Almanya Haritası

Belirlenmiş olan kullanım amacı için ülkenin kuşbakışı görünümünün belli oranda küçülterek düzlem üzerinde gösteren Almanya haritası belirlenmiş ölçekler ile çizilmektedir. 1871 yılında Prusya’nın düzenlemeleri ile Versay’da kurulan modern Almanya başkent olarak Berlin’i belirledi.

Geçmişi Cermenlerin ilk olarak Roma İmparatorluğu döneminde devlet kurmasına kadar dayanır. Bugünkü kullanılan harita modern Almanya’nın kuruluşundan itibaren şu anki yapısını göstermektedir.

Almanya Haritası Türkçe

Hem coğrafi hem de fiziki olan Almanya haritası detaylı şekilde ülkedeki şehirleri, arazileri, dağları, ovaları ve akarsuları gibi birçok özelliği net şekilde ortaya koymaktadır.

Ülkede yaşayan Türk kökenlilerin 3 milyona yakın olan nüfusu ülke haritasının Türkçe basılmasına neden olmaktadır. Almanya’da yaşayan Türkler, Türkçe olarak basılmış Almanya haritasına kolaylıkla erişim sağlamaktadır

Almanya Haritasında Köln Nerede?

405,15 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Köln, yüzölçümü dışında nüfusu açısından da Almanya’nın 4. büyük şehri olarak adını duyurmaktır. 53 metre rakıma sahip olan şehir ülkenin batısında yer almaktadır. Ren-Ruhr bölgesinin güneyinde bulunan Köln, Almanya haritası üzerinde yüzölçümünün büyük olması bakımından kolaylıkla bulunmaktadır.

Almanya Haritası Frankfurt

Almanya’nın ticari kalbi olarak adlandırılan Frankfurt aynı zamanda bankalar kenti olarak bilinmektedir. Main Nehri kıyısında kurulan ve 730 binin üzerinde nüfusa sahip olan 5. büyük şehir Frankfurt, Almanya haritası Hamburg kentinin kolay bulunması gibi ülke haritası üzerinde zorlanmadan ve çok rahat bulunmaktadır.

Almanya Haritası Komşuları

Orta Avrupa’da bulunan Alp dağlarından Kuzey Avrupa ovasına Kuzey denizinden Baltık Denizi’ne kadar ulaşan oldukça geniş bir coğrafyaya sahip olan Almanya aynı zamanda Avrupa’nın en çok nüfusa sahip ülkesi.

Almanya’nın sınırları 349 bin 223 km² kara parçası dışında 7798 km²si su kaynağıdır. Aynı zamansa toplam 357 bin 021 km²’lik bir alanı kaplayan Almanya’nın komşuları oldukça fazladır.

Almanya haritası dünya üzerinde ülkenin merkezi bir konuma sahip olduğunu gösterir ve bundan dolayı hiçbir kıta parçasında olmayacak kadar sayıda komşu ülke sayısı olduğunu ortaya koyar.

  • Kuzeyinde Danimarka
  • Doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti
  • Güneyinde Avusturya ve İsviçre
  • Batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda ile komşudur.
Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp