Bulgaristan Haritası

Bulgaristan, Bulgaristan Cumhuriyeti olarak resmi ismi ile bilinmektedir. Balkanlarda yer alan bir ülkedir. Bulgaristan haritası detaylı olarak incelendiği takdirde dağlık bir coğrafyaya sahip olduğu görülebilir. Bu yüzden ülke içerisinde dağ sporları sıklıkla yapılır. Dağ ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir ve ödüllü etkinlikler yer alır.

Bulgaristan Haritası Detaylı

Bulgaristan’ın kuzeyinde Tuna platosu mevcuttur. Güneyinde ise Trakya platosu bulunur. Kabaca 2 coğrafi bölgeye ayıran bir ülkedir. Dağlık bir coğrafyaya sahip olması ile beraber Güney Bulgaristan’dan da sıradağları görülür. Rodos sıradağları Bulgaristan’ın bilinen en önemli dağlarıdır. Ve ülke için konumu da kültürel açıdan önemlidir.

Bulgaristan Haritası Dağlar

Ülkenin dağlık bir coğrafyaya sahip olmasından dolayı Balkanlar’ın en yüksek zirvesi, Musala Dağı da burada bulunur. Musala dağı yaklaşık olarak 2925 metre rakıma sahiptir. Ülkenin en önemli ırmağı Tuna nehri, Bulgaristan haritası içerisinde fiziki haritada görülebilir. Bulgaristan sınırının çok büyük bir kısmı Tuna Nehri ile beraber oluşturulur. Bulgaristan sınırları içerisinde doğup Ege Denizi’ne dökülen birçok ırmak mevcuttur. Bunlar içerisinde Meriç Irmağı yer alır. Ege Denizi’ne dökülen Meriç ırmağı Sofya yakınlarının güneybatısında doğru ilerler.

Bulgaristan İller Haritası

Bulgaristan iller haritasına bakıldığı zaman başkent Sofya, Karadeniz’den uzaktadır. Başkent Sofya çevresinde Pernik, Köstendil, Pazarcık, Filibe ve Lofça yer alır. Bulgaristan en büyük nüfusa sahip şehri, Sofya. Sofya aynı zamanda başkenttir. Büyükşehirleri içerisinde bulunur. Ardından Filipe ve Varna gelmektedir. İkinci en büyük şehri Filipe, 338.153 nüfusa sahiptir.

Bulgaristan Haritaları Nelerdir?

Bulgaristan haritaları belirli haritalar üzerinden değil birçok başlığa ayrılmaktadır. Nüfus dağılımının görülebileceği harikalar, ekonominin görülebileceği haritalar, iller haritası, coğrafya haritası, fiziki harita ve siyasi harita olmak üzere birçok harita bulunur. Bulgaristan dağlık bir alan olmasından dolayı haritaları incelendiği zaman koyu alanlar görülebilir. Koyu alanlar çoğunlukla denize yakın yerlerde olsa da orta bölmelerde de mevcuttur, bu yüzden ülkede dağ ile ilgili birçok spor yaşanır. Dağcılıkla ilgilenen kişiler milli alanda da başarılar elde etmiştir.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp