösterir belgeleri temin etmesi, böyle bir yeterlilik belgesi yoksa gerekli sınava girmesi; boşanmış ise önceki evliliğine ve önceki evliliğinden olan çocuklarına ilişkin belgeleri çevrilmiş halde sunması gerekmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Sorun yaşanmaması adına ilgili belgelerin seyahatten önceki 3. ayda sunulması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : İlgili kurumlardan size en yakın olanına iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu almanız mümkündür.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Danimarka’da yaşamak isteyen ya da eğitim, iş gibi nedenlerden dolayı ülkede uzun süre ikamet etme mecburiyetinde olanların almakla yükümlü olduğu izin türüdür.

Kaç günlük alınabilir? : En az 90 gün süreyle verilen Danimarka oturum izni seyahatin amacına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin eğitim amacıyla gidenler için okulun eğitim programı için öngördüğü süre ya da yatırım yapmak isteyenlerin yatırımın büyüklüğüne bağlı olarak talep ettiği süre göz önünde bulundurulur.

Nereye Başvurulur? : Danimarka oturum izni başvurusu için Konsolosluklar ya da Büyükelçilik hizmet vermektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Standart olarak seyahat bilgilerini ve kişisel bilgilerini gösterir belgeleri sunan kişinin, oturum için ek olarak, seyahatinin amacına uygun belgeleri sunması gerekmektedir. Örneğin; eğitim amaçlı gidenlerin üniversiteden aldığı kabul belgesi, dil yeterlilik belgesi, ikamet edeceği adres ve gider kaynaklarını gösteren belgeler vb.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Tahmini gidiş seyahatinden 3 ay öncesinde işlemlerin başlatılması gerekmektedir.

Randevu nasıl alınır? : Danimarka Konsolosluklarına veya Büyükelçiliğine iletişim bilgilerinden ulaşarak randevu almanız sağlanır.

Danimarka Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Danimarka vize reddi almanızın altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bu nedenlerin en genel olanları, kişinin ülkeye geri dönüşünü ispatlayamaması, belgelerin eksik ya da yanlış ibrazı, bölgeye giriş yasağı ya da güvenlik açısından tehdit oluşturuyor olmaktır.

İtiraz Hakkı

Başvuranın vize reddi sonrasında belgelerini tamamlayarak yeniden başvuruda bulunma ya da redde itiraz etme hakkı vardır.

İtiraz Şekli

Kişi vize başvurusunun ret ile sonuçlanmasını takip eden ilk 1 ay içerisinde, pasaportunu teslim aldıktan sonra itiraz dilekçesi yazabilir. Bu dilekçe şahsi olarak yazılmalı, ıslak imza içermeli, faks ya da mail olarak gönderilmelidir.

Ücret İadesi var mı?

Vize reddi halinde, başvuru için ödenen harç geri iade edilmez.

Danimarka Vize Ücretleri

Danimarka vize başvuru ücreti haricinde, vizenin alınması için yetkili merkeze ve belgelerin postalanması için kargo şirketine de ödeme yapılması gerekmektedir. Bu ücretlendirmeler dönemsel olarak değiştiği gibi kur farkından dolayı da değişkenlik göstermektedir. Türk Lirası şeklinde ödenen bu ücretin tam karşılığını öğrenmek adına başvuru belgelerini alacak olan kurumla iletişime geçilmesi önerilir.

Konsolosluklar

Danimarka’nın, İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği haricinde gerekli hizmetleri sağlayan diğer temsilcilikleri şu şekildedir:

İzmir Fahri Konsolosluğu

Alanya Fahri Konsolosluğu

Antalya Fahri Konsolosluğu

Mersin Fahri Konsolosluğu

Marmaris Fahri Konsolosluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu