Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan resmi para birimi, Bulgar Levasıdır. Bulgar Levası, Bulgaristan para birimi içerisinde güncel olarak geçerlidir. Bulgar levası farklı alanlarda kısaltması ile birlikte kullanılır.

Bulgaristan Resmi Para Birimi Nedir?

Bulgar Levası kısaltması şekli ile Bulgaristan ülkesinde kullanılan Bulgar para birimleri alt limit ya da üst limit olarak değişkenlik gözetir. Bulgaristan’da en küçük Bulgar Levası, stotinka olarak kullanılmaktadır. Yalnızca Bulgaristan’da geçerli olan alt limit bir paradır. Türkiye’de bakıldığı zaman bu bozuk para şeklinde ifade edilir. Bulgaristan’daki bozuk parası stotinka.

Bulgaristan Resmi Para Birimi Dönüştürme

Güncel bir hesaplama yapıldığı zaman bir Bulgar levhasının Türk lirasına göre karşılığı 5.25 Türk lirasıdır. 1 Bulgar Levası Amerikan dolar üzerinden eşleştirildiği takdirde ise 0.59 Amerikan dolarına tekabul eder. 1 Bulgar Levası, en küçük Bulgar Levası olan alt para birimi stotinka üzerinden denkleştirilir. Bulgar Levası para birimini kullanan tek ülke Bulgaristan’dır. Yalnızca Bulgaristan sınırları içerisinde geçerlidir. Herhangi bir ülkede geçerli değildir. Türk vatandaşları Bulgaristan’a bir seyahat gerçekleştireceği sırada Bulgar levasını kullanmalıdır. En küçük para satın kadar bozuk madeni paralar 12, 5, 10, 20, 50 stotinkadır. Leva üzerinden bozuk madeni paradır. Kağıt banknotlar 1, 2, 5, 10, 20, 50 ve 100 Levadır. Bulgaristan para birimlerinin geçmiş dönemlere göre müzesi, Merkez Bankası olan Bulgaristan National Bank bünyesinde yer alır.

Bulgaristan Para Birimi Euro

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne giren bir ülkedir. Avrupa Birliği ülkelerine giren ülkeler içerisinde Bulgaristan Euro kullanmayan ülkelerdendir. Para birliğine girileceği tarihi açıklansa da henüz Bulgaristan’da Euro kullanılmaz. Bulgaristan Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda 1 Ocak 2024 yılında Euro’ya geçeceği söyleniyor. Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen halen Euro kullanmamaktadır. Bu durum ülkenin ekonomik standartlarının Avrupa Birliği ülkelerine eşdeğer olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bu yüzden ülkede halk geçimini sağlayabilmek için halen Bulgaristan levasını kullanır. 1 Ocak  2024 yılından itibaren Bulgaristan diğer Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi Euro’ya geçecektir.

 

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp