Bulgaristan Asgari Ücret 2022

Bulgaristan, Doğu Avrupa’da bulunur. Ekonomik anlamda da oldukça gelişmiş bir ülkedir. İstihdamı ile ülkesinde bulunan vatandaşlara farklı imkanlar da sunmaktadır. Bulgaristan’da çalışmak ya da yaşamak isteyenler için Bulgaristan asgari ücreti ve Bulgaristan yaşam konuları önemli bir detaydır.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Türk vatandaşları Bulgaristan’da gerek iş, gerekse turistik amaçlı olarak farklı ziyaretlerde bulunabilir. Bulgaristan’da birçok Türk vatandaşı yaşar. Bulgaristan asgari ücret miktarı komşu ülkelere bakıldığı zaman ekonomiktir. Gelişmişlik bakımından da ele alınırsa yüksek bir fiyattır. Bulgaristan devleti asgari ücret miktarını belirlerken vatandaşların rahat bir şekilde hayatlarına devam edebilmelerini, en temel etmen olarak amaçlamıştır.

2022 Bulgaristan Asgari Ücreti

Bulgaristan asgari ücreti Türkiye ile kıyaslandığı zaman Türkiye’deki asgari ücretten bir tık yukarıdadır. Bulgaristan’da geçim sağlayabilmek için ortalama bir maaştır. 2022 Bulgaristan asgari ücreti, 650 Bulgar Levası olarak belirlenmiştir. Geçmiş dönemlere göre yüzde on zam gelmiştir. 2022 yılı itibariyle yeni kararlar çerçevesinde farklı meslek gruplarına göre asgari ücret değişkenlik gözetir. Emekli maaş 250 Leva’dır.

  • Memurlar için %10
  • Öğretmenler için %17,5
  • Sosyal hizmetlerde çalışan kişiler için ise çalışma ücreti %15 zam uygulamasına tabi tutulmuştur.

Bulgaristan’da Asgari Ücret İle Geçinmek

Bulgaristan’daki askeri maaş 600 levhadır. Bu ilk bakışta kulağı düşük bir miktar olarak gelebilir. Fakat Bulgaristan levasının değeri Bulgaristan’daki yaşam standartları göz önünde bulundurulursa, tamamen ekonomik yapıya tabi tutulmuştur. Bulgaristan’da asgari ücretle geçinmek isteyen kişiler normal standartlarda yaşamına devam edebilir.

Bulgaristan Asgari Ücret Yaşam Maliyetleri

Bulgaristan asgari ücreti, 650 Bulgar Levasıdır. Asgari ücret Bulgaristan Devleti tarafından belirlenirken ülkenin genel durumu göz önünde bulundurmuş. gelişigüzel bir düzenleme değildir. Bulgaristan’da ticaret, tarım, balıkçılık gibi farklı gelir kaynakları yer alır. Bu alanlarda çalışan kişiler için asgari ücret ödenmektedir. Coğrafi konumu sayesinde birçok ülkeye balık ihracatı yaparak Bulgaristan büyük gelir kaynağı elde eder. Asgari ücretle ortalama bir yaşam standarttı sağlandığı gibi yeterli düzeydedir.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp