Belçika Bayrağı

Genellikle 2:3 boyutunda kullanılan Belçika bayrağı asıl boyutu 13: 15 şeklindedir, bayrak boylamasına olacak şekilde sol kısmı siyah, ortası sarı ve sağ kısmı kırmızı olmak üzere 3 eşit parça renkten oluşmaktadır.

23 Ocak 1831 yılında resmi olarak kabul edilen bayrak, 1830 yılında ilk kez hazırlandı. 3 şeritli renkten oluşan bayrağın Hollanda Krallığı’na karşı Brüksel’deki Opera evinde direnişi başlatan Belçikalılar tarafından tasarımı gerçekleştirildi.

Belçika Bayrağı Görselleri

Belçika bayrağı üzerinde bulunan renkler içerisinde yer alan kırmızı Lüksemburg şehrinin kırmızı aslanını ifade ederken sarı renk Bhavna şehrinin sarı aslanını, siyah renk ise Flamber şehrinin siyah aslanını ifade etmektedir. Belçika bayrağı resmi dışında ülkede aynı zamanda Belçika kralının resmi arması da kullanılmaktadır.

Armada 2 Belçika aslanı bulunurken taç monarşiyi simgeler. Armanın altında bulunan Fransızca yazıda birlik güç yapar ifadesi kullanılır, üzerinde bulunan küçük bayraklar ise Belçika’nın Namur, Lüksemburg, Anvers, Doğu Flandre, Hainaut,Limburg, Batı Flandre, Liège ve Flaman Brabant olmak üzere 9 eyaletini temsil eder.

Belçika Bayrağı Anlamı

Bayrak ilk olarak 1792 yılında Belçika’da kullanılmaya başlandı. Üzerindeki renklerin dizilimi ilk yıllarda yatayken 1831 yılında Fransız bayrağından esinlenerek dikey hale getirildi.

Belçika bayrağı Brüksel direnişi tarafından tasarlandı, tasarımında ülke tarihinden alıntılar yer alırken Fransız egemenliği altında uzun yıllar kalmış olan Belçika’da egemenliğin simgesi olarak kullanılmaya başlandı.

Anlamına ve tarihçesine bakıldığında Belçika için bayrak oldukça büyük bir değere sahiptir ve koruma altına alınmış durumdadır.

Belçika Bayrağı Özellikleri

Belçika bayrağı hakkında bilgi gösteriyor ki ülkenin değerleri dikkate alındığında tasarlanan bayrağın tarihçesi oldukça eski yıllara dayanır. Fransız egemenliği ve Almanya işgalinin ardından İngilizler tarafından kurtarılan ve özgür yaşama haklarını elde eden Belçika için bayrak birçok farklı şeyi sembol eden farklı bir yansıma olarak değerlendirilir.

Belçika bayrağı vektörel görüntüsü halka açıktır, bayrağın vektör çizimleri, vektörel grafik ve stok vektörleri indirilerek milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır.

Belçika bayrağı boyama yapılırken dikey olarak kullanılan renklerin bir anlamı olduğu bilinmelidir. Bayrak üzerindeki sarı Brabant Aslanın rengi, siyah kalkanını, kırmızı ise dilini temsil eder.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp