Bulgaristan Nüfusu 2022

Bulgaristan resmi bilinen ismiyle Bulgaristan Cumhuriyeti’dir. Balkanlarda yer alır. Avrupa Birliği üyeleri içerisinde tam üye bir ülkedir. Bulgaristan’ın batısında Sırbistan, tam kuzeyinde Makedonya, doğusunda Karadeniz ve kuzeyinde Romanya bulunduğu gibi güneyde Yunanistan, güneydoğusunda ise Türkiye vardır. Avrupa’nın en büyük ülkeleri içerisinde 16. Sıradadır. 110.994 kilometrelik yüzölçümü ile Bulgaristan nüfusu 6.927.000 kişidir.

Bulgaristan Nüfusu Kaç 2022?

Bulgaristan İstatistik Kurumunun yaptığı son güncellemelere göre Bulgaristan nüfusu 6.905.483 kişi olarak hesaplanmıştır. Bulgaristan nüfusunda bir azalma olduğu görülmektedir. Bulgaristan nüfusu geçmiş yıllara göre 35.000 kişi kaybetmiştir. Bu durum Bulgaristan’daki ekonomik seviyenin geçimi sağlamamasından kaynaklanır. Aynı zamanda ülke gençleri belirli bir yaştan sonra farklı ülkelere göç edebilir. Eğitim-iş, evlilik ya da farklı etmenlerden dolayı göçün gerçekleşmesi Bulgaristan nüfusunun geçmiş dönemlere göre artış yüzdesini düşürmüştür. Bu da diğer ülkelerde artış yüzdesi yükselişe geçerken, Bulgaristan’da düşüşe geçmesine neden olmuştur.

Bulgaristan Nüfusu Ne Kadar 2020?

Ulusal istatistik enstitüsünün açıkladığı verilere göre Bulgaristan nüfusu 2020 itibari ile 3.349.715 erkek, 3.566.833 kişi kadındır. Ülke nüfusu 2020 yılında %51,6 oranında kadın nüfusa sahiptir. %48,4 oranında da erkek nüfusu mevcuttur. Toplamda Bulgaristan nüfusu 2020 yılında 6.916.548 kişi olarak hesaplanmıştır. Günümüzdeki güncel hesaplamaya göre 35000 kişinin azaldığı görülür. Ölüm oranlarının artıp, doğurganlığın azalması Bulgaristan nüfusunun ciddi oranda gerilemeye gittiğinin bir göstergesidir

Bulgaristan Nüfusu Neden Azalıyor?

Bulgaristan nüfusunun en yüksek nüfusu yaşadığı dönemler 1990’lı yıllardır. 1990’lı yıllara kadar Bulgaristan nüfusunun artış yüzdesi yükselişte idi. Fakat 90’lı yıllardan günümüze kadar bakıldığı zaman bu oranın düşüşe geçtiği görülüyor. 1990’lardan beri nüfusunun beşte biri kaybedilmiştir. Bu durumun en temel etmenlerden birisi ülke gençlerinin çalışma amacı ile farklı ülkelere göç etmesinden dolayı kaynaklanıyor. Ülke ekonomisi normal geçim standartlarındadır. Fakat geniş aileler için yeterli seviyede değildir. Bu yüzden gençler ve ebeveynler çalışma amaçlı olarak farklı ülkelere göç ediyor. Bu da ülke nüfusuna düşüşe geçmesin en temel sebepleri içerisindedir. Bulgaristan nüfusu çoğunluk olarak kadınlardan oluşmaktadır. Bulgaristan nüfusu yaş ortalaması 40 ve 50 civarındadır.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp