Amerika Vize İşlemleri

Amerika Vizesi

Turistik Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika’ya olan turistik ve kültürel gezileri için TC vatandaşlarının alması gerekli olan vizedir.

 Kaç günlük alınabilir? : Amerika turistik vize sahibi olanlar yalnızca gezilerini değil kısa görüşmelerini, tıbbi destek alımını, arkadaş ya da akraba ziyaretini de bu kısa dönem vizesi ile sağlayabilir. Yetkililerin seyahat amacına göre 6 ay kısa süreli vize vermesi ya da düzenli giriş çıkışlar için 10 senelik (süre içinde her seferinde en fazla 5 ay 29 gün kalma hakkıyla) vize vermesi mümkündür.

Nereye başvurulur? : Amerika Konsolosluğu, Amerika turistik vize başvurusu için iletişim kurmanız gereken yetkili kurumdur. Ancak kişilerin öncesinde vize başvuru formunu doldurup sonrasında randevu alması gerekmektedir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Amerika vizesi için gerekli evraklar;

 • DS-160 Başvuru Formu
 • Pasaport( En fazla 10 sene içerisinde çıkarılmış, seyahat bitişinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği devam eden, 2 adet boş sayfası bulunan, hasarsız)
 • Biometrik Fotoğraf (5×5 cm boyutlarında, 2 adet, en geç 6 ay içerisinde çekilen, beyaz fonlu ve daha önce kabul edilen başka bir vize başvurunda kullanılmamış)
 • Kimliğin her iki yüzünün fotokopisi
 • Noter tasdikli muvafakatname
 • Son üç yıl içinde alınan vizelerin(Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) birer fotokopisi
 • Adres ve evli kadınlar için bekârlık soyad bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Finansal Durumu Gösterir Belgeler (Kaşeli ve imzalı olmak üzere son 4 aya dair maaş bordroları, aktif banka hesabının 3 aylık hesap özetleri, varsa araç ruhsat, ev tapusu, kredi kartı ekstresi gibi ek gelir belgeleri)
 • Çalışılan kuruma, işverene ya da öğrencilik durumuna dair çalışmayı gösterir belgeler, kişi emekli ise emeklilik kartı
 • Bağlı bulunulan kuruma ait belgeler ( Vergi levhası, faaliyet belgesi, şirket imza sirküleri, şirketin ticaret sicil gazetesi, Kişinin çalıştığını gösterir belgeler)
 • Geçerliliği seyahatin gerçekleşeceği tarihten bir gün önce başlayıp bitiş tarihinden bir gün sonra da tamamlanan, uluslar arası bir seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Seyahat amacını destekleyen bilgi belgeleri (Vize başvurusundan önce satın almamış olsanız dahi, kalacağınız yere ve ulaşıma dair rezervasyon bilgileri )

şeklinde listelenmektedir. Yetkililerin sizden görüşme ya da ek belge temin etme talebinde bulunmaya hakkı olduğu unutulmamalıdır.

Biometrik veri gerekli midir? : Amerika vize başvurusu esnasında tıpkı tüm diğer vize işlemlerinde olduğu gibi biometrik veri kaydı yani parmak izi alınması işlemi uygulanır.

Ne zaman başvurmak gerekmektedir? : Amerika vize başvurusu için sizden seyahat gününüzden en fazla 3 ay, en az 5-6 hafta öncesinde başvuru yapmanız istenir. Başvurunuz için gerekli olan mülakatınız, yetkililere ulaşmanızdan yaklaşık 3-4 hafta sonrasına verilebilir.

Ne kadar sürede çıkar? : Amerika vizesi başvuru sürecinin sonucu Konsolosluk yetkililerine ulaşmanızdan sonraki 3 gün içerisinde size iletilir.

Randevu nasıl alınır? : İnternet üzerinden randevu almanız mümkün olmakta ancak internete erişimi olmayanların hafta içi sabah 7 ve akşam 7 arası, Vize Bilgi Servisi’ni arayarak randevu alması mümkündür.

Ticari Vize İşlemleri

Nedir? :  Amerika ticari vizesi, kısa süreli olarak iş ve çalışma amacıyla ülkeye seyahat etmesi gerekenlerden istenen izindir. Bu izni alanlar, kısa süreli vize kapsamında tıbbi destek alabilir, turistik gezide bulunabilir, kısa dönem eğitim alabilir. Ancak ticari işlem için seyahatin amacına uygun belgeler sunulması gerekmektedir.

Kaç günlük alınabilir? : Amerika ticari vizesi başvurusu onaylananlar için vize geçerliliği 10 seneliktir. Ancak bu, Amerika’da 10 sene kalma hakkı tanımaz, yalnızca ülkeye girişte memurların izin verdiği sürede kalınabilir ve bu süre maksimum 6 aydır.

Nereye başvurulur? : Amerika Konsolosluğu ile görüşme yapabilmek için alacağınız randevuyu internet ortamında alabilmeniz mümkündür. Konsolosluk/Büyükelçilik vize başvurularını kabul için tek yetkili kurumlardır.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Amerika ticari vize başvuruları için en önemli evraklardan biri davetiyedir. Standart verilerin haricinde kişinin karşı taraftaki firmadan davetiye mektubunu sunması gerekir. Davetiye içerisinde davet edilen kişinin kişisel bilgileri, unvanı, davet amacı, davet eden firmanın detayları yer almalıdır.

Gerekli evraklar nelerdir? : Amerika vizesi için kişisel bilgileri gösterir belgelerin haricinde;

 • Başvuru yapanın firmadaki unvanı ve görevi
 • Türkiye´deki işveren firmanın yazısının aslı
 • Faaliyet belgesinin aslı
 • Talep edilen vize süresi
 • Seyahatin amacı kapsamındaki fuar ya da organizasyon
 • Amerika’daki giderlerin ilgili firma tarafından karşılanacağına dair teminat belgesi
 • SGK Giriş ve Hizmet Dökümü belgesi

Başvuran firma sahibi ise;

 • Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (en fazla 6 ay içerisinde çıkarılmış)
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Vergi Levhası

Başvuran fuarda stant kuracaksa;

 • Fuar Katılımcı Kartı

Ne zaman başvurmak gerekir? : Vize başvurusu mülakatınızdan sonraki 3 gün içerisinde açıklanmakta ancak mülakat randevusu yoğunluğa ya da tatil dönemine bağlı olarak talebinizden 6 hafta sonrasına verilebilmektedir. Kişiler başvuru tarihleri gibi seyahat tarihlerini de bu bilgiler ışığında düzenleyebilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak ve online sistemde iş amaçlı vize kategorisi için başvuru yapacağınızı belirtmek için öncellikle kişisel hesap oluşturmanız gerekmektedir. Kişisel bilgiler detaylı ve doğru şekilde yazıldıktan sonra pasaportun verileceği PTT şubesi seçilir ve hesap açıldıktan sonra mülakat randevusu oluşturulur.

Aile ve Arkadaş Ziyareti Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika aile ziyareti vizesi ile Amerika’da bulunan aile bireyleri, arkadaşlar gibi yakınlarını ziyaret edeceklere ülkeye seyahat hakkı tanınmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Onay almanız halinde 10 senelik verilen bu vize ile, 10 sene boyunca dilediğiniz zaman seyahat hakkı tanınır. Ancak seyahatinizde sınır memurunun izin verdiği kadar kalabilirsiniz ve bu sürenin maksimum 6 ay olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Nereye Başvurulur? : Amerika vize başvurusu için gerekli belgeler temin edildikten sonra sistem üzerinden randevu alarak belgeleri Konsolosluğa iletmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kısa süreli vize başvurusu esnasında sunduğunuz verilerin haricinde, Amerika’daki yakınınızdan gelen daveti de sunmanız oldukça önemlidir.

Davetiye nasıl olmalıdır? : Davetiye mektubunun kişiler arası yakınlığı, sponsor kaynağı, ikamet edilecek adresi, Amerika’daki kişinin kişisel verilerini içermelidir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Mülakat gününüzden sonra 3 iş günü içinde başvurunuz sonuçlanmakta, mülakat için verilen tarih ise sisteme girişinizden 1 ay sonrasına verilebilir. Bu çerçevede seyahatinizi planlamanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için Amerika Konsolosluğu resmi sitesine giriş yapabilirsiniz.

Transit Vize İşlemleri

Nedir? : Amerika transit vize uygulaması, Amerika’da aktarma uçuşu yaparak üçüncü bir ülkeye seyahat gerçekleştirecek kişilerin alması gerekli izindir. Bu vize için C kategorisinde yer aldığı belirtilebilir.

Kaç günlük alınabilir? : Bu vize ile yalnızca aktarma uçuşu amacıyla ülkede bulunma süresi tanınır.

Nereye Başvurulur? : Diğer vize türlerinde olduğu gibi bu vizede de başvuru için Konsolosluk ya da Büyükelçilik ile iletişime geçilmelidir. Ancak belge toplanması için aracı kurumlardan destek alınabilmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Amerika vize başvurusu için kimlik bilgilerinizin, maddi kaynaklarınızın ve diğer ülkeye olan vizenizin haricinde aktarma uçuşunun biletini ya da rezervasyonunu da göstermeniz gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvuru için belgelerinizi teslim etmenizin sonrasında 3 iş günü içerisinde vize talebiniz sonuçlanır. Aksama yaşamamak için randevu sisteminde en geç 1 ay öncesinde yer almanız önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk sitesi üzerinden online olarak mülakat randevusu alınabilir ya da aracı kurumla iletişime geçerek sizin için bir randevu tarihi oluşturmaları talep edilebilir.

 Vatandaşlık İşlemleri

Nedir? : Nüfus çeşitliliği artırmak adına Amerika Hükümeti tarafından Green Card verilmekte, bu kartı alacaklar çekiliş ile belirlenmekte ve 5 sene boyunca kart ile ülkede ikamet eden, eğitim alan ya da çalışan kişiler sonrasında Amerika vatandaşlığı başvurusu yapma hakkı kazanmaktadır.

Kaç günlük alınabilir? : Green Card sahiplerinin ve ülke vatandaşlarının Amerika içinde bulunma konusunda bir süre sınırlaması yoktur.

Nereye Başvurulur? : Amerika temsilciliklerinden kendi bölgenizde yer alan bir tanesine başvuru yapmanız gerekir. Ancak sonuçlar ABD Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Bürosu tarafından ve online olarak açıklanır.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Amerika vizesi için sunulan belgelerin haricinde ek olarak Green Card başvurusunu destekler nitelikteki belgeleri sunmanız gerekir. Yeşil kart başvurusu yapmak için çalışma, yatırım, nişanlılık ve akrabalık yollarından herhangi birine dair belgeler sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Amerika vatandaşlığı için öncesinde 5 sene yeşil kart ile ülkede yaşamanız gerekir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluğu ya da Büyükelçilik yetkililerine ulaşmak amacıyla online başvuru sisteminde hesap açmanız gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi

Nedir? : Üniversite eğitimi, kurs almak vb. amaçlarla alınan F1 ya da M1 kategorisinde yer alan vizedir.

Kaç günlük alınabilir? : Amerika öğrenci vizesi kabul aldığınız eğitim ya da kursun süresini kapsayacak şekilde oluşturulur.

Nereye Başvurulur? : Vize başvuruları için Konsolosluk ve Büyükelçilik yetkilileri yetkili olmakla birlikte, belge düzenleme konusunda sorun yaşayanlar öncelikle danışma acentesine başvurabilir.

Gerekli evraklar nelerdir? : Amerika vizesi için kişisel bilgileri gösteren evrakların haricinde

 • DS 160 Formu
 • I-20 Formu
 • I-539 Formu
 • SEVIS I-901 ödeme dekontu
 • Transkript ve diplomalar
 • TOEFL, SAT, GRE, GMAT ve benzeri kurumlardan alınan dil yeterlilik puanlarını gösteren belge

gibi, başvurulacak olan vize kategorisine uygun şekilde ek belgeleri doldurması gerekir.

sunulmalıdır.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Diğer vize türlerinde olduğu gibi en az 1 ay önceden randevu alınması önerilir.

Randevu nasıl alınır? : Konsolosluk ve Büyükelçiliğe online sistem üzerinden randevu alarak ulaşabilir ya da aracı kurumlara başvurarak randevu için yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Aile Birleşimi Vizesi

Nedir? : Aile üyeleri Amerika’da bulunan kişilerin bir arada yaşama amacıyla alması gerekli Amerika’ya seyahat iznidir. Bu çerçevede en çok merak edilen vize türlerinden biri olan K1 ile, Amerika’da bulunan nişanlı ziyaret edilebilir ve nişanlı kişiler evlenebilirler.

Kaç günlük alınabilir? : Nişanlı vizesi 90 güne kadar geçerli olmakta, sonrasında evlenmedilerse kişilerin nişanlı olduğu bilgisi de düşmektedir.

Nereye başvurulur? : Konsolosluk ya da Büyükelçiliğe belgeleri temin etme konusunda direkt online başvuru randevusu alma ya da aracı kuruma danışma yollarından birini seçebilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Aile üyelerinin tamamına ait kişisel bilgilerin, sabıka kayıtlarının ve maddi kaynakların haricinde, nişanlı vizesi alacakların;

 • DS-160 Formu
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Varsa daha önceki evliliklere dair boşanma ya da vefat belgesi
 • İlişkiye dair yazışma, mesajlaşma, fotoğraf vb.kanıtlar
 • Sağlık raporları

belgeleri ve bunların tamamının onaylı tercümeleri sunması gerekir.

Ne zaman başvurmak gerekir? : Başvurunuzu mülakat tarihinizden sonra 3 iş günü içerisinde sonucu öğreneceğiniz bilgisi doğrultusunda yapabilirsiniz.

Randevu nasıl alınır? : Kişilerin kendi bölgesindeki Amerika temsilciliğine belge ibrazı için online sistemden randevu almak ya  da Konsolosluğu iş günlerinde aramak şeklinde iki seçeneği mevcuttur.

 Oturum ve Çalışma İzni

Nedir? : Şirket içi şube değişikliği, olağan dışı yetenekler, sporcular, sanatçılar, din yetkilileri gibi örneklendirilebilecek kategorilerden herhangi biri kapsamında ülkede çalışmak için alınabilen vizedir. Süresiz olarak ülkede yaşamak ve çalışmak isteyenler için E1 ve E2 vize türleri gerekli olurken, kısa süreli çalışmalar için H-1B vizesi gerekli tutulur.

Kaç günlük alınabilir? : Süresiz çalışma vizesi ile kalıcı bir çalışma hakkı elde edilir, ancak bu vize için iki ülke şirketleri arasında karşılıklı anlaşma yapılması gerekmektedir. Bir diğer vize olan H-1B ise 3 seneye kadar alınabilir. Sanatçı, din adamı, sporcu gibi farklı unvanlar ile çalışma izni alanların, aldığı vize kategorisine göre vize geçerliliği değişmektedir.

Nereye Başvurulur? : Amerika yetkili kurumlarından kendi bölgenizde bulunanına ilgili belgeleri teslim etmeniz gerekir.

Gerekli Evraklar Nelerdir? : Kişinin diğer vizelerde istenen kişisel bilgilerinin, sabıka ve maddi kaynak kayıtlarının haricinde;

 • DS 160 Formu
 • I-129 Formu (Vize başvurusu yapanın ABD’deki işvereni tarafından doldurulması gerekmektedir)

sunması gerekmektedir.

 Ne zaman başvurmak gerekir? : H-1B vizesi almak isteyenler için 1 Nisan itibariyle başlayan 5 iş günü süre tanınır.  Vize geçerliliği ise 1 Ekim itibariyle başlamaktadır. Diğer kategoriler için geçerlilik süre ve başlangıcı da değişiklik gösterecektir.

Randevu nasıl alınır? : Randevu almak için aracı kurumlardan destek almanız mümkündür.

Amerika Vize Reddi

Nedenleri Nedir?

Amerika vize reddi ile sonuçlanan başvuruların, farklı nedenleri olabilir.  Sunulan belgelerin istenen formatta olmaması en yaygın nedenler  arasında yer alırken kişinin güvenlik tehdidi oluşturması, yasal olmayan göçmenlik şüphesi yaratması, maddi kaynaklarının yetersizliği, ülkeye giriş çıkışın kısıtlandırılması gibi nedenler de yaygındır.

İtiraz Hakkı

Amerika vize reddi halinde belgelerinizi düzenleyerek itiraz dilekçesi oluşturma hakkınız vardır.

 İtiraz Şekli

Belgelerinizi doğru şekilde düzenledikten sonra tekrar değerlendirilmeye tabi tutulmak için talebinizi açıklayan bir dilekçe oluşturmalı ve bu dilekçeyi başvuru yaptığınız kurumun yetkililerine iletmelisiniz.

Ücret İadesi var mı?

Başvuru reddi alanlar ne yazık ki ücret iadesi alamamaktadır.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika vize başvuru ücreti kapsamında, vize ücretini ve kargo bedelini ödemeniz gerekmekte, ayrıca, destek için aracı kuruma başvurmanız halinde ek olarak bu kuruma ödeme yapmanız gerekmektedir. Güncel olarak değişen ve vize kategorisine bağlı olarak artıp azalabilen bu ücretleri öğrenmek adına başvuru esnasında Konsolosluk yetkili sitesi üzerinden sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Konsolosluklar

 • Ankara Büyükelçiliği
 • İstanbul Başkonsolosluğu
 • İzmir Fahri Konsolosluğu

Amerika Birleşik Devletleri’nin ülkemizdeki ilgili hizmetleri sağlayan temsilcilikleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu