Almanya Bayrağı

Almanya Federal Cumhuriyeti milli ve resmi bayrak olarak siyah, kırmızı ve sarı renkleri kullanır. 23 Mayıs 1949 yılında kullanıma giren Almanya bayrağı, ortasında bulunan kartal simgesiyle birlikte hükümetin resmi bayrağı ilan edilmiş, kartalsız olarak da milli bayrak lolarak kullanılmıştır. Enlemesine 3 eşit parça siyah, kırmızı ve altın sarı olarak tasarlanmıştır.

Almanya Bayrağı Anlamı

Almanya 1813 yılında Napolyon’a karşı girdiği savaşta, para ve asker sıkıntısı çekmiştir. O günün şartlarının verdiği zorluklar bugün Almanya bayrağı sembollerini ve renklerini oluşturur. Parasızlıktan dolayı asket üniformalarını baştan aşağı siyaha boyamış olan Almanya, sarı düğmeler ve kırmızı bez parçalarının boyanan kumaşta tam kapanmamasına neden olmuştur. Alttan çıkan bu renkler Almanya’nın renklerini oluşturmuş ‘’Hak, Özgürlük ve Beraberlik’’ olarak simgelenmiştir.

Avrupa’nın birçok ülkesinde şerit renk bayrak kullanılmaktadır. Fransa bayrağı da aynı şekilde dizayn edilmiş, mavi tonlara sahiptir. Belçika bayrağı da Almanya bayrağına çok benzemekte, renkler farklı sıralarda ve dikine doğru sıralanmış vaziyettedir. Bunun nedenleri köklerin benzerlik taşımasına da bağlıdır.

Çin Bayrağı

1 Ekim 1949 yılında kullanılmaya başlayan Çin’in bayrağı sarı yıldız ve kırmızı renklerini bir araya getirmiştir. Özellikle yıldız ve kırmızı renkleri köklerine dayandıran Çin, kan, gökyüzü ve birlik beraberliği sembolize eden anlamları milli iradesine karşı çok kullanmaktadır. Çin Halk cumhuriyeti bayrağı günümüzdeki haliyle kullanılır.

Japonya Bayrağı

Beyaz zemin üzerine kullanılan kırmızı büyük bir halka bulunmaktadır. Bu halka Japon kültüründe tamamen güneşi sembolize eder. Japonya, 1868 yılından günümüze aynı bayrağı kullanan en eski devletlerden biridir. Hinomura ‘’Güneş Dairesi’’ olarak geçen bayrak, ilk kez 27 Şubat 1870 yılında resmi olarak kullanılmış, Japon inanış, kültür ve devlet değerlerini taşımaya başlamıştır. Asya ülkelerini de tesmil eden renklerle kuşanmıştır.

Rusya Bayrağı

Beyaz, mavi ve kırmızı şeritten oluşan Rus bayrağı, milli bayrak olarak 1954 yıllarında kullanılmıştır. Günümüzdeki hali Panslavizm renkleri olarak yansımış, bayrak hükümetin dünya üzerindeki milli esaslarını temsil etmektedir. İngiltere bayrağı ve Alman bayrakları gibi ülkedeki inanış, hükümete olan bağlılık ve siyasi görüşleri de bir araya getirmiştir.

Oyla! post

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp