Almanya Nüfusu 2022

Almanya 9 yıl aradan sonra ilk kez nüfusunda düşüş yaşıyor, düşüşün en önemli nedeni ölümlerin artması ve göçün azalması olarak değerlendiriliyor. Almanya nüfusu 2011 yılından bu yana ilk kez gerileme kaydetti Federal İstatistik Dairesinin paylaştığı verilere göre ülkenin nüfusu 2020 yıl sonu itibari ile 12 bin kişi gerileyerek 83.2 milyon oldu.

2011-2019 yılları arasında düzenli şekilde artış yaşanan nüfus 80,3 milyondan 83,2 milyona yükselmişti. 1972 yılından bu yana doğum oranına göre ölüm sayısı yüksek olmasına rağmen ülkedeki göç nüfusun artış göstermesine destek oluyordu.

Almanya Nüfusu Ne Kadar

Almanya nüfusu 2020 yılı sonu itibariyle belirlenen nüfusunu 83.2 milyon olarak açıkladı. Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü gelecek yıllarda ölüm sayısının artmaya devam etmesine rağmen doğum sayısında herhangi bir artış beklemediğini duyurdu. Buna göre Almanya’nın 2060 yılında zayıf göç oranı devam ettiği sürece nüfusunun 67,6 milyon göç oranının hızlı olması ile 76,5 milyon ifade edildi.

Almanya Nüfusu Yıllara Göre

Özellikle Almanya’da yaşayan Türkler tarafından Almanya nüfusu kaçtır sorusu var cevaplandırmak önem kazanmaktadır. 1972 yılında 2011 yılına kadar düzenli olarak artış gösteren Almanya nüfusu doğu ve batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana sürekli artıyordu. Ancak ölümlerin sayısının doğanlardan daha fazla olması ve göçün azalmasından dolayı ülke nüfusu hem azalıyor hem de yaşlanıyor.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Türk

Almanya resmi rakamlarına göre ülkede yaklaşık 1 milyon Türk yaşıyor, Almanya nüfusu 2022 yılında 80 milyonun üzerinde iken yabancı sayısı 10 milyondan fazla. Göçmen kökenli geçmişe sahip olanların sayısı ise 20 milyonu geçmiş durumda.

Yabancıların Almanya’da kalma süresine göre Türkler 28.8 yıl ile ilk sırada yer alıyor. Resmi olmayan rakamlara göre Türk kökenlilerin toplama ile birlikte ülkede yaşayan Türk sayısı 3 milyonu aşıyor.

Almanya Nüfusunun Yüzde Kaçı Aşılandı

Koronavirüs ile tüm dünyada süren mücadele Almanya’da da devam ediyor şu ana kadar ülkenin %38’ine 2.doz aşı uygulandı. İlk aşı olanların oranı ise %55, ilk doz aşılamada ilk sırada Bremen, son sırada ise Saksonya yer alıyor. Almanya’da aşılama 2020 yılının sonunda başladı, ilk olarak yaşlı bakım evlerindeki 80 yaş üstü ve sağlık personeli aşılandı.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp