Belçika Asgari Ücret 2022

Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında yer alan ve yaşam kalitesi açısından ilk sırada bulunan Belçika her yıl binlerce göçmen tarafından tercih edilmekte. Türkiye’nin de öncelikli ülkeleri arasında yer alan Belçika asgari ücret konusunda da oldukça yüksek asgari ücret ödeyen ülkeler sıralamasında üst sıralarda yerini koruyor. Ülkede çalışanlara aylık olarak 1,625 Euro ödeme yapılıyor.

Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar 2020

Eurostat tarafından paylaşılan verilere göre Belçika’da asgari ücret 2020 yılında 1593 Euro idi, Belçika Krallığı tarafından belirlenen asgari ücret 2020 yılında değiştirilmedi ve 2019 yılı asgari ücreti ile aynı kaldı.

Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar 2022

Belçika’da 2022 yılı itibariyle ülkede uygulanan asgari ücret oranı 1,625 Euro olarak artış gösterdi. Meslek gruplarına ve çalışma saatlerine göre Belçika asgari ücret oranı farklılık göstermektedir. Aynı zamanda işçinin eğitim durum, cinsiyeti ve deneyim süresi de maaş farklarında önemli faktör olarak öne çıkmaktadır.

Ülkede en yüksek maaş petrokimya Endüstrisi ve üst düzey yöneticileri kapsayan sektörlerde görülmektedir, ortalama maaşın 3450 Euro olduğu Belçika asgari ücret oranında en düşük maaş alan sektör konaklama ve yemek hizmetleridir.

Belçika Asgari Ücret Çalışma Oranı

Yüzde 0,4 oranı ile Avrupa ülkeleri arasında Belçika asgari ücret alan kişi sayısı en az olan 11. ülkedir. 33 Avrupa ülkesi arasında asgari ücret sıralamasında Belçika 7. sırada yer alır.

Ülkede yüksek lisans derecesinde eğitim almış olanlar ortalama bir çalışana göre çok daha fazla maaş alır.  Maaş artışında eğitimin öneminin yanı sıra aynı zamanda cinsiyette öne çıkar erkek çalışanların kadın çalışanlara göre ortalama aylıkları çok daha yüksektir.

Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar

Uluslararası Para Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre Belçika 2020 yılında kişi başına satın alma gücü paritesine göre 18. sırada yer aldı. Türkiye’den çok daha yüksek alım gücüne sahip olan Belçika’da 2022 yılı itibariyle farklı asgari ücret ödeme sistemleri uygulanmaya başlandı.

Alt limit 1593 Euro olurken 19 yaşını dolduran ve 6 ay çalışanlar için Belçika asgari ücret net tutarı 1636 Euro, 20 yaşını dolduran ve en az 12 ay çalışanlar 1654 Euro şeklinde aylık alıyor.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp